My Favorite Movies


  kagero123's Rating My Rating
1
Regeneration 1998,  R)
2
Chambre des officiers (Officer's Ward) 2002,  Unrated)
3
Transylvania 2006,  Unrated)
4
Son Frère (His Brother) 2003,  Unrated)
5
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
6
District 9 2009,  R)
7
Knockin' on Heaven's Door 1997,  R)
8
Garden State 2004,  R)
9
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
10
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
11
Wings of Desire 1987,  PG-13)
12
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
13
Bent 1997,  NC-17)
14
Hot Fuzz 2006,  R)
15
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
16
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
funny and ironic, but heartwarming. i was laughing and laughing and laughing during watching this movie. and then, when Daniel started to make his condolences to his father, my eyes became full of tears.
17
Those Who Love Me Can Take the Train 1998,  Unrated)
18
The Hurt Locker 2008,  R)
19
Avril 2006,  Unrated)
20
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
21
L'Équipier (The Light) 2004,  Unrated)
22
Zukan ni nottenai mushi (The Insects Unlisted in the Encyclopedia) 2007,  Unrated)
23
Moon 2009,  R)
24
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
I like the book better actually.
25
The Men Who Stare at Goats 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments