Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  KaLcOoL's Rating My Rating
1
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
i love this film soooooo much
3
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
4
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
i adore johnny depp ;)
5
Grease 1978,  PG)
6
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
7
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
8
The Mummy 1999,  PG-13)
9
Face/Off 1997,  R)
10
Gladiator 2000,  R)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Van Helsing 2004,  PG-13)
14
Hollow Man 2000,  R)
15
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
16
Desperado 1995,  R)
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
18
The Incredibles 2004,  PG)
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
20
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
21
Con Air 1997,  R)
22
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
23
Green Card 1990,  PG-13)
Green Card
its soo romantic and comedy

so i love it :)
24
Jerry Maguire 1996,  R)
25
George of the Jungle 1997,  PG)
26
Urban Cowboy 1980,  PG)
27
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
28
Ghost 1990,  PG-13)
29
Daredevil 2003,  PG-13)
30
The 13th Warrior 1999,  R)
31
The Mambo Kings 1992,  R)
32
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
it was Awesome
& i love it so much
33
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
34
The Medallion 2003,  PG-13)
35
The Tuxedo 2002,  PG-13)
36
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
New Police Story (San ging chaat goo si)
i love it because when i watch it i feel that i'm watching real events & it also makes me cry
37
National Treasure 2004,  PG)
38
Interview with the Vampire 1994,  R)
39
The Mask 1994,  PG-13)
40
Lucky 2002,  R)
Lucky
i love salman so so so much & he was so cute and handsom in this film.
41
Valentine 2001,  R)
42
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
43
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
44
Baghban 2003,  Unrated)
45
Devdas 2002,  PG)
46
Hellboy 2004,  PG-13)
47
Spanglish 2004,  PG-13)
48
Ghost Rider 2007,  PG-13)
49
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
it was so funny
50
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I see it & it was so nice
51
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
52
Alice in Wonderland 2010,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments