My Favorite Movies


  kandycanelane's Rating My Rating
1
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Don't let the fact that it's a musical scare you off. The acting is flawless, and it really is them singing, and dancing. Plus it's full of lies, murder, and all that JAZZ!!! One of my personal favorites.
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This movie is one of my new altime favouites. Jim Carry, who is so well know for his comedy, play a depressed, shy, confused man so well. And that chick from titanic is crazy in this movie!
3
Odd Girl Out 2004,  PG-13)
Odd Girl Out
One of My favourite movies!!! I believe that any and everygirl should see this movie!
4
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Audrey Hepburn is so top!
5
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Who dosn't love a "they come from two differant worlds story"? A classic in *0's awesomeness
6
Gossip 2000,  R)
Gossip
Brilliant! This movie top by far! for starter the acting is amazing, and the story is unbeatable. There isn't anyway this movie could have been better! :)
7
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
8
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Go see it-you won't regret it
9
Erin Brockovich 2000,  R)
10
Grease 1978,  PG)
Grease
Come on, It's grease!! I Know that you secretly love it, the only differance is I'm not affraid to come out and say it!
11
The Children's Hour 1961,  Unrated)
The Children's Hour
For anyone who thought Audrey Hepburn couldn't possibly be more amazing: This movie proves you wrong!! Becarful waht you say!!!!
12
The Village 2004,  PG-13)
The Village
Don't worry, this movie isn't demonised or anyting. It's not even scary. But it has such an amazing storyline, and acting that just sucks you into the time and place. I loved it then, and I love it now!
13
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
It has a slow beggining, but please wait for the big twist!!! You'll walk away with your jaw dropped I promise!!! <3
14
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
I have no idea why this movie is rated R. In the whole movie, there is only like 2 F-words and it doen't even show the murder. I thought it was well writen and had a good solid twist to the ending, leaving you suspenful, but not hanging.
15
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Tacky I know, But a classic none the less
16
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Kind of creepy, but still god! I don't even Like Winona Ryder or Angelina Jolie and I still like this movie!
17
Overboard 1987,  PG)
Overboard
Funny as hell! I must have seen this movie a million times, and I still laugh!
18
Elephant 2003,  R)
Elephant
mind blowing. It's camra angles are so impersonal that it give you the cahnce to obseve everything from a safe distance, without much charactor backround
19
Elephant Shoes 2005,  Unrated)
Elephant Shoes
wow- this movie ( though a little too much sex) was brilliant. The emotional rollercoaster that takes place over 12 hours is the 11 steps of love (you'll see)
20
O 2001,  R)
O
OMG! This movie deffinatly did othello justice. It was powerful and crule. A true Tragedy. Julia styles, Mekhi Phifer and espescially Josh harnet were and are incredibale. I secretly fell in love w/ josh's charactor
21
Hamlet 2000,  R)
Hamlet
wow.... I can't think of a better way to portray a modern day Hamlet. It was full of lies and edge, not to mention an amazing cast. Ethan Hawk was great and of coures no shakesphereian remake is complet without Julia styles
22
The Departed 2006,  R)
The Departed
I wasn't disappointed, because this movie blew me away. I loved it. It's very intercoected by this hidden world of slim and despetion that we usually choose to ignore in our day to day lives. but this film embrasses it 100%
23
Prozac Nation 2005,  R)
Prozac Nation
Creepy, but realistic. the consept and acting on christina Ricci's part were flawless
24
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
25
Psycho 1960,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments