My Favorite Movies
| kaiijy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
L'Avventura (The Adventure) 1960, Unrated) |
|
| 2 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 3 |
L'Atalante 1934, Unrated) |
|
| 4 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960, Unrated) |
|
| 5 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 6 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 7 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 8 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 9 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 10 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 11 |
Pickpocket 1959, Unrated) |
|
| 12 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 13 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 14 |
Blow Out 1981, R) |
|
| 15 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 16 |
Heat 1995, R) |
|
| 17 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated)
masterpiece... |
|
| 18 |
Chronicle of Anna Magdalena Bach 1968, Unrated)
This one really is from the movement: i saw, you didn't. |
|
| 19 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 20 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 21 |
Les Amants reguliers (Regular Lovers) 2005, Unrated) |
|
| 22 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 23 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959, Unrated) |
|
| 24 |
Mon Oncle 1958, Unrated) |
|
| 25 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 26 |
Two-Lane Blacktop 1971, R) |
|
| 27 |
Miami Vice 2006, R) |
|
| 28 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 29 |
Kiss Me Deadly 1955, Unrated) |
|
| 30 |
New Rose Hotel 1998, R) |
|
| 31 |
Zabriskie Point 1970, R) |
|
| 32 |
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) 1974, R) |
|
| 33 |
Sans soleil (Sunless) 1982, R) |
|
| 34 |
Ordet (The Word) 1955, Unrated) |
|
| 35 |
Mauvais Sang (Bad Blood) (The Night Is Young) 1986, Unrated) |
|
| 36 |
Shadows of Forgotten Ancestors (Tini zabutykh predkiv) 1966, Unrated) |
|
| 37 |
The Butcher (Le boucher) 1971, Unrated) |
|
| 38 |
Heaven's Gate 1980, R) |
|
| 39 |
I'm Not There 2007, R) |
|
| 40 |
Klassenverhältnisse (Class Relations) 1984, Unrated) |
|
| 41 |
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) 1956, Unrated) |
|
| 42 |
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973, Unrated) |
|
| 43 |
Rabid Dogs (Cani arrabbiati) (Kidnapped) ( A Man and a Boy) 1974, Unrated) |








































