My Favorite Movies


  Kaiikku's Rating My Rating
1
Nana 2005,  Unrated)
Nana
My favorite japanese movie. Though I haven't seen many.

But you can't help but to fall in love with the music or the characters. I've seen the anime az well az this movie. And sure I compeared it to eachother... but even so it was really good. I cried. I laughed. And I was sucked in az if I myself was there...

And just to think that Mika Nakashima. The singer. Had only been in one movie before this one. And before that she guest stared in "Matthew's Best Hit TV" as herself. But even so, with little acting experience. She did an excellent job. And her singing in this matter, is wonderful.
But it has always been so... to you who likes jpop and jrock. I urge you to check her out. Mika Nakashima has a great vocie, in my opinion. It's all good.
2
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Exremely moving. The story just catches you and graps on... and then wont let go until you've seen every part of it.

Tony Jaa or Panom Worawit that is in fact his birth name. Does a wonderfull job in this movie. You just can't help but to like him. And if it's not for his acting then it's for his martial arts. The moves he does in the movie are outstanding...

There's this scene. I think it's about 15-20 min or so... where the camera angle doesn't change! It's the longest take I've ever seen in one angle. Coz normally a movie have more then one camera shorting and during some parts they change the angle so that the viewers will see better. But in that scene, in this movie.. the cameraman follows and moves along so that the angle changes but it's the same person filming. It's so great that you don't really see it the first time.

You HAVE to see this movie. JUST HAVE too. :)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Haha, yeah what can I say? Johnny owns this movie... it's all him!

I'm waiting untill the third and last movie finally get avalible in the movies. I'll be the first one to buy a ticket to the premiere :) Me and my friend. Coz Pirates is a wonderful experience of a movie. If you don't like it or haven's seen it yet. Shame on you!!
4
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
New Police Story (San ging chaat goo si)
In my oppinion one of the best Jackie Chan movies ever. Coz he's not perfect. He's a sloopy alcoholic police... and it's in chinese.
5
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
No one can say that they hate Bette Middler. NO one. You either love her or you don't really care that much. But you just can't hate her.

Coz her acting in this movie. Beaches is SO good and SO moving you cry everytime you watch it. At least I do.

And her singing is.... indespribeble! It's so good and so lovely. I'm thankful my mum hase one of her albums coz I listen to it sometimes. Not always but sometimes.

Oh and the story is so sad but great. You'll love it. Watch it. Just do it coz it's worth every minute.
6
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
A very good movie from Hayao Miyazaki. In my oppinion the best even. Sure it's ending isn't really clear to me coz it ends just so suddenlly. But still you can't help but to loves or like this movie. Even if your not into anime at all. You REALLY should just see it. It's truly a masterpise and really really cute.

OH, and the music. Joe Hisaishi has really outdone himself. I have the whole album of Spirited Away and also some other of his music. He is a true artist. (...) Listen to him , if you've never heard him. Or watch the movie and you'll now what I mean. Coz when you hear his music, you get swept away along with it... to a wonderful fantasy world that's yours and yours only!!
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Subbstory n.2
8
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
It was beautiful. Really touching/moving. And Will Smith was worth beeing nominated!
9
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
Good. Loved the fact that it's a women who's the hero or in this case heroine.

Aya Ueto play the part of Azumi. And she really knews what she's doing. There is no doubt in her aperence of acting for this role. She commits and follows threw until the end. OH and the end is really unexpected. At least some of it is...

And I know that Hiroki Narimiya doen's have THAT big of a role in the movie. But you can't help but notess him. His what I like to call "Hottie overload!" :P And I'm very sadend that he doen't make it to the end...

When it comes to the slauther in the movie it's done in a nice and friendly sort of way. But of course I'm compreaing it to Kill Bill, where they had no thought in the matter of making the blood realistic. Which in the movie, Azumi... they did. Sure there are some moments that could never happen, ex. when your head gets shopped off, you don't exactually continue screaming! :P But even so the movie was out of the ordinary. Can't wait to see the second. Azumi 2: Dead or Love.
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Can't wait until it's seeable in the cinemas!
11
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Tony Jaa is really amazing in this movie too. It was his debute and he REALLY Rocked it!
12
The Rose 1979,  R)
The Rose
Bette Midlers voice makes me melt!
13
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
It was really well directed and Helen Mirren played an excellent role.
14
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Saw it on the premiere!
15
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
LOVE IT! Real subbstory!!!
16
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Love the story plus Sandra and Keanu are SO cute.
17
Rocky 1976,  PG)
Rocky
First Rocky. Really good.
18
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
A loved the fight in this one.
19
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
This Rocky is the best. "I want Balboa!!"
20
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Dolf Lundgren, a nobody!!! But Rocky still got it!
21
Lost 2004,  R)
Lost
Really good. Really the best series I've seen in a long time!
22
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Also a cute and good movie by Miyazaki-san ^^
23
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
Naruto is a great serie and also is a good movie!!
24
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
Naruto is a really good movie!! GREAT anime and you've got to love the characters.
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Compeared to the first two. This ones the best.
26
Keeping Mum 2005,  R)
Keeping Mum
Wierd humour but I still like it. And Maggies acting is wonderful!
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This one is the worst of the last three. But ofcourse it's still really GREAT!
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
One on the best Star Wars movies their is!
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Really like this one. Especially when in the end Darth becaomes good. I always cry at that part. Beacuse he dies when his good again. WHY?
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
OK... but the three last ones are the best!
31
Nana 2 2006,  Unrated)
Nana 2
Waiting to find it so that I can see it.
32
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
FUUUNNY! Rob Schnider owns tha damn thing!
33
The Blue Lagoon 1980,  R)
The Blue Lagoon
An old but very cute movie. Plus the guy in it... he may be old now. But he's Hot in the move ^__^
34
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
The story is a but out of place. But I still cry at the end.
35
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
GREAT! I love the Rocky movies. And I LOVED this one too!
36
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
Cute. I really like Emma and the movies even better when I found out she was part of writting the story of the movie :)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Now compeared to the others. Not so good.
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Good.
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Good one.
40
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Chocked that is wasn't that good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments