My Favorite Movies


  K4RIT0's Rating My Rating
1
Kilómetro 31 (Km 31) 2007,  R)
Kilómetro 31 (Km 31)
After the tragic death of their mother when they were children, twin sisters Agata and Catalina Hameran developed a special skill, a way of communicating without speaking, a "link" between them. After a mysterious accident on Kilometer 31, Agata falls into a coma. Catalina, thanks to their "link", feels the pain and tragedy that her sister is going through at the time of the accident. Following a series of supernatural events, Catalina realizes that their "link" is stronger than ever and that her sister Agata is screaming for help from her unconscious state. Catalina is now determined to find out what really happened to her sister in order to help her wake up. Nuño, Agata's long time friend, and Omar, Catalina's boyfriend, agree to help her. But they soon find out that not only is Agata in a coma, but she is also trapped between reality and an ancient legend, the legend of La Llorona
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A shadowy freedom fighter known only as "V" uses terrorist tactics to fight against his totalitarian society. Upon rescuing a girl from the secret police, he also finds his best chance at having an ally.
3
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
In 1930s Italy, a carefree Jewish book keeper named Guido starts a fairy tale life by courting and marrying a lovely woman from a nearby city. Guido and his wife have a son and live happily together until the occupation of Italy by German forces. In an attempt to hold his family together and help his son survive the horrors of a Jewish Concentration Camp
4
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
It is 1940's China, and gangs rule the city. The most notorious of them all is the axe gang, lead by the insane Brother Sum. A slum called Pig Sty Alley is the only area safe from the Axes because the people there are so poor. Soon, wannabe gangster Sing and his pal Bone attempt to extort money out of a barber and fail, drawing the real Axe Gang to Pig Sty. However, it turns out that there are several kung fu masters living in the slum, and soon the two sides are enemies. As the plot thickens, Sing must decide- should he become a mobster, or save the day
5
Blow 2001,  R)
Blow
A boy named George Jung grows up in a struggling family in the 1950's. His mother nags at her husband as he is trying to make a living for the family. It is finally revealed that George's father cannot make a living and the family goes bankrupt. George does not want the same thing to happen to him, and his friend Tuna, in the 1960's, suggests that he deal marijuana. He is a big hit in California in the 1960's, yet he goes to jail, where he finds out about the wonders of cocaine. As a result, when released, he gets rich by bringing cocaine to America. However, he soon pays the price.
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
It stars Kate Winslet and Leonardo DiCaprio as Rose DeWitt Bukater and Jack Dawson respectively, members of different social classes who fall in love aboard the ill-fated 1912 maiden voyage of the ship.
7
Crash 2005,  R)
Crash
Several stories interweave during two days in Los Angeles involving a collection of inter-related characters, a police detective with a drugged out mother and a thieving younger brother, two car thieves who are constantly theorizing on society and race, the white district attorney and his irritated and pampered wife, a racist white veteran cop (caring for a sick father at home) who disgusts his more idealistic younger partner, a successful Hollywood director and his wife who must deal with the racist cop, a Persian-immigrant father who buys a gun to protect his shop, a Hispanic locksmith and his young daughter who is afraid of bullets, and more.
8
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Rachel and Heck, long time friends and lovers, finally tie the knot, and during the celebration, Rachel starts a friendship with their florist, Luce. And while Rachel originally intended to match her new friend, Luce, up with her husband's friend, Cooper, she soon finds out that Luce is a lesbian. During the course of their friendship, Rachel starts to question her own sexuality. And though she comes to realize she may have feelings for her new friend, Rachel must decide who she will ultimately find the most happiness with: Heck, her new husband who is also adored by her family, or Luce, who has turned her life and everything she thought she new about love upside down
9
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
Annabelle (Erin Kelly) is a 17 year old Catholic schoolgirl who falls in love with her teacher Simone Bradley. The pushy teenager pursues her until the 30-something year old falls equally in love with Annabelle. Not long after they give in to their lusts their relationship is discovered and Simone is arrested.
10
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
D.E.B.S.
Recruited by the U.S. government for their unique ability to lie, cheat and fight, Amy, Max, Janet and Dominique join an underground academy of secret agents known only as D.E.B.S. These crime fighting hotties set out to save the world and keep their lipstick perfectly applied while doing so. Now the girls must combine their skills for their most important mission- to capture vexing vixen Lucy Diamond, the deadliest criminal the world has ever known. When D.E.B.S. star player, Amy, falls for Lucy, chaos erupts and the D.E.B.S. loyalty is put to the test
11
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love 1995,  R)
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love
An adventurous love story between two young women of different social and economic backgrounds who find themselves going through all the typical struggles of a new romance
12
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
In the 1870s, Captain Nathan Algren, a cynical veteran of the American Civil war who will work for anyone, is hired by Americans who want lucrative contracts with the Emperor of Japan to train the peasant conscripts for the first standing imperial army in modern warfare using firearms.
13
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
A small town life is shaken violently by the arrival of destructive intruders: Aliens which have come en mass to destroy Earth. As they plow through the country in a wave of mass destruction and violence, Ray must come to the defense of his children. As the world must fend for itself by a new and very advanced enemy not of this world, its inhabitants must save humanity from a far greater force that threatens to destroy it.
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
It hadn't even been a year since a plantation owner named Louis had lost his wife, and now he had lost his will to live. A vampire named Lestat takes a liking to Louis and offers him the chance to become a creature of the night: a vampire. Louis accepts, and Lestat drains Louis' mortal blood and then replaces it with his own turning Louis into a vampire. Louis must learn from Lestat the ways of the vampire
15
Saw 2004,  R)
Saw
Two men wake up at opposite sides of a dirty, disused bathroom, chained by their ankles to pipes. Between them lies a dead man loosely clutching a hand-held tape player and a handgun. Each finds a tape the perfect fit for the player in their back pocket. They play the tapes. One is threatened, the other isn't. But they have a task: One must kill the other by 6:00, or his wife and daughter will die. They find hacksaws in a toilet, and try to cut the chains, but it doesn't work. They are the two newest victims of the Jigsaw Killer
16
Saw II 2005,  R)
Saw II
Jigsaw locks a few unlucky people in a booby trapped shelter and they must find a way out before they inhale too much of a lethal nerve gas and die. But they must watch out, for the traps Jigsaw has set in the shelter lead to death also.
17
Saw III 2006,  R)
Saw III
A 30 year old doctor by the name of Lynn Denlon is kidnapped and locked in a room with no other than Amanda and Jigsaw. The cancer-ridden Jigsaw -- who is on the brink of death -- tells Lynn that she must keep Jigsaw alive for as long as it takes Jeff (played by 'Angus Macfayden') to complete one of his own games. Lynn must race against the clock of Jigsaw's own ticking heart
18
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
An American nurse living and working in Tokyo is exposed to a mysterious supernatural curse, one that locks a person in a powerful rage before claiming their life and spreading to another victim
19
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
In Tokyo, a young woman (Tamblyn) is exposed to the same mysterious curse that afflicted her sister (Gellar). The supernatural force, which fills a person with rage before spreading to its next victim, brings together a group of previously unrelated people who attempt to unlock its secret to save their lives.
20
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
A mysterious video tape is killing off anyone who watches it. Whenever the victim watches it, the phone rings, telling them they have only one week to live. A young reporter named Rachel is investigating these events, but after she and her small son watch the tape, it becomes a race against time to find out why the tape is killing everyone and how it could be stopped
21
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
Six months after encountering Samara and her killer video tape, Rachel Keller and her son Aiden leave the city to live in a small rural town where they think they'll be safe. Soon after they arrive, however, Rachel hears about a college student who died nearby in circumstances similar to Samara's past victims. Now it appears that Aiden's life is in danger from Samara once more, and Rachel must investigate the little girl's past if she wants to save her son.
22
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Something beyond comprehension is happening to a little girl on this street, in this house. A man has been called for as a last resort to try and save her. That man is The Exorcist.
23
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
A widower returns to his hometown to search for answers to his wife's murder, which may be linked to the ghost of a murdered ventriloquist
24
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
An ominous darkness invades a seemingly serene sunflower farm in North Dakota, and the Solomon family is torn apart by suspicion, mayhem and murder.
25
Darkness Falls 2003,  PG-13)
Darkness Falls
A vengeful spirit has taken the form of the Tooth Fairy to exact vengeance on the town that lynched her 150 years earlier. Her only opposition is the only child, now grown up, who has survived her before
26
Hostel 2006,  R)
Hostel
Two American backpackers and a friend from Iceland embark on a crazy adventure touring Europe. They start in Amsterdam, and are lured to a hostel somewhere in Bratislava (Slovakia) where they're told they will find beautiful women. The 3 friends didn't know what they were in for........
27
White Noise 2005,  PG-13)
White Noise
The pregnant wife of the architect Jonathan Reeves (Michael Keaton) is missed after a car accident near a cliff, and the police do not know whether she is dead or abducted. Some weeks later, a mysterious man comes to Jonathan and tells him that his wife is dead and had communicated with him through Electronic Voice Phenomena.
28
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
Jill Johnson (Camilla Belle) is babysitting two children in a fancy isolated house, when a stranger insists calling her in the phone. She decides to telephone to the police, to trace the phone call. When the officer on duty tells her that the call is being made from inside the house, Jill freaks out and tries to leave the place with the children.
29
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
After his father's death, Kale becomes sullen, withdrawn, and troubled -- so much so that he finds himself under a court-ordered sentence of house arrest. His mother, Julie, works night and day to support herself and her son, only to be met with indifference and lethargy. The walls of his house begin to close in on Kale. He becomes a voyeur as his interests turn outside the windows of his suburban home towards those of his neighbors, one of which Kale begins to suspect is a serial killer. But, are his suspicions merely the product of cabin fever and his overactive imagination?
30
300 2007,  R)
300
Based on Frank Miller's graphic novel, "300" concerns the 480 B.C. Battle of Thermopylae, where the King of Sparta led his army against the advancing Persians; the battle is said to have inspired all of Greece to band together against the Persians, and helped usher in the world's first democracy
31
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek
As a widower tries to piece together his life in the wake of his wife's suicide, his daughter finds solace -- at first -- in her imaginary friend.
32
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Johnny Knoxville and his crazy friends appear on the big screen for the very first time in Jackass: The Movie. They wander around Japan in panda outfits, wreak havoc on a once civilized golf court, they even do stunts involving LIVE alligators, and so on. While Johnny Knoxvile and his pals put their life at risk, they are entertaining people at the same time. Get ready for Jackass
33
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
Chris Pontius, Johnny Knoxville, Steve-O, Bam Margera, and the whole crew return to the screen to raise the stakes higher than ever before.
34
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
The Bride wakes up after a long coma. The baby that she carried before entering the coma is gone. The only thing on her mind is to have revenge on the assassination team that betrayed her - a team she was once part of.
35
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The murderous Bride continues her vengeance quest against her ex-boss, Bill, and his two remaining associates; his younger brother Budd, and Bill's latest flame Elle
36
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
After a fateful mistake costing his career, an ex-soccer player bum meets a shaolin kung fu student trying to spread the word of kung fu. The ex-soccer player helps reconcile with his five brothers, and teaches them soccer, adding shaolin kung fu as a twist
37
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Nitta Sayuri reveals how she transcended her fishing-village roots and became one of Japan's most celebrated geisha
38
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
A romantic warrior breaks a beautiful member of a rebel army out of prison to help her rejoin her fellows, but things are not what they seem.
39
Hero 2002,  PG-13)
Hero
A series of Rashomon-like flashback accounts shape the story of how one man defeated three assassins who sought to murder the most powerful warlord in pre-unified China
40
Once Upon a Time in China 1991,  R)
Once Upon a Time in China
Set in late 19th century Canton this martial arts film depicts the stance taken by the legendary martial arts hero Wong Fei-Hung (1847-1924) against foreign forces' (English, French and American) plundering of China. When Aunt Yee arrives back from America totally westernised, Wong Fei-Hung assumes the role of her protector. This proves to be difficult when his martial arts school and local militia become involved in fierce battles with foreign and local government. As violence escalates even Aunt Yee has to question her new western ideals, but is it possible to fight guns with Kung Fu?
41
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Two warriors in pursuit of a stolen sword and a notorious fugitive are lead to an impetuous, physically-skilled, teenage nobleman's daughter, who is at a crossroads in her life
42
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A man decides to turn his moribund life around by winning back his ex-girlfriend, reconciling his relationship with his mother, and dealing with an entire community that has returned from the dead to eat the living.
43
Signs 2002,  PG-13)
Signs
The story of the Hess family in Bucks County, Pennsylvania. One morning they wake up to find a 500 foot crop circle in their backyard. Graham Hess (Mel Gibson) and his family are told extraterretrials are responsible for the sign in their field. They watch the news as crop circles are soon found all over the world
44
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
A climatologist tries to figure out a way to save the world from abrupt global warming. He must get to his young son in New York, which is being taken over by a new ice age
45
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
A murder inside the Louvre and clues in Da Vinci paintings lead to the discovery of a religious mystery protected by a secret society for two thousand years -- which could shake the foundations of Christianity
46
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
The Passion of The Christ focusses on the last twelve hours of Jesus of Nazareth's life. The film begins in the Garden of Gethsemane where Jesus has gone to pray after sitting the Last Supper. Jesus must resist the temptations of Satan. Betrayed by Judas Iscariot, Jesus is then arrested and taken within the city walls of Jerusalem where leaders of the Pharisees confront him with accusations of blasphemy and his trial results in a condemnation to death.
47
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
married couple (Pitt and Jolie) are getting bored with their quiet domestic life. What they don't know, however, is that they're both assassins, secretly hopping the world and killing for hire. But their separate lives are about to collide when each finds out their next target is their own spouse.
48
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
After a long visit to the lost remains of the planet Krypton, the Man of Steel returns to earth to become the peoples savior once again and reclaim the love of Lois Lane.
49
Sin City 2005,  R)
Sin City
A film that explores the dark and miserable southern town Basin City and tells the story of three different people, all caught up in the violent corruption of the city
50
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Set during the time of the Japanese bombing of Pearl Harbor, two friends (Ben Affleck and Josh Hartnett) are caught up in the events that draw the United States into World War II. One of them enlists with the U.S. Army Air Corps and the other flies for the British Royal Air Force, but they both find themselves in love with the same woman
51
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Carrey becomes obsessed with a novel that he believes was written about him. As his obsession increases, more and more similarities seem to arise.
52
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
The fledgling romance between Nick, a playboy bachelor, and Suzanne, a divorced mother of two, is threatened by a particularly harrowing New Year's Eve. When Suzanne's work keeps her in Vancouver for the holiday, Nick offers to bring her kids to the city from Portland, Oregon. The kids, who have never liked any of the men their mom has dated, are determined to turn the trip into a nightmare for Nick
53
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
When her big brother decides to ditch for a couple weeks in London, Viola (Bynes) heads over to his elite boarding school, disguises herself as him, and proceeds to fall for one of her soccer teammates. Little does she realize she's not the only one with romantic troubles, as she, as he, gets in the middle of a series of intermingled love affairs.
54
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
Like millions of kids around the world, Santiago harbors the dream of being a professional footballer. However, living in the Barrios section of Los Angeles, he thinks it is only that--a dream. Until one day an extraordinary turn of events has him trying out for Premiership club Newcastle United.
55
Stick It 2006,  PG)
Stick It
After a run-in with the law, Haley Graham (Missy Peregrym) is forced to return to the world from which she fled some years ago. Enrolled in an elite gymnastics program run by the legendary Burt Vickerman (Jeff Bridges), Haley's rebellious attitude gives way to something that just might be called team spirit
56
All You've Got 2006,  PG-13)
All You've Got
Three privileged female volleyball players transfer to the barrio high school of rivals when their private campus burns down.
57
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Will Ferrell and Chris Kattan play the Roxbury Guys, Steve and Doug Butabi, who want to get into the best club in town, and also hope to open their own club. Elisa Donovan plays Vivica, a gold-digging supermodel. Vivica and her friend Cambi (Gigi Rice) try to work the Roxbury Guys for their money, only to find out the pair is broke.
58
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
Nacho (Jack Black) is a young man who was raised in a monastery in Mexico and now works there as the cook. Fueled by his passion for wrestling, he dons a mask and cape and picks up a partner to compete in a local Lucha Libre tournament to try for the $200 prize so he can buy better food for the kids and achieve respect. When a new nun, Sister Encarnacion (Ana de la Reguera), arrives at the monastery, he tries to win her adoration as well while attempting to prove that being a Luchador isn't a sin and win the grand prize at a battle royal tournament so he can buy a bus for the kids
59
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Andy at the age of 40 still hasn't had sex. He lets his secret slip at a poker game with his buds from work. After the revealing all his friends are on a mission to help get him laid. Along the way Andy meets a nice mom: Trish who fall head over heels for each other.
60
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Two disgraced FBI agents go way undercover in an effort to protect hotel heiresses the Wilson Sisters from a kidnapping plot.
61
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
An attractive and popular teenager who is mean spirited toward others, finds herself in the body of an older man, and must find a way to get back to her original body.
62
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
A trio of guys try and make up for missed opportunities in childhood by forming a three-player baseball team to compete against standard little league squads
63
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
Orphan Mary Katherine Gallagher, an ugly duckling at St. Monica High School, has a dream: to be kissed soulfully. She decides she can realize this dream if she becomes a superstar, so her prayers, her fantasies, and her conversations with her only friend focus on achieving super-stardom. Her big chance is a school talent contest; her main competition is Evian, the school beauty, who is dancing with Sky, the object of Mary Katherine's kiss dream. Mary Katherine gets some talent-show help from her fellow special education students, her grandma, and Jesus, and inspiration from secrets in her past. Watching are Sky, Evian, and a silent classmate
64
Bubble Boy 2001,  PG-13)
Bubble Boy
"Bubble Boy" is a comedy about a young man who was born without an immune system and has lived his life within a plastic bubble in his bedroom. When he finds out that the woman he has loved since childhood is about to be married at Niagara Falls, he builds a portable bubble suit and ventures into the outside world to win her affections.
65
Niñas Mal (Charm School) 2006,  R)
Niñas Mal (Charm School)
The ultimate rebel, Adela, (Martha Higareda) boasts three tattoos, a body piercing and a recent arrest for alleged indecent behavior. Petrified that his beloved daughter will spoil his chances of becoming the next governor of Mexico City, Adela's father has enrolled her in the only remaining charm school for young ladies in the city. Maca Ribera guarantees that her school can turn any young girl into a "domestic goddess" ... that is until she meets Adela. The two determined women face-off in a battle of wills that turns the school and its colorful bunch of school-mates upside down when Maca attempts to transform the irreverent Adela into a suitable First Daughter.
66
Sexo Pudor Y Lagrimas 1999,  R)
Sexo Pudor Y Lagrimas
This comedic drama features two young couples, and another couple of old friends who reenter the two couples lives. The story takes place mostly in two apartments across the street from each other in Mexico City at the end of the millenium. Intellectual Carlos is not offering as much love as wife Ana needs. Tomas, a world-traveling friend of the couple reappears after many years abroad. Across the street, womanizing executive Miguel and suffering wife Andrea are joined by visiting friend Maria. The presence of guests Tomas and Maria triggers lust, rejection, infidelities, reconciliation and other consequences of suppressed love and marital relations, among the six friends-three guys and three girls
67
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Three interconnected stories about the different strata of life in Mexico City all resolve with a fatal car accident. Octavio is trying to raise enough money to run away with his sister-in-law, and decides to enter his dog Cofi into the world of dogfighting. After a dogfight goes bad, Octavio flees in his car, running a red light and causing the accident. Daniel and Valeria's new-found bliss is prematurely ended when she loses her leg in the accident. El Chivo is a homeless man who cares for stray dogs and is there to witness the collision.
68
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
Abandoned by their girlfriends for the summer, teenagers Tenoch and Julio meet the older Luisa at a wedding. Trying to be impressive, the friends tell Luisa they are headed on a road trip to a beautiful, secret beach called Boca del Cielo. Intrigued with their story and desperate to escape, Luisa asks if she can join them on their trip. Soon the three are headed out of Mexico City, making their way toward the fictional destination. Along the way, seduction, argument and the contrast of the trio against the harsh realities of the surrounding poverty ensue
69
La Mujer de Mi Hermano 2005,  R)
La Mujer de Mi Hermano
After almost 10 years of marriage, attractive Zoe discovers that her marriage lacks passion and surprise, and is seduced by the possibility of finding those sensations already forgotten in her husband's brother. From this premise a series of events lead these three characters to a dangerous game of revenges, secrets and passions. Two brothers and one woman: the triangle is outlined in a disquieting way. It is a bomb that triggers family secrets, the contained rage of desire and the unmanageable power of love. An exciting story that subjugates the viewer from beginning to end.
70
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
Bad Education (La Mala educación)
In the early 60s, two boys - Ignacio and Enrique - discover love, movies and fear in a Christian school. Father Manolo, the school principal and Literature teacher, both witnesses and takes part in these discoveries. The three characters come against one another twice again, in the late 70s and in 1980. These meetings are set to change the life and death of some of them.
71
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
The Crime of Padre Amaro
The movie takes place in Mexico, 2002 (based on a story from the 1800's). A young Father Amaro arrives at his new church post on the orders of the Bishop. After he arrives, things seem to go smoothly at first, but eventually, life becomes very complicated for the young Father as he spends more time in the community.
72
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
In 2002, director Morgan Spurlock subjected himself to a diet based only in McDonald's fast food three times a day for thirty days and without working out. His objective was to prove why most of the Americans are so fat, with many cases of obesity. He began the shootings submitting himself to a complete check-up with three doctors, and along the weeks, he compared his weight and results of exams, coming through a scary conclusion.
73
Green Day - Bullet in a Bible 2005,  Unrated)
Green Day - Bullet in a Bible
Green Day profile their "American Idiot" concert at Milton Keynes in London, England in 2005.
74
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
75
Mulan 1998,  G)
Mulan
To save her father from death in the army, a Chinese maiden secretly goes in his place and becomes one of China's greatest heroes in the process.
76
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
A young lion prince is born in Africa, thus making his uncle Scar the second in line to the throne. Scar plots with the hyenas to kill King Mufasa and Prince Simba, thus making himself King. The King is killed and Simba is led to believe by Scar that it was his fault, and so flees the kingdom in shame. After years of exile he is persuaded to return home to overthrow the usurper and claim the kingdom as his own thus completing the "Circle of Life"
77
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
As a wild stallion travels across the frontiers of the Old West, he befriends a young human and finds true love with a mare.
78
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
A family of undercover superheroes, while trying to live the quiet suburban life, are forced into action to save the world
79
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
A father-son underwater adventure featuring Nemo, a boy clownfish, stolen from his coral reef home. His timid father must then travel to Sydney, and search Sydney Harbour find Nemo.
80
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Homer must save the world from a catastrophe he himself created
81
Boys Don't Cry 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments