Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  juzdiz1z's Rating My Rating
1
Atonement 2007,  R)
Atonement
Excellent acting especially by James Mcavoy. Very good adaptation of the book. Brilliant cinematography and score!
2
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
12
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
15
Empire Records 1995,  PG-13)
16
A Room With A View 1986,  PG)
17
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
18
The Godfather 1972,  R)
19
The Godfather, Part II 1974,  R)
20
The Godfather, Part III 1990,  R)
21
School of Rock 2003,  PG-13)
22
School Ties 1992,  PG-13)
23
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
24
Singin' in the Rain 1952,  G)
25
X-Men 2000,  PG-13)
26
Ten Nights of Dreams (Yume jû-ya) 2006,  Unrated)
Ten Nights of Dreams (Yume jû-ya)
what a trip!
27
Detroit Metal City 2008,  Unrated)
Detroit Metal City
hilarious!
28
L: Change the World 2008,  Unrated)
L: Change the World
Have an embarrassing crush on L. The so-called passing of the torch to Near was touching. I didn't like Near in the manga but here, he's okay.
29
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
L was the best thing in this movie. Frankly I prefer this over the manga/anime. It should really be L VS Light till the end.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments