My Favorite Movies
| kalthoom's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gia 1998, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 4 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 5 |
School for Scoundrels 2006, PG-13) |
|
| 6 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 8 |
Pushing Tin 1999, R) |
|
| 9 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 10 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 12 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 15 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 16 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 17 |
Saw II 2005, R) |
|
| 18 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Crazy Love 1987, Unrated) |
|
| 20 |
Broken English 2007, PG-13) |
|
| 21 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 22 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 23 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 24 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Grease 1978, PG) |
|
| 26 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 27 |
Troy 2004, R) |
|
| 28 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 29 |
Talk to Me 2007, R) |
|
| 30 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 31 |
Norbit 2007, PG-13) |
|
| 32 |
Kickin' It Old Skool 2007, PG-13) |
|
| 33 |
Thriller 1983, Unrated) |
|
| 34 |
Havoc 2005, R) |
|
| 35 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 36 |
Sydney White 2007, PG-13) |



































