My Favorite Movies


  kaczy's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
Severance 2006,  R)
4
Kiss of the Dragon 2001,  R)
5
Romeo Must Die 2000,  R)
6
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
7
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
8
Saw II 2005,  R)
9
The Matrix 1999,  R)
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
The Terminator 1984,  R)
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
13
Predator 1987,  R)
14
Commando 1985,  R)
15
Alien Resurrection 1997,  R)
16
Enter the Dragon 1973,  R)
17
Hard Target 1993,  R)
18
Universal Soldier 1992,  R)
19
Joshua Tree (Army of One) 1992,  R)
20
Kickboxer 1989,  R)
21
The Butterfly Effect 2004,  R)
22
Inside Man 2006,  R)
23
Die Hard 1988,  R)
24
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
25
Man on Fire 2004,  R)
26
Rambo III 1988,  R)
27
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
28
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
29
Léon (The Professional) 1994,  R)
30
Above the Law 1988,  R)
31
Hard to Kill 1990,  R)
32
Marked for Death 1990,  R)
33
Under Siege 1992,  R)
34
Out for Justice 1991,  R)
35
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
36
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
37
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
38
Old School 2003,  R)
39
Training Day 2001,  R)
40
Fight Club 1999,  R)
41
Bad Boys 1995,  R)
42
Seven (Se7en) 1995,  R)
43
Snatch 2001,  R)
44
The Exorcist 1973,  R)
45
The Omen 1976,  R)
46
Final Destination 2000,  R)
47
Tom Yum Goong ,  Unrated)
48
Reservoir Dogs 1992,  R)
49
Saw (short film) 2003,  Unrated)
50
8MM 1999,  R)
51
RoboCop 1987,  R)
52
Robocop 2 1990,  R)
53
GoodFellas 1990,  R)
54
Casino 1995,  R)
55
Hot Shots! 1991,  PG-13)
56
The Silence of the Lambs 1991,  R)
57
Scarface 1983,  R)
58
Gladiator 2000,  R)
59
Jurassic Park 1993,  PG-13)
60
Rosemary's Baby 1968,  R)
61
American Beauty 1999,  R)
62
Derailed 2005,  R)
63
Phone Booth 2003,  R)
64
Groundhog Day 1993,  PG)
65
Lethal Weapon 1987,  R)
66
Cube 1997,  R)
67
District 9 2009,  R)
68
Hard Candy 2005,  R)
69
The Transporter 2002,  PG-13)
70
Transporter 2 2005,  PG-13)
71
Misery 1990,  R)
72
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
73
Hostel 2006,  R)
74
Hostel: Part II 2007,  R)
75
The Mummy 1999,  PG-13)
76
White Chicks 2004,  PG-13)
77
There's Something About Mary 1998,  R)
78
Forrest Gump 1994,  PG-13)
79
Braveheart 1995,  R)
80
The Green Mile 1999,  R)
81
The Godfather 1972,  R)
82
Tropic Thunder 2008,  R)
83
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
84
Anger Management 2003,  PG-13)
85
The Shining 1980,  R)
86
The Thing 1982,  R)
87
Alien 1979,  R)
88
Aliens 1986,  R)
89
Desperado 1995,  R)
90
Starship Troopers 1997,  R)
91
Cloverfield 2008,  PG-13)
92
Spider-Man 2002,  PG-13)
93
[Rec] 2007,  R)
94
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
95
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
96
Kingpin 1996,  PG-13)
97
The Big Lebowski 1998,  R)
98
The Godfather, Part II 1974,  R)
99
The Godfather, Part III 1990,  R)
100
American History X 1998,  R)
101
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
102
Dawn of the Dead 2004,  R)
103
Raw Deal 1986,  R)
104
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
105
The Shawshank Redemption 1994,  R)
106
Total Recall 1990,  R)
107
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
108
Crank 2006,  R)
109
Ong Bak 2 2008,  R)
110
The Island 2005,  PG-13)
111
Children of the Corn 2009,  Unrated)
112
Species 1995,  R)
113
Bloodsport 1986,  R)
114
Child's Play 1988,  R)
115
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
116
Rocky III 1982,  PG)
117
Rocky IV 1985,  PG)
118
Rocky II 1979,  PG)
119
Rocky 1976,  PG)
120
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
121
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
122
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
123
Carlito's Way 1993,  R)
124
The Deer Hunter 1978,  R)
125
Taxi Driver 1976,  R)
126
Orphan 2009,  R)
127
It Could Happen to You 1994,  PG)
128
John Q 2001,  PG-13)
129
The Others 2001,  PG-13)
130
Psycho 1960,  R)
131
Unleashed ,  R)
132
Little Man 2006,  PG-13)
133
Case 39 2010,  R)
134
Inglourious Basterds 2009,  R)
135
Kick-Ass 2010,  R)
136
Date Night 2010,  PG-13)
137
The Switch 2010,  PG-13)
138
Buried 2010,  R)
139
Hot Tub Time Machine 2010,  R)
140
The Hangover 2009,  R)
141
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
142
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
143
Freedom Writers 2007,  PG-13)
144
The Ugly Truth 2009,  R)
145
The Blair Witch Project 1999,  R)
146
Paranormal Activity 2007,  R)
147
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
148
The Next Three Days 2010,  PG-13)
149
The Cottage 2008,  R)
150
Hall Pass 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments