My Favorite Movies
| kalatorul's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 2 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 3 |
Snatch 2001, R) |
|
| 4 |
Harakiri 1963, Unrated) |
|
| 5 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 6 |
The Shining 1980, R) |
|
| 7 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 8 |
Cabeza de Vaca 1991, R) |
|
| 9 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 10 |
Comandante 2003, PG) |
|
| 11 |
The Doors 1991, R) |
|
| 12 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 13 |
Spun 2002, R) |
|
| 14 |
Mad Max 1979, R) |
|
| 15 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 16 |
Mad Max Beyond Thunderdome 1985, PG-13) |
|
| 17 |
Viva Max! 1969, G) |
|
| 18 |
Rosario Tijeras 2005, R) |
|
| 19 |
Satanás (Satan) 2006, R) |
|
| 20 |
Plata o Plomo 2010, Unrated) |
|
| 21 |
El Gran Calavera (The Great Madcap) 1949, Unrated) |
|
| 22 |
Ulzhan 2006, Unrated) |
|
| 23 |
Izgnanie (The Banishment) 2007, Unrated) |
|
| 24 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 25 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 26 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 27 |
Underground 1995, Unrated) |
|
| 28 |
Eat the Rich 1987, R) |
|
| 29 |
Filantropica (Philanthropy) 2002, Unrated) |



























