Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. justinquinn99
  2. Justin

Give list a short description

  justinquinn99's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
2
Evil Dead 2 1987,  R)
3
Army of Darkness 1993,  R)
4
Saw 2004,  R)
5
Saw II 2005,  R)
6
Saw III 2006,  R)
Saw III
I just went and saw this movie and it was awesome!!! It ties in well with both films and they go back and explain some of the stuff in the first Saw too. It (as always) had a big plot twist at the end. I suggest anyone who enjoyed the first two go see this.
7
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Of course this movie was awesome and I had no doubts about that. Like all the other Saw films it had a great storyline and they always seem to tie the movies together even though they might have different actors. I think the writers they have to do these films do a really good job because every new Saw that comes out has a different story, but yet it still ties into the previous films. There wasn't as many big name actors in this one but they all did a great job. I'm very impressed as to how they have made four films in this series now and they all are done very well. It seems to me that they bumped up the gore factor a bit in this one too, but it still has a good storyline to go along with it. It has a cool twist at the begining of the movie and as always has a big twist at the end as well. The plot twist at the end is what makes these films that much better. This one tells the story of Jiggsaw in a bit more detail which is a cool addition. If you liked the other films then I suggest you see this one as well because you won't be disappointed.
8
Saw V 2008,  R)
Saw V
Another successful installment in the Saw franchise. This film, yet again, contains surprises and twists. If you liked the other Saw films then you're gonna love this one as well.
9
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
10
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
This movie is an instant classic! Judd Apatow has done it once again and made another great film. I wouldn't say it was as funny as The 40-Year-Old Virgin but came close. He brought together a lot of the cast from the show Freaks and Geeks and they all did a great job. I haven't seen Jay Baruchel in a lot of things but he did a really good job as well. You'll laugh from start to finish. Definitely one of the best comedies to date and one of the best films of 2007. It's definitely worth checking out and I can't wait for the unrated version to come to dvd.
11
Superbad 2007,  R)
Superbad
This movie was hilarious!!! Not the funniest movie I've seen this year, but one of the best. The same guy that did The 40-Year-Old Virgin and Knocked Up did this film so I knew from the start that it was going to be a great movie. Again, it was really good but not as good as the other two films I previously mentioned. Jonah Hill was hilarious as always. Seth Rogen didn't have a major role in this one but was funny as well. This was the first movie I saw Michael Cera in and I think he did a great job...absolutely hilarious! This is definitely a film to see and pick up on dvd when it comes out.
12
Batman 1989,  PG-13)
13
Batman Returns 1992,  PG-13)
14
White Noise 2005,  PG-13)
15
Multiplicity 1996,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Meet the Parents 2000,  PG-13)
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
21
Rush Hour 1998,  PG-13)
22
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
23
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
24
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
25
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
This is the third and believed to be the final film in the series, but is as good as the other two in my opinion. A really good film with action from beginning to end. Matt Damon did a great job in this one as he did in the other two. A great supporting cast as well. This is definitely a must see and a buy when it comes to dvd. I just hope they stop with this one and don't continue the series until it sucks.
26
Underworld 2003,  R)
27
Underworld: Evolution 2006,  R)
28
The Prestige 2006,  PG-13)
29
Enemy of the State 1998,  R)
30
Bad Boys II 2003,  R)
31
Independence Day 1996,  PG-13)
32
Spider-Man 2002,  PG-13)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Sam Raimi has done it once again with another great directing job. This was a great film but was overhyped. Bryce Dallas Howard stole the spotlight from Kirsten Dunst in my opinion. Thomas Haden Church made a great Sandman. The only problem I had with Sandman was how he turns out at the end. You'll see what I'm talking about when you see it. Tobey Maguire did another great job as Spider-Man, but it was Topher Grace's character (Venom) who I thought was the best. Topher added his humor to the role which made you like Venom even more. There were too many cheesy parts in this movie though which is why it didn't get five stars from me. There was also probably a little too much dialouge as the movie ran around 2 and 1/2 hours. James Franco (Harry) is a villian in this film as you can tell from the preview but I don't like what they did with his character either in the end. An all around great movie, but the length and lack of action makes me think that they should probably stop here unless they can really wow me with the next one.
35
Daredevil 2003,  PG-13)
36
300 2007,  R)
300
Another masterpiece from the genius mind of Frank Miller. This movie was awesome!!! If you liked Sin City then you will love this film as well. Lots of action, gore, and great acting. I suggest everyone see this as soon as possible. You'll love it from start to finish.
37
Sin City 2005,  R)
38
Constantine 2005,  R)
39
Point Break 1991,  R)
40
The Matrix 1999,  R)
41
The Matrix Reloaded 2003,  R)
42
The Matrix Revolutions 2003,  R)
43
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
44
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
45
Made 2001,  R)
46
Swingers 1996,  R)
47
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
This was a great movie and was very funny. Vince Vaughn, as always, was hilarious. This wasn't his best film, but I contribute part of that to Jennifer Aniston since she's not very funny. I would definately recommend this film to anyone.
48
Wedding Crashers 2005,  R)
49
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
50
Old School 2003,  R)
51
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
52
A Christmas Story 1983,  PG)
53
Click 2006,  PG-13)
54
Bulletproof 1996,  R)
55
Anger Management 2003,  PG-13)
56
The Waterboy 1998,  PG-13)
57
The Longest Yard 2005,  PG-13)
58
Billy Madison 1995,  PG-13)
59
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
60
Little Nicky 2000,  PG-13)
61
Big Daddy 1999,  PG-13)
62
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
63
X-Men 2000,  PG-13)
64
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
65
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
66
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
67
In the Mouth of Madness 1994,  R)
68
Fathers' Day 1997,  PG-13)
69
Death to Smoochy 2002,  R)
70
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
71
Ultraviolet 2006,  PG-13)
72
Resident Evil 2002,  R)
73
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
74
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Another awesome addition to this movie franchise. While it wasn't quite as good as the other two it still was very entertaining, had lots of action, a great story, and a great cast to go along with it. It's good to see that Ali Larter is getting more recognition now with her show (Heroes) and now a big role in this film. She is a good actress and has been in some really good films. Ali was good but Milla stole the show of course. Another great acting job added to her already superb list of roles. This is believed to be the final film in this series and as great as all these movies have been I rather them end it now and end it on a good note then keep making them just for the sake of making money. While all three films were really good this one wasn't quite as good as the other two. They do end the movie making you believe there would be another one, but let's hope they stop with this one unless they have an awesome script and a great cast to go with it. Milla has said this is the last one and if they do make another I'm not sure she would do another one. If they do decide to make another one and Milla doesn't do it then they are guranteeing that it will suck. I can't see anyone else doing as good a job as she did. With all that said, this is definitely a film to go see and pick up on dvd when it comes out.
75
The Fifth Element 1997,  PG-13)
76
Wolf Creek 2004,  R)
77
Pulp Fiction 1994,  R)
78
Reservoir Dogs 1992,  R)
79
Silent Hill 2006,  R)
80
Hostel 2006,  R)
81
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Wow! Eli Roth continues to shock and amaze me with his films. While Part 2 wasn't quite as good as the first overall it had it's strong points. For instance, Eli pushed the gore I think in this one a little further than he did in the first one. Was a great story and pretty much the same with a little bit of a different twist. Even though it's the same place and the same system is used to get kids to go there it wasn't really mysterious as it was in the first one. You knew about what was going on after the first one and knew what was happening so in this one they took you behind closed doors to show you how it all works. How these people are being chosen to be killed and by whom. It was an interesting angle to see and even though the same concept of the first it had this different twist which made it different. I was really impressed with the storyline and how well it moved and the gore was really out there. Very realistic and you felt you were there at times. The only reason I didn't give this five stars is because the acting wasn't as good as it was in the first and the storyline wasn't as good either. The gore and different angle of this film really made it better in my opinion though than it would have been without it. It's definitely worth buying and I don't see Eli Roth making a bad movie anytime soon. Everything he has done so far has been gold in my opinion and Quentin Tarantino produced it so with that combo there is no denying it would be a great film.
82
Cabin Fever 2002,  R)
83
House on Haunted Hill 1999,  R)
84
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
85
Ghost Ship 2002,  R)
86
Running Scared 2005,  R)
87
The Crow 1994,  R)
88
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
89
Waiting 2005,  R)
Waiting
This movie has a ton of lines that are hilarious! This was Ryan Reynolds best Comedy film to date. Dane Cook stole the show though. This is one of the funniest movies I've ever seen and would recommend it to everyone.
90
Complete Denis Leary 2004,  Unrated)
91
Matchstick Men 2003,  PG-13)
92
The Wicker Man 2006,  PG-13)
The Wicker Man
This was one great movie!!! It had suspense, mystery, and even a little comedy. Nicolas Cage gave an outstanding performance in this film. You think you have it figured out halfway through the movie, but you don't. It has an awesome twist at the end. I would suggest this film to anyone who likes a really good Mystery.
93
The Weather Man 2005,  R)
The Weather Man
I thought this movie was hilarious. Not the funniest movie I've ever seen, but it's a diffrent type of Comedy. It has one of the best lines in a Comedy that I've ever seen..."What, you mean I'm stuck here with cameltoe?" LOL. Nicolas Cage did a great job in this film. If you like a Drama/Comedy then you'll like this film.
94
Lord of War 2005,  R)
95
The Rock 1996,  R)
96
Face/Off 1997,  R)
97
8MM 1999,  R)
98
Snake Eyes 1998,  R)
99
Con Air 1997,  R)
100
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
101
National Treasure 2004,  PG)
102
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
This was a cool movie. It kept moving well and had plenty of action. If you liked the first one then you'll enjoy this one as well. A great cast and Nic Cage did a great job as always. Definitely worth seeing.
103
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
This is one of the best movies I've seen in a long time! Simply awesome! It definitely stayed true to the comics. Nicolas Cage once again did a great job. I couldn't see anyone else better to play this part. He had a great supporting cast to back him up as well. The visuals were superb! Great story, acting, and action. There wasn't a dull moment the entire film. They left it so they could make it a series of films and I can't wait to see the next one. This blows all the other comic character movies out of the water! It's a definite must see.
104
Next 2007,  PG-13)
Next
This was a really awesome movie!!! Lots of action and great acting. Nic Cage has done it yet again with another awesome performance. Jessica did a great job as well and I don't think she has ever looked better than she did in this film. The ending was a bit surprising but good. I thought the movie was over and then they totally came out of nowhere with something diffrent. The ending was the only downfall to this movie. It was good, but they could have gone a diffrent route that would have given this movie five stars. Some people might not like the ending but I think everyone should check out this movie. I thought this was an awesome film!!!
105
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
School for Scoundrels
This movie was hilarious! Billy Bob Thornton was as funny as always. This film had an all star cast with the exception of Jon Heder. This was his best role to date, but he still hurt the film. If they would have cast someone else for that role then this movie would have been superb. Even with Jon in this movie, it was very well written and had great actors to go along with it. I recommend everyone go pick this up.
106
The Ice Harvest 2005,  R)
107
Bad News Bears 2005,  PG-13)
108
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
This is by far Billy Bob Thornton's best movie. I laughed from start to finish. This movie has some of the best lines and scenes of any comedy ever made. If you want to see a movie that will have you laughing through the whole thing then you should definately check this film out.
109
Donnie Darko 2001,  R)
110
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
This was the first movie ever directed by Rob Zombie. It has everyting you would want out of a Horror movie...gore, violence, and a good story line. Sid Haig and Bill Moseley are brillant in this film. I would recommend this film to anyone who loves a great Horror movie.
111
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
This was the second movie by Rob Zombie. He did it once again with another great film. I liked the story line better in this one, but liked how House of 1000 Corpses had more gore in it. I missed how grandpa wasn't in this one though. He said some of the funniest lines in House of 1000 Corpses. Bill and Sid gave another great performance in this one too. If you liked House of 1000 Corpses then you're gonna love The Devil's Rejects.
112
The Hills Have Eyes 2006,  R)
113
The Boondock Saints 2000,  R)
114
Escape from L.A. 1996,  R)
Escape from L.A.
This movie was awesome! One of Kurt Russell's best roles. Steve Buscemi was funny as always. The Snake Plissken character is one of the best characters in any action movie I've seen. This movie will keep your interest from start to finish. It also had Bruce Campbell in the film as the plastic surgeon. I definately liked Escape From L.A. better than I liked Escape From New York. This is one great Action movie.
115
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
116
American History X 1998,  R)
117
25th Hour 2003,  R)
25th Hour
Another great film from Edward Norton. Phillip Seymour Hoffman, Barry Pepper and Rosario Dawson also did a great job. I loved this movie! It had action, drama, and kept me interested throughout the whole thing. I recommend everyone see this film. It is defiantely a buy! An instant classic.
118
Rounders 1998,  R)
119
The Departed 2006,  R)
The Departed
This was one great film!!! It had action, mystery, and drama. They really put together a really great cast for this movie as well. I'm not a fan of Leo but he did a great job in this movie. This was Mark Wahlberg's greatest performance to date. I would definitely recommend this movie.
120
Team America - World Police 2004,  R)
121
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
This movie was hilarious! They all did a great job, but Jonah Hill was the funniest for sure. When he lets out that wimpy scream...it would have anybody laughing. Lewis Black did a great job as well. I would recommend this movie to anyone.
122
Haggard 2002,  R)
Haggard
This is one of the funniest movies ever made. The characters in this are hilarious and it is a true story. It is based on the break-up of Ryan Dunn and his girlfriend. Bam, Ryan, Brandon, and Raab all give great performances. If you like Viva La Bam then you're gonna love this film.
123
Stay Alive 2006,  PG-13)
124
Seven (Se7en) 1995,  R)
125
The Faculty 1998,  R)
126
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
127
Final Destination 2000,  R)
128
Final Destination 2 2003,  R)
129
Hide and Seek 2005,  R)
130
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
131
Unbreakable 2000,  PG-13)
132
Signs 2002,  PG-13)
133
Lady in the Water 2006,  PG-13)
134
Armageddon 1998,  PG-13)
135
The Jackal 1997,  R)
136
Domino 2005,  R)
137
The Jacket 2005,  R)
138
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
139
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
140
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
141
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
142
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
143
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
144
Halloween 2007,  R)
Halloween
I don't know why I see so many people saying that they didn't like the movie. It seems quite a few people want to say how bad it was and that it was a remake and all that but you knew it was based off the original film in the first place so you can't complain about it because you knew. Now, with saying that, I loved the movie. I don't agree as to how some people say it's an exact remake of the original because it wasn't. It had some of the same elements, but besides that was a diffrent film. It showed more of how Michael became how he was and showed his childhood which really added a diffrent element to the film. Rob Zombie of course did a wonderful job with this and so far, in my opinion, is one of the best Horror movie directors out there. I really look forward to seeing what else he can do or if he sticks to Horror. Either way he is a great director. He added a gritty feel to this film and I loved every minute of the movie. It kept moving with the storyline and had a lot going on so it keeps you interested from beginning to end. I think it's a definite must have when it comes out on dvd, but that's just my opinion. I think that this film will definitely go down as one of the best. Both because of the director but also as to how Rob reinvented this series and brought it back to life because it was starting to go downhill. I think John Carpenter would be proud as to how it turned out.
145
Halloween 1978,  R)
146
Halloween II 1981,  R)
147
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
148
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
149
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
150
Halloween H2O 1998,  R)
151
Halloween - Resurrection 2002,  R)
152
The Black Dahlia 2006,  R)
153
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
154
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
155
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
156
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004,  Unrated)
157
Ron White: You Can't Fix Stupid 2006,  PG-13)
Ron White: You Can't Fix Stupid
This is one of the funniest stand-ups I've ever seen by one of the funniest comedians I've ever seen. Lots of new material. If you enjoy a good laugh then I suggest you check this out.
158
Grandma's Boy 2006,  R)
159
Basic 2003,  R)
160
Clerks II 2006,  R)
161
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
162
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
One word to describe this movie is AWESOME!!! It was entertaining from beginning to end. Two great films at one seating. I wish more directors got back to making movies this way. Rodriguez and Tarantino are two of the best directors alive today. Both of these movies had gore, action, and laughs. Between the two I liked Tarantino's Death Proof better than Rodriguez's Planet Terror but both were awesome!!! Great cast as well. Best Kurt Russell role since Snake Plissken. The fake trailers looked very interesting as well. I hope they actually make them into movies. Both Rob Zombie's Werewolf Women of the SS and Eli Roth's Thanksgiving. I'm sure they will be masterpieces as Death Proof and Planet Terror were. If you haven't seen Grindhouse yet, then go see it right away...you won't be disappointed.
163
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
This is one great film. Lots of action and a great story to go with it. An all-star cast provides some really good acting as well. Jeremy Piven was hilarious as always. There were some newcomers to acting as well including Alicia Keys who I was really suprised with. I didn't think she would do as good a job as she did. There wasn't a slow moment the entire film. Jason Bateman didn't have a very big role but is memorable. There was a pretty good gore factor as well which was a nice bonus. I would definately recommend this film to anyone who loves Action movies with a great storyline.
164
Hellraiser 1987,  R)
165
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
166
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
167
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
168
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
169
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
170
Training Day 2001,  R)
171
Fallen 1998,  R)
172
Out of Time 2003,  PG-13)
173
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
This was an awesome film!!! I loved it. It had action, drama, and a little comedy as well. Adam Goldberg provided the comedy and was really the only one that was funny, but this wasn't a Comedy so I didn't expect a lot of it. Denzel, Val Kilmer, James Caviezel, and Paula Patton all did great jobs. I don't know Paula Patton and I guess she's new to the acting business, but she did a really good job. I would say this was probably James Caviezel's best role since the Passion. I don't remember a lot of his roles but his role in this film will be remembered. Denzel of course did a great job as always. I'm not a big fan of Val Kilmer but the last two roles I've seen him in have been great. Those roles being his part in Kiss Kiss Bang Bang and Deja Vu. This was an all around great film. Everyone should check it out and pick it up as soon as possible.
174
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I never really was into Transformers when I was younger so when I heard they were making a movie about them I thought to myself that it would suck but I was wrong. This movie was awesome!!! This film had non-stop action, comedy, a great story, and good acting to go along with it. I was especially impressed with Shia LaBeouf's acting in this one. This was his best role to date and he did a great job. I was also surprised as to how funny he was. Anthony Anderson was hilarious in this one. One of his best roles to date as well. I definitely recommend everyone see this as soon as possible. You won't be disappointed. I would say this is one of the best films of the year. I can't wait to it comes out on dvd and the way it ended it seems they will make another one. I look forward to seeing where they go from here.
175
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
Awesome movie!!! It had nonstop action throughout the entire film. It also had some of the best fight scenes I've ever seen. Just absolutely ruthless!!! I loved the whole viking storyline as well. It wasn't just great action and blood and guts but also had a great story to go along with it. I recommend if you're a fan of true Action/Adventure type of films that you go pick this up as soon as possible.
176
1408 2007,  PG-13)
1408
A really strange film and a movie you had to really pay attention to. I thought John Cusack did a really good job in this film. It keeps you guessing and when you think you have it figured out they flip it on you so that you don't figure out what's going on. The story moves really well and has lots of action and suspense in it. It's a film worth buying and adding to your collection.
177
28 Days Later 2002,  R)
178
28 Weeks Later... 2007,  R)
179
Hitman 2007,  R)
Hitman
This movie was awesome! I loved it! It was interesting from start to finish and moved very well. There wasn't a boring moment in the entire movie. Timothy Olyphant did a great job and after seeing him do this role I couldn't see anybody else playing this part. Whoever signed him up for this movie picked the right guy. If you have ever played the game you know that Timothy had to of played the game some because he was dead on with the character. He had the walk down, the sneakiness, the facial expressions...all of it. I only didn't give it 5 stars because I wished there was a little more action and wished it would have went a little longer but this movie as a whole is pretty flawless. Definitely brings some respect back to the video game films because they make so many bad ones you have to have a really good one to make up for it. Go out and see this is soon as possible and when it comes out on dvd then definitely pick it up.
180
Death Sentence 2007,  R)
Death Sentence
This was a really cool movie. It had great acting in it with a storyline that progressed well and moved in a fast pace. There's a lot of action in it and some surprises. Definitely worth checking out and adding to your collection.
181
Stir of Echoes 1999,  R)
182
The Ninth Gate 1999,  R)
183
Blow 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments