Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kaori86's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
My favourite movie!! Lycans against vampires
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Awesome movie
3
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I love Gerard and his voice
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Awesome movie!!!
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love it!! Watched it many times
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Read all the books too
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Awesome
12
Red Eye 2005,  PG-13)
13
Pride and Prejudice 2005,  PG)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
16
Beethoven 1992,  PG)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
20
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
21
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
It's a lovely story
22
Attila 2001,  Unrated)
Attila
I love Gerry with his long hair!!! Anyway good plot and very good acting
23
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
24
Timeline 2003,  PG-13)
Timeline
Simply love it!!
25
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
Julia Stiles; great actress. Pity she didn't do Prince and me 2
26
Braveheart 1995,  R)
27
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I simply love Dory
28
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
29
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments