My Favorite Movies


  1. Kaigamo
  2. Layla

Give list a short description

  Kaigamo's Rating My Rating
1
A Dirty Carnival (Biyeolhan geori) 2006,  Unrated)
A Dirty Carnival (Biyeolhan geori)
This is one of the best Korean gangster movies I've ever seen. It's both realistic and entertaining at the same time. A must see for sure.
2
Election (Hak se wui) 2005,  Unrated)
Election (Hak se wui)
The first film where I discovered about the excistence of this great director. I've seen Fulltime Killer before this one but didn't left an lasting impression as this. I always enjoyed Triad/Jakuza films but this takes the whole genre into another level. To manages to keep you interested and guessing throughout most of the story. Only around the ending it gets a bit confusing and on the long side. But for the rest it's probably is one of the best Asian Gangster films.
3
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
I don't much about Brazilian Cinema but this is probably the one that put it on the map and perhaps the BEST ONE.
4
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
That was the perfect coclusion of one of the best trilogies I've seen for ages. Peter Jackson is a genius.
6
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
Fong juk (Exiled)
Some people cry when they see something so beautiful that it hurts their eyes. I've cried many times over a film, purely for its beauty or sadness but never over a gangster film. That is till I saw Johnnie To's Exiled. The best gunfuelled Asian gangster I've seen for ages.
This film has everything: good but simple story, loveable/funny characters, great villains and the best gunfights you'll ever see. I thought John Woo was good at showing amazing gunfights till I saw the craftsmanship of To. That guy has an amazing eye for detail and not to mention a great ear for a music score. I loved the whole Portuguese vibe of the score which makes the streets of Macau come a life. Not to mention the scenes of Macau?s beautiful architecture, at first I thought they shot it in some European country.
7
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) 2005,  PG-13)
8
Returner (Ritana) 2002,  R)
9
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
A different kind of a gangster film... full review still to come.
10
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
I discovered this film just a few years ago and knew more about it's reputation than the actual content of it..... full review still to come.
11
Cheung fo (The Mission) 1999,  Unrated)
12
Bamako 2006,  Unrated)
Bamako
A current issue told from the point of view of the people who face it everyday. Story is very touching, just a tad too long and distant is some parts. I don't know much about the director to fully understand what is trying to tell or where his views stand. Still a must see just for the educational value of it.
13
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
One of the best movies I seen in ages.
14
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
I loved the whole interaction between Kong and Ann Darrow. I cried my ass off when Kong died.
15
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Sheer joy for every cult fan out there. I loved all those references.
17
Amores Perros 2000,  R)
18
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Pam Grier is just brilliant and so is the rest of the cast. I had to see it for the second time to really appreciate it fully.
19
The Joy Luck Club 1993,  R)
20
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
21
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
22
Lucky Number Slevin 2006,  R)
23
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
My favourite Gilliam movie.
24
Natural Born Killers 1994,  R)
25
True Romance 1993,  R)
26
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I love epic movies especially the once about the Roman era. Russell Crowe's best performance.
27
Spirited Away 2001,  PG)
28
Glen or Glenda? 1953,  Unrated)
29
Man on the Moon 1999,  R)
30
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
31
The Believer 2001,  R)
32
American History X 1998,  R)
33
Ed Wood 1994,  R)
34
Beetlejuice 1988,  PG)
35
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
36
The Graduate 1967,  PG)
37
The Silence of the Lambs 1991,  R)
38
Yau doh lung fu bong (Throw Down) 2004,  Unrated)
39
Hellbent 2004,  R)
40
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
41
Down in the Valley 2005,  R)
42
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
43
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
Farscape: The Peacekeeper Wars
It may not have had the perfect ending for the BEST tv-serie that the world has ever seen, but at least it got an ending. After giving us four years of joy, Farscape the tv-serie was cancelled for not having 'enough viewers". Farscape always tried to go further then most series, give us the best character developments and the most touching stories (hey, what can I say I?m proper Scaper). Thanks to the makers they eventually gave us this great, not perfect TV film, which tried to give it the closure it deserved.
I finally giving up the hope of seeing it again on TV, but I still watch it with the same pleasure as before. To me John & Aeryn are the best TV couple ever.
44
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
One of my fav. Vampire movies. Review still to come.
45
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
Absolulely amazing. Not the typical whodunit movie which gives you the killer at the end if you pay attention... Full review still to come.
46
Jumeogi unda (Crying Fist) 2005,  Unrated)
Jumeogi unda (Crying Fist)
Another Korean movie that's worth watching... review still to come.
47
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
The best love story ever!!
48
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua)
A very moving story.
49
Carandiru 2003,  R)
Carandiru
A very moving story based on the true story of the inmates of the prison Carandiru, told by the point of view of the inmates. They shared their life stories to only one person who they could trust; the doctor.
50
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Even if it wasn't the greatest movie ever made in history, I still would have loved it too pieces. I can't believe that it took me 23 years before I laid eyes on this film. Orson Welles is a pure genius.
51
Oldboy ,  R)
Oldboy
One of the best films I've seen in years.
52
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
A classic which never ceases to surprise me every time I re-watch it.
53
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Mindblowing. Review still to come.
54
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Highly entertaining and enjoyable.
55
Mischief Night 2006,  Unrated)
56
Zatôichi 1989,  Unrated)
57
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Loved every part of this movie. Too bad that for the last two parts.
58
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints
One of the best coming of age stories and probably one of the most realistic ones.
59
Tampopo 1986,  Unrated)
Tampopo
If you love food and life then you really should watch this one. Just brilliantly made with lots of love. You also must love Ramen soup.
60
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Probably the best of Tarantino. Practically everything is made into perfection: dialogue, action and story....review still to come.
61
2046 2004,  R)
2046
Another brilliant movie of Wong Kar-Wai...review still to come.
62
Little Miss Sunshine 2006,  R)
63
Half Nelson 2006,  R)
64
Brick 2006,  R)
65
Beautiful Boxer 2004,  Unrated)
Beautiful Boxer
A very different kind of a boxer film which is both touching and action packed. I loved how the balanced the true elements of the story and humour.
66
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
#1. The Breakfast Club.

One of my old time favourites.
67
Election 1999,  R)
68
Sin City 2005,  R)
Sin City
Visually amazing.
69
The Lives of Others 2006,  R)
70
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
I never thought that drug abuse could ever be portrait like that in a movie. So disgusting, so fun and the same time so real.
Without romanticizing it, Danny Boyle tells it like it is. I loved minute of it.
71
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
One of the best of Quetin Tarantino. Can't wait for Grindhouse.
72
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This film is one of the most positive films out there. Amelie is so refreshing and so full of life. I wish I had a look of life like hers. Cinematographically speaking it is top notch and mind blowing. Every colour matches the feelings of the characters. Audrey Tautou brings Amelie with so much energy that you just can't help fall for her. Actually this is one of the few movies that really deserve the term Romantic Comedy. All the others are just cheap knock-offs. The balance between drama and comedy is well balanced. I haven't seen a lot of French Cinema but this is my favourite so far.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments