My Favorite Movies
| kady39's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 2 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 3 |
Color of Night 1994, R) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 8 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 9 |
The Prince of Tides 1991, R) |
|
| 10 |
The Joy Luck Club 1993, R) |
|
| 11 |
Wide Sargasso Sea 1992, NC-17) |
|
| 12 |
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993, R) |
|
| 13 |
The Unbearable Lightness of Being 1988, R) |
|
| 14 |
Blue (Trois Couleurs: Bleu) , R) |
|
| 15 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 16 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 17 |
Jamón Jamón 1992, R) |
|
| 18 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 19 |
Henry Fool 1998, R) |
|
| 20 |
Fay Grim 2006, R) |
|
| 21 |
Broken English 2007, PG-13) |





















