My Favorite Movies


  jvanmatre's Rating My Rating
1
My Neighbor Totoro 1988,  G)
2
The Sweet Hereafter 1997,  R)
3
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
A poem in film form. A film in poem form. Either way, a masterpiece.
4
Orfeu Negro (Black Orpheus) 1959,  PG)
5
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
Eminently quotable. Hilarious, yet bittersweet. A movie that sticks in your heart and infects your everyday conversations.
6
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
7
Rear Window 1954,  PG)
8
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
9
M 1931,  Unrated)
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
11
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
12
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
13
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
14
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
16
Spirited Away 2001,  PG)
17
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
18
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
19
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
20
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
21
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments