Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  juzelme's Rating My Rating
1
Invincible 2006,  PG)
Invincible
Excellent movie....true story of an ordinary guy making something great happen in his life...
2
Aspen Extreme 1993,  PG-13)
Aspen Extreme
Awesome snow ski movie, THE BEST!!!!!
3
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Yep...of course
4
Wild America 1997,  PG)
Wild America
True story of Marty Stouffer
5
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
Love movies that have Russian in them....besides Val & Elisabeth are fantastic in this movie...
6
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
This movie is a must see...true stories are always great with Russell Crowe and Jennifer Connelly...
7
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Had to have this one too..
8
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
Moving action and just a feel good violent movie..
9
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is just an amazing actor....top notch humor..
11
Cowboy Up (Ring of Fire) 2001,  PG-13)
Cowboy Up (Ring of Fire)
Excellent casting and great movie..
12
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
Hangman's Curse
Frank Peretti movie...and he is a character as well.
13
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Hey...its Tommy Lee Jones AND Wesley Snipes...
14
K2 1992,  R)
K2
Cool movie...
15
Pure Country 2002,  PG)
Pure Country
Great movie, great acting..
16
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
The Cowboy Way
Feel good movie...fun and sad to watch..
17
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Still watch it from time to time..
18
King David 1985,  PG-13)
King David
A classic, well made movie..
19
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
Well done....
20
Living with Wolves 2005,  Unrated)
Living with Wolves
Just wolves of course!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments