My Favorite Movies


  1. justjessica
  2. Jessica

5 Star Movies

(Everything You Want would be on here, but for some reason the site doesn't have it...)

  justjessica's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2003,  PG)
Pride and Prejudice
I've decided to rewrite my review for this one because there is so much to say!! I could watch this movie over and over again and not get sick of it. In fact, I have.

I love EVERYTHING about this movie!! I love the colors, everything is just so cute! Lots of pinks and pastels used everywhere they could possibly fit it.

I love Orlando Seale as Mr. Darcy, he's perfect! Actually, ALL of the casting is right on. Jane and Elizabeth are amazing - their characters are so well rounded and realistic - I can relate to bits of both of them. Lydia and Kitty both play their parts well, as does Caroline *scowl*. Jack is great, too. AHH!!! But Charles Bingly has the show - he is so funny! And just charming in that weird sort of way - I want to marry a Charles Bingly. Oh, and Jared Hess' improv during the police scene cracks me up EVERY TIME!!! "People came in and just started doin junk, Mom sat on her FANNY.... I have the hair of an innocent man..." Just wonderful! Also Collins - perfectly awkward like he's supposed to be, and Mary compliments him so well. BRAVO, EVERYONE!!!

The story is SO cute! Maybe it's the script itself, maybe it's the acting, maybe it's the cuteness of everything, maybe it could possibly in some way be the directing, I don't know.

It's just awesome how you hate Darcy at first and then you grow to love him (everytime you watch it!)

Did I mention the OUTSTANDING soundtrack? Seriously, I love every piece of music in this thing.

Oh my gosh, what's not to love about this movie!?
2
The Best Two Years 2003,  PG)
The Best Two Years
One of the rare non-love-story movies that I love. Watch it almost every Sunday.
3
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
When you watch it editted for TV, this is pretty much one of the funniest movies ever. I love it!
4
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
This is such a good movie. Not just because I like it (yeah, that's usually how I rate my movies, Morgan) but because it's just such a good story! It's got everything! Love, (of course!) hate, vengence, betrayal, action, coolness... you name it.
5
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
Definitely awesome. It's a cute story and it has so many plot "twists" that drive you crazy. My favorite part is when Jack says, "Why didn't you say anything?" Awww!
6
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
This movie has awesome awesome music. I love the main song, and all the others as well, including when Shades goes to the jazz club. I'm glad everyone ends up the way they do. Lenny is freaking hillarious, and even though The Bass Player doesn't have a name... I guess that adds a certain something to the show.
7
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Um... Superman just can't get any better!!! Lois isn't as annoying as she is in the old movies, which is a plus I guess. This movie changed my life. ;o)
8
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
"Promised Land!" Will Ferrel, in general, is entertaining in himself. And I think it's cute. And I love that skirt she wears when she goes on the date. And it's so funny when he smells her purse. And when she says, "Oh, you're sweating!" true dat.
9
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
This movie is really funny and true to life - the games that people play. I don't much care for the Hitch/Sarah relationship, but I LOVE the Albert/Alegra story. Awww!
10
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
This one is just cute. I love Collin Firth. And I love Amanda Bynes as Daphne. Good one! Awwww!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments