My Favorite Movies


  Kalestra's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
This movie so so creepy cool - it was fabulous!
2
Labyrinth 1986,  PG)
3
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
WTF - I've rated this 3 TIMES
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Emma 1996,  PG)
8
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
9
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Jane Austen - big surprise about my rating
10
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I love everything jane austen - even Keira Knightley if you can believe it. This is the only movie I've loaded on my ipod - can watch it over and over again
11
Sleeping Beauty 1959,  G)
12
The Lost Boys 1987,  R)
13
The Matrix 1999,  R)
14
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Christian Bale blew me away in this movie - I particularly enjoyed his discussion of music whilst he prepares for murder
15
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
This movie blew me away - it was action packed entertainment from start to finish. I screamed, I laughed - I even cried! WATCH IT! (or DON'T . . . . not watch this movie!)
16
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
if you haven't seen this - you need to!
17
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
This movie is soo creepy cool!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments