My Favorite Movies
my favourites so far.you must watch these ones.im not forcing you but you should.
| kanokaan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Taxi Driver 1976, R)
I watched this movie 3 times(i know a low number for a fan) and i want to watch it much more.But i dont want to review this masterpiece.I want the tagline to talk for me: On every street in every city, there's a nobody who dreams of being a somebody.Of course a movie like "Taxi Driver" isnt only saying this.But i dont have to blab.Give this masterpiece a try;understand it,empathy with Travis,and let the movie speak.But there is a thing i want to say:"This is Cinema." |
|
| 2 |
8 1/2 1963, Unrated)
I am hypnoticed.I cant write a review.Because "8½" is more than words...Ok,i just wanna say this...Actually i dont have to say it because everyone who knows Fellini,knows he is a genius about filmmaking.So ask to yourself:"What would happen if a genius filmmaker does a movie about filmmaking?".Answer is "8½". |
|
| 3 |
Hair 1979, PG)
Perfecto!there isnt any musics that bore me.especially i cryed for laughing in that black/white men song.acting is great and one of the greatest senario.everyone must watch it.it's more like...Spirital.and i wont talk about amazing finale.watch it,enjoy it,then watch it again :) because this is a classic!! |
|
| 4 |
American Beauty 1999, R)
Finally...i wanted to watch it since last year.and i finally found it.i was so excited before i watched.i was too excited while i was watching.and im still excited!im thinking about should i add this to my best list?!of course!this movie is the one of the most surprising movies i've seen!i wasnt waiting this much greatness before i watched.it surprised.everyone in the movie surprised me.Espeically Sam Mendes and Kevin Spacey.they have to do another movie with each other.anyway this perfecto movie reachs all family problem with only two family.story can be look normal but senario is perfecto!couldnt be better.same thing for Kevin Spacey too!perfecto and couldnt be better!actually dream scenes reminded me Fellini.so i congrugulate him too.this movie deserves all awards it got.even more!so this is a must-watch!some people say u cant watch this with your parents.but they are wrong.i watched it alone...then recommend it to my parents.cause this movie gotta-be-watched! |
|
| 5 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated)
The movie that made me worship Godard! Creativeness at the top! You should just watch it because of the creativeness of Godard.But "Pierrot Le Fou" says some important things about the most important thing in life: Freedom. First of all a person should be in where he can feel free.Not wealthy.Of course if he feels free in wealthiness,he can be there.But that is not happen much.Big power,comes with big responsibility.(thank you,spider-man ;) ) |
|
| 6 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13)
Outstanding!i knew it was good when i read the plot but i wasnt waiting this kinda perfecto movie.first of all first 30 minutes are with my dream camera:i mean eye cam.and story...let me tell u that true story:Jean Dominiqiue Bauby is a great rich editor who suddenly had a full body stroke without his one left eye and ears.how can u didnt watch a story like this.i know it is sad to be true.but he has never give up life.camera angles, actors,lines,atmosphere.absolutly amazing and inspiring.please watch it.u will love it. |
|
| 7 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 8 |
The Fall 2006, R)
Absolutely Magical!Im very sad because of its underrated rate.If you ask me this movie is a gotta watch for all ages.Actually there isnt a age for watching a movie but im saying that this perfecto story is a must watch.I said story cause whole movie is a story telling.And it uses the best way of the story telling.You see in other movies:They read diaries or an old man tells a story to the children...But in this one's story telling is very different.Totally different two people meet by chance in a hospital.One is a 9 year old girl and other is a stuntman whose got a stroke beyond his legs.Stunt starts to tell an epic story which is the reflection of his life. |
|
| 9 |
Enemy Mine 1985, PG-13)
Some of you wont agree with me but i think it is one of the best movies.i loved everything about it.a real sci-fi movie.and the biggest fact that made me love it is;it is against racism! im against it too.other than make-up is great,acting is great,atmosphere is great.inspiring and the most emotional alien movie of all time(yes,that's right E.T.).i looked at other reviews.most of people didnt liked it.but nobody can change my opinions on this movie. |
|
| 10 |
Uzak (Distant) 2002, Unrated)
(The first paragraph will be in English,second one will be Turkish) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange 1971, R)
I read the book too.And i can say Kubrick didnt adapted it as the same of course.Stanley Kubrick is an idealist director.I would surprise if he adapted it as same.So first i want to talk about the difference of book and movie.Because you can read "Clockwork Orange is a masterpiece!" from every review.I can say it too.But i want to talk about something different. |
|
| 12 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG)
I think the ridiclous (a bit) story of "Dr. Strangelove",is to put war in a ridiclous place.I said ridiclous because if you look at the actual story (a general orders to send nuclear bombs to Russia because of the thinking that they are poisoning drinking water) looks a little pulp.But Stanley Kubrick is a master of making this story believeable and normal. |
|
| 13 |
Stranger Than Paradise 1984, R)
The movie of boredom i think.But for me it is more about having a taste from boredom.Because "Stranger Than Paradise" has great enjoyable moments (for a cinemalover at least).And we can say it is about being somewhere that you dont get satisfaction.You have got choise to leave.But where?Where are you gonna go?Everywhere is the same.Nowhere is different.People are same,buildings are same,theathers are same.Is it worth to leave your home. |
|
| 14 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 15 |
V for Vendetta 2006, R) |















