Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kaji5785's Rating My Rating
1
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Ryan is so hOT in this! (yea, that's the only reason i saw it in theaters..)
2
The Way of the Gun 2000,  R)
The Way of the Gun
I dunno why i like it....
3
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I'm a samurai freak, and Tom is really good in the movie
4
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
This is the ultimate 'I wouldn't want to be in that situation' for a child
5
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Best movie ever.
6
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Reese is awesome in this!
7
Collateral 2004,  R)
Collateral
I liked how the main characters mingled into each other's lives in a day.
8
Birth 2004,  R)
Birth
Odd, but I liked it
9
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Hilarious
10
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
Adam Sandler's Eight Crazy Nights
Loved it
11
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
classic! kickass!
12
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Jonnhy Depp's character is awesome
13
Antitrust 2001,  PG-13)
Antitrust
my fave ryan phillippe movie cause I'm a computer geek too!
14
White Squall 1996,  PG-13)
White Squall
first movie i saw w/ ryan phillippe in it
15
White Fang 1991,  PG)
White Fang
loved the book, loved the movie
16
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
funny as hell
17
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
this is why you don't drive drunk...or w/ drunk ppl
18
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
wasn't really scary, but i liked the story line
19
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
wasn't what i thought it would be. the twist at the end made me hate the father with a passion!
20
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
i wished freddy would've won, i'm a freddy fan
21
Seed Of Chucky 2004,  R)
Seed Of Chucky
funny
22
The I Inside 2004,  R)
The I Inside
this is one of those 'i'm glad it wasn't me' situations
23
Linkin Park: Live in Texas 2003,  Unrated)
Linkin Park: Live in Texas
hellz yea! Lp in my homeplace!
24
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival 2004,  Unrated)
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival
much love for LP
25
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
only watched to see ryan phillippe in it....
26
Igby Goes Down 2002,  R)
Igby Goes Down
i LOVE this movie
27
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
too funny
28
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
show me the cruise
29
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
sort of creeped me out a bit..i dunno why
30
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
i thought it was great, saw it twice in theaters
31
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
sweet
32
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
my fave of the impossibles
33
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
you can't handle the truth....fave line of whole movie...
34
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
loved it
35
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
awesome
36
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
the guy was a freak! the girl had BALLS to do such a thing! Lol @ the part where she was doing 'surgery' on him!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments