My Favorite Movies
| k9dot's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 2 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 3 |
Sling Blade 1996, R)
Billy Bob Thorton plays a mentally retarded man who has just been released from a mental hospital and befriends a young boy in a small southern town.It shows how he tries to adapt to the outside world and his courageous sacrifice to save the boy and the boys mother.Thorton is incredible as the retarded man(he wrote and directed the film as well)The supporting cast is great Lucas Black as the young boy(has there ever been anyone who ever played young southern boys better than he has)Dwight Yoakam as the abusive boyfriend ,John Ritter,Robert Duvall and J.T. Walsh are all excellent.One of my all time favorite films. |
|
| 4 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 5 |
Psycho 1960, R) |
|
| 6 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 7 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 8 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 9 |
Babe 1995, G)
This much more than a children's movie.Its a delightful tale of a little pig ending up on a farm trying to fit in and becoming a champion sheep herder.The duck is hilarious as are the little mice.James Cromwell gives a great performance as the farmer in a role which has very few lines.Highly recommended. |
|
| 10 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 11 |
Halloween 1978, R) |
|
| 12 |
Class of 1984 1981, R) |
|
| 13 |
Return to Me 2000, PG) |
|
| 14 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 15 |
Poison Ivy 1992, R) |
|
| 16 |
The Mighty 1998, PG-13) |
|
| 17 |
October Sky 1999, PG) |
|
| 18 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 19 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 20 |
Poison Ivy - The New Seduction 1997, R) |
|
| 21 |
The Hand That Rocks the Cradle 1992, R) |
|
| 22 |
Sin City 2005, R) |
|
| 23 |
The Milagro Beanfield War 1988, R) |
|
| 24 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 25 |
The Craft 1996, R) |
|
| 26 |
Omen IV - The Awakening 1991, Unrated) |
|
| 27 |
The Crush 1993, R) |
|
| 28 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |




























