My Favorite Movies


  1. Karez2much
  2. LeAnn

this are the movies i absolutely love...the top 20 are my 20 fav of all time

  Karez2much's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
my favorite movie ever... this movie is incredible from the story, to the cast, to the music, and everything in between
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Spectacular! Spectacular!
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
It is so original and very interesting and everyone gives a great performance. I really can't express how much i love this movie. Tim Curry looks so good in his outfits, great legs and butt.
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
there are no words to describe how much i loved this movie....the cast was awesome and Tim Burton did an excellent job directing it....if u haven't seen it I strongly recommend u go watch it even if ur not a fan of musicals, the ending will surprise the heck out of u and i still cant get the songs out of my head but in a good way
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
GREAT!!!...with catchy songs...and Johnny Depp's performance is nothing short than spectacular, love the facial expressions
6
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
a social outcast that only wants to be loved and accepted...a story that genuinely captures your heart...every time it snows i am reminded of Edward
7
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
AMAZING! The end scene is one of my favorites, the explosion is phenomenal especially set to V's music and the dialogue always chokes me up. V is one of the greatest characters and all the actors in the movie did a great job.

Remember, Remember the fifth of November....
8
Saw 2004,  R)
Saw
Tobin Bell excels as Jigsaw in this psychological thriller that will keep u guessing and then surprise you in the end
9
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
i wish i had a friend like sonny lol
10
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
one word ---- Fabulous...being a big fan of the series i was completely satisfied
11
Vincent 1982,  G)
Vincent
awesome!...it had that Tim Burton dark humor mixed in with his creative genius
12
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
with Micheal Keaton as a sex crazed, wise cracking, in your face bio-exorcist for the dead this movie will make u laugh and astonish you with all its weirdness..truly a Tim Burton classic
13
Ed Wood 1994,  R)
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
15
Aladdin 1992,  G)
16
Men in Black 1997,  PG-13)
17
Galaxy Quest 1999,  PG)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
my favorite Pixar film
22
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
23
Alice in Wonderland 1951,  G)
24
Anger Management 2003,  PG-13)
25
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
26
Batman 1989,  PG-13)
27
Batman Returns 1992,  PG-13)
28
Big Fish 2004,  PG-13)
29
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
30
Carnival of Souls 1962,  R)
Carnival of Souls
Really gave off that creepy, haunting vibe and the ending was excellently written. Great performance by the lead role.
31
Charlotte's Web 1973,  G)
32
Clue 1985,  PG)
Clue
I really enjoyed this movie, I was skeptical at first - a board game turned into a movie - but was pleasantly surprised. The last half hour is the best and the third ending is my favorite. Great job to all the actors!
33
Constantine 2005,  R)
34
Dogma 1999,  R)
35
Evolution 2001,  PG-13)
36
Finding Neverland 2004,  PG)
37
George of the Jungle 1997,  PG)
38
Grease 1978,  PG)
39
Hide and Seek 2005,  R)
40
Hitch 2005,  PG-13)
41
Hocus Pocus 1993,  PG)
42
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
Great acting from Vincent Price and Carol Ohmart and I love the back and forth dialogue between the two of them. I loved the creepy setting and tone of this movie. The ending wasn't typical horror movie ending but I liked it because it added a little something extra to the storyline.
43
Ice Age 2002,  PG)
44
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
this movie is great...not only is it hysterically funny but sends out a good message to people about accepting everybody for who they are
45
James and the Giant Peach 1996,  PG)
46
Jurassic Park 1993,  PG-13)
47
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
the funniest movie ever...never do shrooms and watch out for pink eye lol
48
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
49
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
50
Merlin 1998,  PG)
Merlin
excellent acting!
51
Monsters, Inc. 2001,  G)
52
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
53
Nell 1994,  PG-13)
54
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
All of the characters are intriguing and engaging. The actors give a great performance and I gotta say I was unprepared for the ending.
55
Pan's Labyrinth 2006,  R)
56
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
This movie is very touching, i always tear up during it. I love the mix of humor with a good storyline that deals with some serious issues.
57
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
58
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
59
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
while i understand the culture significance that the first one brought to its time, i am still very much of fan of this Planet of the Apes, i love the story line and Helena Bonham Carter gives one of her best performances as Ari.
60
Pocahontas 1996,  G)
61
Premonition 2007,  PG-13)
62
Red Dragon 2002,  R)
63
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
64
Robots 2005,  PG)
65
Saw II 2005,  R)
66
Scenes from a Mall 1990,  R)
67
Secret Window 2004,  PG-13)
68
Sleepy Hollow 1999,  R)
69
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
70
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
71
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
Tim Curry gives a phenomenal performance. I thought the ending was horrible, hence why I only gave it a rating of 3.5
72
Sybil 1976,  Unrated)
73
Tarzan 1999,  G)
74
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
75
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
Now here is a riddle to guess if you can
Sing the bells of Notre Dame
Who is the monster and who is the man?
76
The Jungle Book 1967,  G)
77
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
a truly Disney classic....one that will always be in my heart
78
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best one of the three....they definately knew how to do battle scenes correctly
79
The Number 23 2007,  R)
80
The Reaping 2007,  R)
81
The Ring 2002,  PG-13)
82
The Shining 1980,  R)
83
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
very funny...some unexpected scenes
84
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
85
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
incredibly touching and it's not just the love story thats sad
86
Toy Story 1995,  G)
87
Wuthering Heights 1992,  PG)
88
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments