My Favorite Movies


  kafkaey's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
Okuribito (Departures)
An extraordinary film.
3
The Hours 2002,  PG-13)
4
Fight Club 1999,  R)
5
The Game 1997,  R)
6
The Lion King 1994,  G)
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
8
Schindler's List 1993,  R)
9
Memento 2000,  R)
10
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
11
Closer 2004,  R)
12
Chicago 2002,  PG-13)
13
Mystic River 2003,  R)
14
American Beauty 1999,  R)
15
The Matrix 1999,  R)
16
Toy Story 1995,  G)
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Dancer in the Dark 2000,  R)
22
Brokeback Mountain 2005,  R)
23
Cast Away 2000,  PG-13)
24
Panic Room 2002,  R)
25
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
26
8 Women ,  R)
27
My Own Private Idaho 1991,  R)
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
29
Monsters, Inc. 2001,  G)
30
Toy Story 2 1999,  G)
31
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Warlords (Tau ming chong) 2007,  R)
34
Saw 2004,  R)
35
Big Fish 2004,  PG-13)
36
Sam dung (Tempting Heart) 1999,  Unrated)
37
The Prestige 2006,  PG-13)
38
2 Young (Jo sok) 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments