My Favorite Movies
| jww481's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 2 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 3 |
The Misfits 1961, Unrated) |
|
| 4 |
Mutiny on the Bounty 1935, Unrated) |
|
| 5 |
Mogambo 1953, Unrated) |
|
| 6 |
San Francisco 1936, Unrated) |
|
| 7 |
Wife vs. Secretary 1936, Unrated) |
|
| 8 |
Red Dust 1932, Unrated) |
|
| 9 |
It Started in Naples 1960, Unrated) |
|
| 10 |
Boom Town 1940, Unrated) |
|
| 11 |
Band of Angels 1957, Unrated) |
|
| 12 |
Idiot's Delight 1939, Unrated) |
|
| 13 |
China Seas 1935, Unrated) |
|
| 14 |
No Man of Her Own 1932, Unrated) |
|
| 15 |
Test Pilot 1938, Unrated) |
|
| 16 |
Saratoga 1937, Unrated) |
|
| 17 |
The Tall Men 1955, Unrated) |
|
| 18 |
The Call of the Wild 1935, Unrated) |
|
| 19 |
Too Hot to Handle 1938, Unrated) |
|
| 20 |
Soldier of Fortune 1955, Unrated) |
|
| 21 |
Across the Wide Missouri 1951, Unrated) |
|
| 22 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 23 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 24 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 25 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 26 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 27 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 28 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 29 |
Father Goose 1964, Unrated) |
|
| 30 |
Operation Petticoat 1959, Unrated) |
|
| 31 |
Monkey Business 1952, PG) |
|
| 32 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 33 |
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948, Unrated) |
|
| 34 |
Holiday 1938, Unrated) |
|
| 35 |
That Touch of Mink 1962, Unrated) |
|
| 36 |
Houseboat 1958, Unrated) |
|
| 37 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 38 |
I Was a Male War Bride 1949, Unrated) |
|
| 39 |
My Favorite Wife 1940, Unrated) |
|
| 40 |
Gunga Din 1939, Unrated) |
|
| 41 |
Only Angels Have Wings 1939, Unrated) |
|
| 42 |
Topper 1937, G) |
|
| 43 |
I'm No Angel 1933, Unrated) |
|
| 44 |
The Pride and the Passion 1957, Unrated) |
|
| 45 |
Dream Wife 1953, Unrated) |
|
| 46 |
Kiss Them for Me 1957, Unrated) |
|
| 47 |
Once Upon a Honeymoon 1942, Unrated) |
|
| 48 |
Mr. Lucky 1943, Unrated) |
|
| 49 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 50 |
Springfield Rifle 1952, Unrated) |
|
| 51 |
Mr. Deeds Goes to Town 1936, Unrated) |
|
| 52 |
The Pride of the Yankees 1942, Unrated) |
|
| 53 |
Sergeant York 1941, Unrated) |
|
| 54 |
For Whom the Bell Tolls 1973, Unrated) |
|
| 55 |
Friendly Persuasion 1956, Unrated) |
|
| 56 |
Vera Cruz 1954, Unrated) |
|
| 57 |
Along Came Jones 1945, Unrated) |
|
| 58 |
Man of the West 1958, Unrated) |
|
| 59 |
Beau Geste 1939, Unrated) |
|
| 60 |
The Plainsman 1937, Unrated) |
|
| 61 |
The Hanging Tree 1959, Unrated) |
|
| 62 |
They Came to Cordura 1959, Unrated) |
|
| 63 |
The Court-Martial of Billy Mitchell 1955, Unrated) |
|
| 64 |
Unconquered 1947, Unrated) |
|
| 65 |
Saratoga Trunk 1945, Unrated) |
|
| 66 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 67 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 68 |
The Rock 1996, R) |
|
| 69 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 70 |
Entrapment 1999, PG-13) |
|
| 71 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 72 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 73 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 74 |
Highlander 1986, R) |
|
| 75 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 76 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 77 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 78 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 79 |
Thunderball 1965, PG) |
|
| 80 |
You Only Live Twice 1967, PG) |
|
| 81 |
Never Say Never Again 1983, PG) |
|
| 82 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991, R) |
|
| 83 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 84 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 85 |
Darby O'Gill and the Little People 1959, G) |
|
| 86 |
The Presidio 1988, R) |
|
| 87 |
The Wind and the Lion 1975, PG) |
|
| 88 |
Fathom 1967, NC-17) |
|
| 89 |
The Four Musketeers 1975, PG) |
|
| 90 |
The Three Musketeers 1973, PG) |
|
| 91 |
Fantastic Voyage 1966, PG) |
|
| 92 |
One Million Years B.C. 1966, R) |
|
| 93 |
Mother, Jugs & Speed 1976, PG) |
|
| 94 |
Bandolero 1968, PG-13) |
|
| 95 |
Lady in Cement 1968, PG) |
|
| 96 |
100 Rifles 1969, PG) |
|
| 97 |
Kansas City Bomber 1972, PG) |
|
| 98 |
Hannie Caulder 1971, R) |
|
| 99 |
Fuzz 1972, PG) |
|
| 100 |
Trouble in Paradise 1988, PG-13) |
|
| 101 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 102 |
Gentlemen Prefer Blondes 1953, Unrated) |
|
| 103 |
River of No Return 1954, Unrated) |
|
| 104 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 105 |
How To Marry A Millionaire 1953, Unrated) |
|
| 106 |
Bus Stop 1956, Unrated) |
|
| 107 |
Niagara 1953, Unrated) |
|
| 108 |
There's No Business Like Show Business 1954, Unrated) |
|
| 109 |
Let's Make Love 1960, Unrated) |
|
| 110 |
The Prince and the Showgirl 1957, Unrated) |
|
| 111 |
O. Henry's Full House 1952, Unrated) |
|
| 112 |
Pillow Talk 1959, Unrated) |
|
| 113 |
The Man Who Knew Too Much 1956, PG) |
|
| 114 |
Calamity Jane 1953, G) |
|
| 115 |
Please Don't Eat the Daisies 1960, PG) |
|
| 116 |
Move Over Darling 1963, Unrated) |
|
| 117 |
The Pajama Game 1957, Unrated) |
|
| 118 |
The Glass Bottom Boat 1966, Unrated) |
|
| 119 |
The Thrill of It All! 1963, Unrated) |
|
| 120 |
Caprice 1967, Unrated) |
|
| 121 |
The Ballad of Josie 1968, Unrated) |
|
| 122 |
It Happened to Jane 1959, Unrated) |
















































































































