My Favorite Movies


  Kabstar01's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
The soundtrack is wiked, casting is great, jus a brilliant familyfun/action movie
2
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
I loved this film when i was younger, i still do! but i don't watch it as much as i used to-this also has a good soundtrack, which i need to get!!!!!
3
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Love Michael Keaton is this movie, is a weird and crazy film but i love it!!!
4
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Another film with a great soundtrack, which i've got! lol. Love River phoenix, this has gotta be the best film he done!
5
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
6
Clerks 1994,  R)
7
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Not as good as the first one but still love Dante and Randal! i love the debates they just come up with, its hilarious!
8
Alpha Dog 2006,  R)
9
Bully 2001,  R)
10
Green Street Hooligans 2005,  R)
11
The Football Factory 2004,  R)
12
The Holiday 2006,  PG-13)
13
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
14
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
15
The Lost Boys 1987,  R)
16
Labyrinth 1986,  PG)
17
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
This film makes me laugh everytime i watch it! its hilarious
18
Walking Tall 2004,  PG-13)
19
Set It Off 1996,  R)
20
Lucky Number Slevin 2006,  R)
21
The Client 1994,  PG-13)
22
Something New 2006,  PG-13)
23
The Long Weekend 2004,  R)
24
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
I first saw this film in college and have loved it ever since, Alfred Hitchcock is a magnificent director and i've only seen 2 of his films but want to see more!!
25
Grease 2 1982,  PG)
26
Havoc 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments