My Favorite Movies


  ka4calleja's Rating My Rating
1
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
The Best Anime Movie Ever!
and i had no idea that the person who give the voice to ed was a woman (in japan)
2
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
another of the best anime i know!
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Bad Mother Fucker Movie
4
300 2007,  R)
300
out standing movie
5
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
payback is a bitch
6
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
great combat movie
7
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
8
The Mummy 1999,  PG-13)
9
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
10
Men in Black 1997,  PG-13)
11
Men in Black II 2002,  PG-13)
12
Shrek 2001,  PG)
13
Shrek 2 2004,  PG)
14
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
15
Transporter 2 2005,  PG-13)
16
Doom 2005,  R)
17
Resident Evil 2002,  R)
18
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
19
Jarhead 2005,  R)
20
Casino Royale 2006,  PG-13)
21
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
22
Predator 2 1990,  R)
23
Predator 1987,  R)
24
Rush Hour 1998,  PG-13)
25
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
26
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
27
Madagascar 2005,  PG)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Monsters, Inc. 2001,  G)
30
Lilo & Stitch 2003,  G)
31
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
32
Tears of the Sun 2003,  R)
33
The Fifth Element 1997,  PG-13)
34
Die Hard 1988,  R)
35
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
36
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
37
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
38
The Whole Nine Yards 2000,  R)
39
Sin City 2005,  R)
40
Lucky Number Slevin 2006,  R)
41
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
42
Face/Off 1997,  R)
43
Lord of War 2005,  R)
44
The Rock 1996,  R)
45
Con Air 1997,  R)
46
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
great movie
47
Phenomenon 1996,  PG)
48
Broken Arrow 1996,  R)
49
Basic 2003,  R)
50
Swordfish 2001,  R)
51
XXX 2002,  PG-13)
52
xXx: State of the Union 2005,  R)
53
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
54
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
55
Deep Blue Sea 1999,  R)
56
Jurassic Park 1993,  PG-13)
57
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
58
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
59
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
60
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
61
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
62
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
63
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
64
Godzilla 1998,  PG-13)
65
Saving Private Ryan 1998,  R)
66
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
67
Big 1988,  PG)
68
The Green Mile 1999,  R)
69
Toy Story 1995,  G)
70
Toy Story 2 1999,  G)
71
We Were Soldiers 2002,  R)
72
Payback 1999,  R)
73
Lethal Weapon 1987,  R)
74
Lethal Weapon 2 1989,  R)
75
Lethal Weapon 3 1992,  R)
76
Lethal Weapon 4 1998,  R)
77
Osmosis Jones 2001,  PG)
78
Dogma 1999,  R)
79
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
very funny
80
Meet the Parents 2000,  PG-13)
81
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
82
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
83
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
good fantasy movie
84
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
86
R.O.D. - Read or Die 2003,  Unrated)
R.O.D. - Read or Die
another of my favorites
87
Underworld 2003,  R)
88
Underworld: Evolution 2006,  R)
89
Dawn of the Dead 2004,  R)
90
Pay It Forward 2000,  PG-13)
91
Waterworld 1995,  PG-13)
92
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
93
The Punisher 2004,  R)
94
Hero 2002,  PG-13)
95
The One 2001,  PG-13)
96
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
97
Romeo Must Die 2000,  R)
98
Kiss of the Dragon 2001,  R)
99
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
100
Bad Boys II 2003,  R)
101
Bad Boys 1995,  R)
102
I, Robot 2004,  PG-13)
103
Wild Wild West 1999,  PG-13)
104
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
i like the dog fights
105
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
106
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
107
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
108
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
109
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
110
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
111
True Lies 1994,  R)
112
Jingle All the Way 1996,  PG)
113
The Terminator 1984,  R)
114
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
115
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
116
The 6th Day 2000,  PG-13)
117
Last Action Hero 1993,  PG-13)
118
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
119
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
120
Road Trip 2000,  R)
121
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
122
Jumanji 1995,  PG)
123
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
124
Patch Adams 1998,  PG-13)
125
Flubber 1997,  PG)
126
Space Jam 1996,  PG)
127
The Mask 1994,  PG-13)
128
Me, Myself & Irene 2000,  R)
129
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
130
Liar Liar 1997,  PG-13)
131
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
132
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
133
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
134
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
135
Armageddon 1998,  PG-13)
136
The Last Samurai 2003,  R)
137
Mission Impossible 1996,  PG-13)
138
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
139
Who Am I? ,  PG-13)
140
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
141
Rumble in the Bronx 1996,  R)
142
Friday 1995,  R)
143
Next Friday 2000,  R)
144
Friday After Next 2002,  R)
145
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
146
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
147
Ultraviolet 2006,  PG-13)
148
Stealth 2005,  PG-13)
149
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
150
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
one of my cousins was in this movie
151
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
a must see

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments