My Favorite Movies
| Kakihara1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Memento 2000, R) |
|
| 2 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 3 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) , Unrated)
Light Yagami is an ace student with great aspects who's bored out of his mind. One day he finds the Death Note a notebook held by a Death God. With the Death Note in hand, Light decides to create a perfect world. A world without crime or criminals. However when criminals start dropping dead one by one, the authorites send the legendary detective L to track down the killer. The dual between L and Light, 2 great mind, just begin! |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R)
The book is great and the movie too! Tyler Durden(with Kakihara!) is probably the coolest and the best caracter ever! The best thing about Fight Club, it's you can like it without know all the philosophy this movie is about, but when you catch it, you see the this movie is strong and well made in so many level. |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
Ran 1985, R) |
|
| 7 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 8 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 9 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 10 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 12 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 13 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 14 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 15 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R)
This film was a long time #1 on my film list to be seen, and afterwards I believe that his place justified. The third part of the trilogy of revenge very is successful, on the other hand I found that the style of film changes much between the beginning and the end. I am explained, the beginning is filled with flashback which explains the past of geum-ja. Therefore, during the first hour one is full of information, and one includes about all the history then during the second hour one sees the revenge itself. It is well and the film made more sense thus, but I expected has an end surprising as in OldBoy |
|
| 16 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 17 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 18 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 19 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 20 |
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) 1962, Unrated) |
|
| 21 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 22 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 23 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 24 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 25 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 26 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 27 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 28 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 29 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 30 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 31 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 32 |
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004, Unrated)
OMG! What a wonderfull movie! |
|
| 33 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 34 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 35 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 36 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990, PG) |
|
| 37 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 38 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 39 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 40 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 41 |
Crash 2005, R) |









































