My Favorite Movies


  JustSal's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
One of the best movies ever - the ending int he cinema was different to the DVD - and didn't seem to be on any of the extras! A MUST watch
2
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Has been and always will be my favourite movie of all time
3
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
Hilary was brilliant in this based on a true story movie. She deserved her oscar for the performance in this
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
QT - Brilliant! Need we say more
5
Chopper 2000,  R)
Chopper
Chop Chop - Eric Banna portrayal as Mark "chopper" read in this was brilliant
6
8 Mile 2002,  R)
7
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
13 Inches - The guy who lost it from his wife shaggin everyone else and BANG! Great vege out and be entertained movie
8
Boyz n the Hood 1991,  R)
9
Closer 2004,  R)
Closer
Talk to me - I am talking now FUCK OFF - Best line in the entire film! If you've ever been fucked over in a relationship - you'll relate to this one!
10
Collateral 2004,  R)
Collateral
No time - just need to hit the targert! Fast paced - action packed movie
11
Crash 2005,  R)
Crash
Brilliant interchange of several stories :)
12
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
Well portayed war film
13
Evolution 2001,  PG-13)
Evolution
Love David Duchovny - Love his butt in this too :)
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Hot chicks with guns :) Mmmmmm
15
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
My burger NEVER looks like the pics on the board EVER!!
16
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Well portrayed War pic again
17
Fantastic Four 2005,  PG-13)
18
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Brilliant :)
19
The Breakfast Club 1985,  R)
20
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
Fucking Brilliant! As is the TV series
21
The Final Countdown 1980,  PG)
22
Hannibal 2001,  R)
23
Hannibal Rising 2007,  R)
24
Inside Man 2006,  R)
25
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Love these boys
26
Jackass: Number Two 2006,  R)
27
Dirty Sanchez: The Movie 2007,  R)
28
L.A. Without a Map 1998,  Unrated)
L.A. Without a Map
Anything David Tennant is always good :) I bias though
29
Minority Report 2002,  PG-13)
30
My Summer of Love 2005,  R)
31
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
It's got Michael Rosenbaum in it. what more do you need!!!
32
Resident Evil 2002,  R)
33
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
34
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
35
Rumble Fish 1983,  R)
36
Snatch 2001,  R)
37
Swordfish 2001,  R)
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Better than the 2nd
39
Spider-Man 2002,  PG-13)
40
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
41
Team America - World Police 2004,  R)
42
The Blair Witch Project 1999,  R)
43
The Island 1980,  R)
44
The Last Samurai 2003,  R)
45
The Usual Suspects 1995,  R)
46
Traffic 2000,  R)
47
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
John Simm :)
48
Training Day 2001,  R)
49
Trainspotting 1996,  R)
50
Troy 2004,  R)
Troy
Half Naked men Half Naked Women. Can't go wrong really!
51
Urban Legend 1998,  R)
52
Doom 2005,  R)
53
Van Helsing 2004,  PG-13)
54
Wuthering Heights 2003,  PG-13)
55
Notting Hill 1999,  PG-13)
56
Silent Hill 2006,  R)
57
Love Actually 2003,  R)
58
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
59
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
60
Cold Mountain 2003,  R)
61
Brokeback Mountain 2005,  R)
62
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Loved the send one the best
63
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Third one was a bit shit!
64
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Love the concept of time travel
65
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Kevin Smith - do I need to say more?
66
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith - do I need to say more?
67
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
This sequel was fucking brilliant
68
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Kevin Smith - do I need to say more?
69
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Kevin Smith - do I need to say more?
70
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
71
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
Young boy from Queer as folk was brilliant in this as was the dude from LOTR
72
Casino Royale 2006,  PG-13)
73
Underworld 2003,  R)
Underworld
Hot chicks - rock on
74
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
Another portrayal of time travel
75
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
One of the best war movies I've seen
76
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
Just waiting for him to snap! Loved it
77
American History X 1998,  R)
American History X
Ed Norton rocked in this
78
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Love Star wars - Grew up on this :)
79
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Love Star wars - Grew up on this :)
80
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
New CGI was Mad!
81
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
That Lispy talking thing shit me in this movie - if 'it' was left out would have been better
82
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Loved the how "Darth" became - Excellent explanation
83
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
Everyone dream to be famous
84
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
Brilliant!
85
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
86
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Loved the Eye bit :)
87
54 1998,  R)
54
Nothing like a case of the clap - like pissing razor blades!
88
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Brilliant time travel concept - that you can't change the pass due the consequences that will happen in the future
89
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Awesome :)
90
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Awesome :)
91
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Awesome :)
92
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Funny, light hearted -
93
Saw II 2005,  R)
Saw II
Love the 2 Aussie boys who wrote these on a shoe string budget and are now multi millionaires :)
94
Saw III 2006,  R)
Saw III
Love the 2 Aussie boys who wrote these on a shoe string budget and are now multi millionaires :)
95
Saw 2004,  R)
Saw
Love the 2 Aussie boys who wrote these on a shoe string budget and are now multi millionaires :)
96
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
Fucking funny!
97
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Cream buns anyone?
98
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
Tasteful, accurate remake of original film
99
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Can't go past good old Harry :) Though he needs to tap that chick in his class that stars with a H. Plus this one had David Tennant in it :)
100
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
101
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
102
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments