My Favorite Movies


  Kanionite's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best movies ever!
2
X-Men 2000,  PG-13)
3
Saw III 2006,  R)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Very good
5
Army of Darkness 1993,  R)
6
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
<
7
Lucky Number Slevin 2006,  R)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
Saw 2004,  R)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
Spaceballs 1987,  PG)
12
The Evil Dead 1981,  R)
13
Evil Dead 2 1987,  R)
14
Saw II 2005,  R)
Saw II
Good horror flick.
15
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
16
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
17
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Scared the shit out of me and it still does.
18
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
As a true Simpsons fan, I loved the movie. But I only gave it four stars because it could have been better.

The story was great, the animation was incredible but the ending lacked of something I can't quite put my finger on. Probably the fact that the ending is kind of thrown at as us. Thwy could have made a three hour movie easily with the content they had. But I liked what I received. Not dissapointed for one second.

If you are not a fan of the Simpsons, it is strongly reconmened to wait for it's release on DVD.

19
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
My fav!
20
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
21
1408 2007,  PG-13)
1408
Excellent movie! Kept me on the edge of my seat all the way through.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments