My Favorite Movies


  justinohyeah's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
2
No Man of Her Own 1932,  Unrated)
3
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
4
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
5
The Misfits 1961,  Unrated)
6
It Happened One Night 1934,  Unrated)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
9
An American in Paris 1951,  G)
10
The Apartment 1960,  Unrated)
11
Arrested Development 2013,  Unrated)
12
Atonement 2007,  R)
13
Bad Timing 1980,  R)
14
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
16
The Dark Knight 2008,  PG-13)
17
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
18
Iron Man 2008,  PG-13)
19
Becoming Jane 2007,  PG)
20
Big Fish 2004,  PG-13)
21
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
22
Bonnie and Clyde 1967,  R)
23
Born Yesterday 1950,  Unrated)
24
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
25
Camp Rock 2008,  G)
26
We're Not Dressing 1934,  R)
27
Hands Across the Table 1935,  Unrated)
28
Chinatown 1974,  R)
29
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
30
The Tall Men 1955,  Unrated)
31
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
32
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
Enchanted 2007,  PG)
35
The Family Stone 2005,  PG-13)
36
The Fall 2006,  R)
37
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
38
The Graduate 1967,  PG)
39
Grease 1978,  PG)
40
The Heartbreak Kid 2007,  R)
41
High Society 2002,  G)
42
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
43
Imaginary Heroes 2004,  R)
44
Into the Woods 1990,  Unrated)
45
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
46
On the Town 1949,  Unrated)
47
Irma La Douce 1963,  Unrated)
48
James and the Giant Peach 1996,  PG)
49
Juno 2007,  PG-13)
50
Knocked Up 2007,  R)
51
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
52
Love Actually 2003,  R)
53
Made for Each Other 1939,  PG-13)
54
Meet the Robinsons 2007,  G)
55
The Little Mermaid 1989,  G)
56
Mermaids 1990,  PG-13)
57
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
58
No Country for Old Men 2007,  R)
59
Nothing Sacred 1937,  Unrated)
60
The Odd Couple 1968,  G)
61
Old School 2003,  R)
62
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
63
Penelope 2006,  PG)
64
Ratatouille 2007,  G)
65
Reno 911!: Miami 2007,  R)
66
Say Anything... 1989,  PG-13)
67
Shopgirl 2005,  R)
68
Singin' in the Rain 1952,  G)
69
Sleeping Beauty 1959,  G)
70
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
71
Speed Racer 2008,  PG)
72
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
73
Stardust 2007,  PG-13)
74
Stage Door 1937,  Unrated)
75
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
76
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
77
Surf's Up 2007,  PG)
78
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
79
There Will Be Blood 2007,  R)
80
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
81
True Romance 1993,  R)
82
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
83
West Side Story 1961,  PG)
84
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
85
Volver 2006,  R)
86
Zoolander 2001,  PG-13)
87
Chicago 2002,  PG-13)
88
Lonely Hearts 2006,  R)
89
East of Eden 1955,  PG)
90
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
91
Beauty and the Beast 1991,  G)
92
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
93
Step Brothers 2008,  R)
94
Wanted 2008,  R)
95
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
96
Aladdin 1992,  G)
97
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
98
Pinocchio 1940,  G)
99
The Lion King 1994,  G)
100
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
101
WALL-E 2008,  G)
102
Casablanca 1942,  PG)
103
Married Life 2007,  PG-13)
104
Leatherheads 2008,  PG-13)
105
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
106
Cars 2006,  G)
107
Finding Nemo 2003,  G)
108
Deception 2008,  R)
Deception
michelle williams is the shit!
109
Happy Endings 2005,  R)
110
Sky High 2005,  PG)
111
Burn After Reading 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments