My Favorite Movies


  kamesan08's Rating My Rating
1
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
This movie has the best song and dance sequences. I love how they have two sets when they sing to have the orig scene something to compare to. I love Velma's character. The actors were perfect for their roles.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Favorite action movie of all time! I should've seen this a long time ago. I kept watching my favorite scenes over and over. I enjoyed its comedy, story and nonlinear plot. Superb.
3
Closer 2004,  R)
Closer
Lots of quotable quotes here. What I love about this movie is its unpredictable characters and story which led to a satisfying ending.
4
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
Funny and heartwarming. Goes to everyone child at heart.
5
Sin City 2005,  R)
Sin City
Tarantino's trademark of having nonlinear plots works every time. Good cast and story. Doesn't matter if it has color or not.
6
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Super funny. They've outdone themselves. Excellent and perfectly delivered punchlines.
7
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
The movie took my breath away. Graphics and special effects were superb. Great cinematography. It was also funny at the same time.
8
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Delicious. Everything revolved around chocolate.
9
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
There's something with the movie that's grand and left me amazed. Very good acting here.
10
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Favorite! Rock music for all ages.(:
11
Once 2007,  R)
Once
Light and touching. Awesome soundtrack. It's a unique romantic movie that doesn't go too far. Goes to show that even with a DV, once could make a good movie.
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
The storyline's awesome. The fight scenes were traditional yet exciting.
13
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
hilarious! love the man-man pair and the routines! improvise. yeah.
14
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
the witches are amazing. period.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments