My Favorite Movies


  Kakaroto24's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
After I saw Batman Begins, I became so obsess with movie. Batman Begins was my favorite batman movie, superhero movie and my favorite all-time. For some time, I had mix feelings about the movie when I heard The Joker was the villain. The reason was because I hated The Joker in the original batman movie. When I saw the first photo of Heath Ledger as The Joker, I then became obsess with The Dark Knight. Then I finally walked to the theater and I was blown away when I left the theater.

After cleaning most of the streets in Batman Begins, Bruce Wayne/Batman (Christian Bale) is finally set to finish the job in Gotham City. With the help of Jim Gordon (Gary Oldman) and District Attorney Harvey Dent/Two Face (Aaron Eckhart) things look better than ever in Gotham until The Joker (Heath Ledger) sends total chaos back in Gotham. Batman is force to cross the line between hero and vigilante that leads to an ultimate showdown between The Joker and Batman.

The story in The Dark Knight is so much better than Batman Begins. There are so many great themes in the movie that people and the world can relate to. Another thing I love about the story is that there is all kind of emotions in it. It was an absolutely thrill ride from the beginning to the end.

The performances in the film are one of the best I?ve seen this year. After seeing Christian Bale in Batman Begins, I thought he was the best batman yet and he has proved it again in The Dark Knight. Bale did a great job playing Bruce Wayne?s multiple personalities. Heath Ledger was absolutely astounding as The Joker. This is The Joker that I wanted to see in a long time. Ledger stole the whole movie and he is on my list for best movie villain. I won?t be surprised if he doesn?t get an Oscar, but he needs some kind of award for his performance. Your performance will be forever remembered. I thought Maggie Gyllenhaal was great as Rachel Dawes and better than Katie Holmes in BB. But I still think she did a good in BB, unlike others, they she was horrible. Also new in the cast is Aaron Eckhart aka Harvey Dent/Two Face. I really like his acting as Harvey Dent, Two Face was even better. I didn?t expect that much from Eckhart, but he did shocked me and fans and did an amazing job.

The action scenes in the movie are awesome. In my opinion, the Batpod chase scene was the best of all. I wasn?t really sure about the Batpod before watching the film, but after seeing it on the big screen; I couldn?t keep eyes off the damn thing. It is such a cool looking ride.

The Dark Knight is the best superhero movie of the century and the darkest of the century. Heath Ledger performance was mind-blowing, terrifying, and fun as hell as The Joker. In my opinion, He is the best villain of all time. The ending really sets the tone for the whole movie and the music was so amazing. I say bring another installment even if it can?t top The Dark Knight. A great story will do it for me.
2
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
my all time favorite movie and the best batman movie yet. I really liked the end of the movie. I love the 12 soundtracks of this movie.
3
Avatar 2009,  PG-13)
4
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This film is totally a masterpiece and so intense. Everything about Transformers is outstanding. The story, acting, visual effects, action scenes and soundtrack. Michael Bay did an excellent job making the robots and putting them into the big screen. Transformers really tops out some summer sequels of 2007. Transformers es una vacaneria. Can't wait until the DVD comes out.
5
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Last summer season, fans and critics were disappointed by what Spider-Man 3 brought to the big screen. This year, the highly anticipated comic book blockbuster movie Iron Man blew fans and even critics away. According to the critics, Iron Man is considered one of the best comic book movies of all-time and possibly the best of all-time. I totally agree with them and this is what comic book films should be like. Fun and entertaining!

Robert Downey Jr. (Tony Stark) is a billionaire, genius inventor and a playboy man who is kidnapped and forced to build a missile by some crazy terrorists. Instead of building the missile, Stark uses his creative and genius mind and builds a high-tech suit of armor. He battles the people that kidnapped and escapes from the nightmare. When things get out of hand at his weapon manufacturing company, Stark thinks there are better things to do than just weapons, become the Iron Man.

I thought the storyline was great and well develop. It flew well and is not a complicated story to understand. What I like about the plot is that there are major reasons why Stark wanted to be Iron Man. I?m not going to say any reason because I don?t want to spoil it for you.

By far, the best thing in Iron Man was the brilliant performance by Downey Jr. The way he acted brought great things to the film. Downey Jr. was born to play this role and he absolutely masters it. The supporting cast did a great job also. Gwyneth Paltrow was a good choice to play Virginia ?Pepper? Potts. She was natural and delivered a pretty good performance. Jeff Bridges did a nice job also. He played a good villain, not the greatest one, but a good one. And finally, Terrence Howard as Jim Rhodes or Rhodey or whatever you want to call it. I can?t wait to see him as War Machine.

The visual effects in the movie are amazing and very realistic. The CGI work was also great. I really like the shine in Iron Man. It looks real and that?s what you are looking for when it comes to f/x and CGI. The action and humor in the film is incredible. Especially the humor! You?ll probably laugh through most of the flick.

Iron Man kicked off the 2008 summer season with great entertainment and it delivers in every possible way. The film, in my opinion is way better than the Spider-Man and X-Men movies. Even though I?m a fan of both trilogies, Iron Man is those movies that you want to see it a million times. If you anything to do at your house, I suggest you spent two hours at the movies and see Iron Man.
6
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
Hellboy is back and better than ever. I got very excited after I heard a sequel was coming out. What got me even more pump was when the teaser trailer came out. I was literally counting the days until I saw the movie. When I saw it, I couldn?t stop talking about it. The film was beautifully directed and Guillermo Del Toro did an amazing job.

In the original, Hellboy (Ron Perlman) was up against some pretty ugly monsters. In The Golden Army, Hellboy is up against an unstoppable army of creatures, the golden army, and a Prince name Nuada (Luke Goss). There is more to the story than this, but this the farthest I will go. I hate spoiling things.

The storyline of The Golden Army is much bigger and better than the original. What makes the story so amazing is that it takes you to different awesome environments. Along with that, the creatures that Del Toro created were absolutely incredible. That?s why I love Del Toro, his creativity and vision of things.

After seeing the first Hellboy, I thought Ron Perlman was the perfect actor. He totally knows the Hellboy character. Selma Blair was also great as Liz Sherman. This time though, she is more involved with the team and Hellboy too. This time around, Abe Sapien (Doug Jones) gets more screen time and is also more involved with the team. Luke Goss was pretty good as Prince Nuada. I really liked the way they did the make-up. His sister, Princess Nuala, is portrayed by Anna Walton, who gave a really good performance too.

The action and special effects in The Golden Army are much better than its predecessor. The fighting scenes were amazing, especially the one with the golden army. What makes the action so good is the humor with it. It makes it more enjoyable and interesting. The effects were pretty damn amazing. They look very realistic and are one of the best I?ve seen this year.

Hellboy 2: The Golden Army is one of the best summer flicks of 08 and it is a lot of fun. Guillermo Del Toro made another great film and I can?t wait when he returns to do Hellboy 3.
7
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
I got so mad when I went to see this movie on opening weekend because a blackout came and ruin everything. I left the movie probably half way and I was irritated. There was no way that the movie will start immediately so everybody left and obviously with their refund. The theater was close for a few hours so I knew I had to come the next weekend. Then comes next weekend and I still had in mine that I was going to watch about 30 minutes into the movie again, but I didn't care, it was a great 30 minutes.

I was hoping this hulk movie to be more action-packed than Ang Lee's The Hulk. I wanted a true hulk movie and close enough towards its comic book. That's what the original didn't have and that's what The Incredible Hulk has.

The Incredible Hulk brings a new everything to the big screen; cast, director, story, etc. This time, Edward Norton (Bruce Banner) is in South America (Brazil) trying to find a cure for the gamma radiation that destroyed his cells and turns him into a totally different person when he is irritated and angry. Meanwhile, William Hurt (General Thunderbolt Ross) is on Banner's tail when he finds out that Banner is in Brazil. All hell breaks lose when Thunderbolt Ross brings a pack of U.S. soldiers to capture Banner. Things then get even uglier when a new powerful monster known as The Abomination causes chaos on anybody who steps on his way.

I really like the beginning of the movie because it was short and sweet to the point. It explains the events that happened in Bruce Banner's lab incident in seconds. Unlike Ang Lee's The Hulk when it probably took 30 or more minutes to explain the whole thing.

The new cast did an amazing job in the movie, especially Edward Norton. He did a great as Bruce Banner. Before, I was not sure if this was the right choice, but now I'm definitely sure it was. I also thought Liv Tyler gave a good performance as Betty Ross. She gave a solid performance as I expected. Tim Roth and William Hurt did their job too. Roth did great as Emil Blonsky.

Besides the story and acting, I thought the action and special effects were incredible. The action sequences between the hulk and military were amazing, but the final battle was so damn fun and great to watch. I totally think the Abomination and hulk fight should win an award for best fight.

Overall, The Incredible Hulk is one of the best superhero movies of all-time and I'm sure hulk fans will not be disappointed.
8
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Outstanding trilogy and Ultimatum is the best of all. The Bourne Ultimatum is one of the best action films of 2007. Matt Damon is amazing in the fights scenes.
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
best x-men yet.
10
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
I have a long time I haven't seem a western film as good as 3:10 to Yuma. This movie was perfectly made. Both Christian Bale and Russell Crowe did an outstanding job acting. The actor that really caught my attention was Ben Foster who came in X-Men: The Last Stasnd as Angel. Foster just did a execellent job playing Charlie in 3:10 to Yuma. For me, he was the badest character in the movie. I won't be surprise if this film gets some nominations in the Academy Awards. Overall, this flick is absolutely a bomd.
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The summer biggest blockbuster film has arrive. Pirates of the Caribbean: At World's End is an action masterpiece and the best pirate movie in the franchise so far. Director Gore Verbinski does an amazing job mixing action, comedy, drama and a little romance together. In the other hand, Hans Zimmer does a good job making the music and the new themes too. The story, acting, and visuals effects are are great. I recommend everyone to see Pirates of the Caribbean: At World's End.
12
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
better than ice age.
13
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
The pevensie siblings are back in a bigger, better, and darker adventure in The Chronicles of Narnia: Prince Caspian. After loving The Lion, the Witch, and the Wardrobe, I was sure that I was going to see Prince Caspian in theaters. When I saw the first film, I noticed that it wasn?t the first book, which I found a little strange. Since I never read the Prince Caspian book, I?m just going to talk about the film itself.

At the end of the first movie, Peter Pevensie (William Moseley), Edmund Pevensie (Skandar Keynes), Susan Pevensie (Anna Popplewell), and Lucy Pevensie (Georgie Henley) got back to the real world after discovering the magical Narnia land. One year later, they return to Narnia, only to discover that 1,300 thousand years had pass during their absence. Now, most of the Narnians had become extinct and the land under control by the Kind Miraz (Sergio Castellitto) and the Telmarines (Miraz?s army). Peter and his siblings soon met Prince Caspian (Ben Barnes), who has been running away from his evil uncle Miraz from preventing Miraz killing him and putting his newborn son on his place. With the help of Prince Caspian and the reminders Narnians, the siblings go on to find the missing Aslan and rescue Narnia from the evil King Miraz.

I think the storyline in Prince Caspian is much better than the original. I really like the humor in the story. Even though it didn?t have a lot of humor, but at least it has some. I also liked the dark elements in the story. It felt more like an adult fantasy movie than a kid fantasy flick.

There was nothing really big in the performance from the actors. Everybody gave a good solid performance. I thought Ben Barnes was a great choice to play Prince Caspian.

The special effects and the action were amazing. The effects were very realistic and than the first film. I thought the action scenes were more intense and violent than it?s predecessor.

Overall, Prince Caspian was a great movie and I think is definitely better than the first movie. I can?t wait until the movie comes out in 2010.
At the end of the first movie, Peter Pevensie (William Moseley), Edmund Pevensie (Skandar Keynes), Susan Pevensie (Anna Popplewell), and Lucy Pevensie (Georgie Henley) got back to the real world after discovering the magical Narnia land. One year later, they return to Narnia, only to discover that 1,300 thousand years had pass during their absence. Now, most of the Narnians had become extinct and the land under control by the Kind Miraz (Sergio Castellitto) and the Telmarines (Miraz?s army). Peter and his siblings soon met Prince Caspin (Ben Barnes), who has been running away from his evil uncle Miraz from preventing Miraz killing him and putting his newborn son on his place. With the help of Prince Caspin and the reminders Narnians, the siblings go on to find the missing Aslan and rescue Narnia from the evil King Miraz.

I think the storyline in Prince Caspin is much better than the original. I really like the humor in the story. Even though it didn?t have a lot of humor, but at least it has some. I also liked the dark elements in the story. It felt more like an adult fantasy movie than a kid fantasy flick.

There was nothing really big in the performance from the actors. Everybody gave a good solid performance. I thought Ben Barnes was a great choice to play Prince Caspin.

The special effects and the action were amazing. The effects were very realistic and than the first film. I thought the action scenes were more intense and violent than it?s predecessor.

Overall, Prince Caspin was a great movie and I think is definitely better than the first movie. I can?t wait until the movie comes out in 2010.
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
15
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
This movie was brilliant and different from others. And I like that. The story was great and the acting was one of the best of all-time. Josh Brolin was amazing, but Javier Bardem outstanding. He was definitely ?The Ultimate Badass?. No Country for Old Men is a must see and it deserved the Best Picture.
16
Juno 2007,  PG-13)
Juno
About every word that came out of Juno's mouth were so funny. Ellen Page definetly top this role off. She was the perfect actress for Juno. Besides the comedy, the story was well develop. I really like how the movie shows how hard is to be pregnant in your teens and dealing with challenging issues. Jennifer Gardner did a really good job as Vanessa. The baby was on her brain so much and I was happy Juno gave her the baby. Juno is funny and brilliant. The movie has lovely characters and a outstanding acting. This film deserve everything.
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
this movie cool.
18
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Hilarious, entertaining, original and an outstanding masterpiece. Ratatouille is not only the best animated movie of 2007, but one of the best animated films of old times. This movie should easily win the oscar for best animated film. This is a wonderful family movie to watch and I recommend Ratatouille to everyone.
19
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Will Smith gave an outstanding performance for this sci-fi horror film. Everything about I Am Legend was great, especially the special effects. The only part that I wanted it more was in the very beginning when a woman was talking about curing cancer. Then they just cut off to 3 years later and I was like "are you kidding". Beside this scene, everything else was well done. I didn't expect this movie to be so intense, creepy, scary, and sad. I mean, I wasn't thinking about horror when I heard about I Am Legend. The ending of this flick reminded me of the witwicky motto"No Sacrafice, No Victory". I Am Legend is an absotulety must see.
20
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
awsome movie.
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best
22
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
best king kong ever.
23
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This is the best Spider-Man film yet and one of the best films of 2007. The effects, story and acting were great. The only thing that was awkward about Spidey 3 was that there were too many villians. I thought Sam Raimi should focus more on Venom and the new Goblin, but I stilll enjoyed watching Sandman. I loved the comedy parts of the film and the weird dancing by Tobey. Overall, Spider-Man 3 is a great movie.
24
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
25
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
This is a great marvel comic book movie. Nicolas cage at his best. I hope the second part comes out. The best part of the movie is when the cop flips over. I was looking forward to this movie since 2006 and it didn't disappoint me at all.
26
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Wild action kick ass film. Shoot 'Em Up start it with action and ended with action. I really enjoyed watching this movie. I thought the cast was well selected and everyboby acted great. What a great way ending this summer. Shoot 'Em Up will leave with your mouth open.
27
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
Eplosive action film. This movies was so intense and action-packed. It is one of the best shootdown movies ever made. I mean, guns were everywhere in the film. The movie had an impressive cast and story. Smokin' Aces is a great film.
28
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
better than rush hour. waiting for rush hour 3.
29
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Outstanding. Dicaprio should of won the oscar for best actor.
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
waiting for Pirates of The Caribbean: At World End's
31
Cool Runnings 1993,  PG)
32
Collateral 2004,  R)
Collateral
excellent movie.
33
X-Men 2000,  PG-13)
34
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
funny as hell.
35
The Transporter 2002,  PG-13)
36
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
very funny
37
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
38
300 2007,  R)
300
love this kind of movies. it is bloody and the ending is great. I think this is the goriest war film since Braveheart. The effects are pretty cool. YOU HAVE TO SEE IT.
39
Finding Forrester 2000,  PG-13)
40
Rush Hour 1998,  PG-13)
41
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Outstanding film. What makes the film great is that it is based on actual events. That is crazy. It was emotional too because Cage lost everything at the end brother, wife, son and parents.
42
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
43
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer is much better than the original. It has a better storyline and outstanding special effects. I really like how they brought the changing power story. The human torch looks so cool when invisible woman, mr. fantastic and the thing combine all the powers into one with johnny. I enjoyed watching every moment of this flick. This was a well made sequel. There was just one little problem, I thought the film was kind f short. If it was a little be longer, it would it be perfect.
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
45
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
this movie is great......
46
The Ruins 2008,  R)
The Ruins
I have been waiting for this experience to come for a long time and it definitely worth the wait. The Ruins is disturbing, creepy, scary, and so damn different from other horror films I?ve seen in my life. From the beginning to end, the film kept me on really edge of my seat. Of all the creepy and disturbing scenes that The Ruins have, there is one that I felt through my whole body and I?m sure I will never forget this experience. You will know what I?m talking about when you see the movie.

The movie has gore, but now I understand that?s not the only way to do a great horror movie. Besides being such a great terrifying movie, The Ruins has a great cast that turns the film into a whole new level. The way the actors and actress acted made the flick much more interesting and realistic. And when talking about being realistic, the CGI did an excellent job doing that. The vines were scary, frightening, and smart too. At least, that?s what I think. I never expected these plants imitating cell phones ringing sound and people?s voice. I was really pleased with the sound effects. Everything felt so real.

Overall, The Ruins is now my new all-time favorite horror movie and I recommended to every horror fan in the planet.
47
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
So far, This is the best horror movie of 2007. Rodriguez and Tarantino are amazing directors. Planet Terror is just as good as Death Proof. I recommend this movie to everyone especially horror fans and girls because 3 girls in the death proof segment kicks stuntman mike ass. So shocking it didn't made money. Im looking forward if Rodriguez and Tarantino plan to the second part.
48
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Watch if there are any spoilers:



Cloverfield was beyond my expectations. I expected it this film to be good, but not really good.



The most common thing that fans didn't like is the shaky camera. The camera move quite a bit, but that really didn't bother me. If you have sick motioness or whatever they call it, DON'T see the movie.



What bother me was that the movie was kind of short. Other than that, it was all good.



One of the best things that the movie has, is the monster. It's huge, ugly, creepy, and original. I think this monster is totally cooler than Godzilla. The offspring of the monster were cool too. The sound that they make was kind of creepy and suspenseful. *Watch out the tunnel scene*.



Now, the story was very contrversial. A lot of people thought the movie wasn't really a monster flick. Here is what I think. The movie is about partygoers giving a surprise party to Rob(Michael Stahl-David), who is leaving New York the next day for a vice-president job in Japan. But then, a monster comes out of nowhere and ends up screwing their party. Then the flick focus more on Rob and his friends reaching Beth(Rob's girl), who is trapped in her apartment when the monster hit. But I still thought the monster got good screen time in the movie.



Overall, Cloverfield is an entertaining intense thriller that will blow you away.
49
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
50
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
I was excited before this movie came out and that excitement turn into an enjoyment. This movie is great and entertaining. Watching Jackie Chan and Jet Li for the first time in the big screen was amazing. They both did a great job portraying their characters. Especially Chan. He stole the movie most of the time. I thought Michael Angarano also did a great job as the lost traveler (Jason Tripitikas). And the rest of the cast did a great performance as well.

What I loved the most about The Forbidden Kingdom are the fight scenes. They were enjoyable and awesome to watch. I also like how the director combines fantasy and kung fu in the movie. I thought it brought a nice style into it. The film has very good special effects and they were nice and simple. Nothing that big!

Overall, The Forbidden Kingdom is a great family movie and is absolutely a must see film. I recommend this film to every Chan and Li fan in the world. It won?t disappoint you.
51
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
This movie is a masterpiece. What makes Hot Fuzz better than Shaun of the Dead is that HF have a bunch of scenes of actions. I really loved the story and the acting. Pegg and Frost are outstanding in Hot Fuzz. I thought is was very long for a comedy film, but it was very intertaining.
52
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
53
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
Best Mission Impossible movie yet. It was outstanding. Everything was great in this action-packed flick. Tom Cruise does an fantastic job.
54
I, Robot 2004,  PG-13)
55
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
28 Weeks Later is gripping, intense, entertaining, scary, gory and action-packed. The way the zombies screams really creeps me out. This is the best 28 film yet in the 28 franchise. The story is great. I thought it was even better than the first one. The performance by the new cast is brilliant. I haven't seen horror film like this with so much action and guns. The opening scene of the film is scary and creepy. Juan Carlos Fresnadillo did an amazing job directing this film. There is no question that the next installment will be call 28 Months later. I recommend this flick to all horror fans and the people who saw loved the first part.
56
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Resident Evil: Extinction is the best Resident Evil film in the franchise. This is another great horror trilogy. The visual effects was beatifully made and the action was non-stopping. I enjoyed this flick from the beginning to the end. Extinction is one of the best horror movies of 2007.
57
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
58
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
For those horror fans, if you thought this movie is bad, then you are not a really horror fan. The visuals effects of the film are great and i thought the acting was good, but not better than the remake. The new mutants are creepier than the remake and stronger. Chameleon is pretty cool. I hope they do the third part, but wes said if the sequel do well in the box office they may do another, but i don't know since it didn't do that well. The only thing that i don't like is the rape scene. They need to cut that part out.
59
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
goriest movie i ever saw in my life. I can imagine for The Hills Have Eyes 2 of 2007.
60
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
From the very first moment, I started laughing and I couldn?t stop until the end. I think Harold and Kumar 2 is probably the best comedy movie I have seen in a long time. Besides the hilarious moments in the movie, I liked how the directors brought a little more background history on kumar. I thought this made the story a little more interesting. Overall, this movie made me laugh like never before. If you loved White Castle, I guarantee you that you are going to like Escape from Guantanamo Bay even more.
61
Wanted 2008,  R)
Wanted
I was amazed after I saw Wanted. I was expecting Wanted to be a really good movie, but not this great. I was really blown away by what this film brought to the big screen. Sure it does have a matrix style to it, but the humor and twists made it even more interesting and enjoyable.

James McAvoy is Wesley Gibson, a 25-year-old man whose life is miserable as hell. When he is working, his boss always complains regarding his work and his girlfriend cheats on him with his best friend. Gibson is basically nobody until he meets Fox (Angelina Jolie), a member of the Fraternity, a secret society that trains Gibson to develop pretty amazing and find the guy that killed his father. After joining the team, Gibson turns his life around and soon learns that the organization he is in, is not actually what it looks like.

I thought the story was great and really well told. I was very surprised by the twist in the story. The movie wasn?t really long, but it still manages to tell the whole story fine and clearly. I thought the director did a great job at that.

The acting in the movie was great. James McAvoy was the perfect choice to play Wesley Gibson. He understood the character and did a great job. I thought Angelina Jolie did a good job as Fox. Some people thought she was bad, but I though she delivered a pretty good performance. Angelina was tough and physical, which I love about her. As for always, Morgan Freeman did a great as Sloan and he made me laugh in some parts of the movie.

Besides the storyline, the action, humor, and special effects were amazing. The action scenes were incredibly entertainment and mind blowing (curving a bullet is pretty cool). The special effects were amazing. I thought the effects were very realistic. The humor is the last thing I love about Wanted. I was seriously not expecting the movie to be so hilarious.

Wanted is one of the best summer movie and it delivers in every way. This is one hell of a ride and I can?t wait for the sequel.
62
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments