My Favorite Movies


  justinevryan's Rating My Rating
1
Hellraiser 1987,  R)
2
The Wizard 1989,  PG)
3
Death Proof 2007,  R)
4
Highlander 1986,  R)
5
Child's Play 1988,  R)
6
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
One of the most well acted and emotional movies around.
7
Ladybugs 1992,  PG-13)
8
The Blue Lagoon 1980,  R)
9
The Stepfather 1987,  R)
10
The Blob 1988,  R)
11
Re-Animator 1985,  R)
12
Ginger Snaps 2000,  R)
13
Manhunter 1986,  R)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
The Descent 2005,  R)
16
Flash Gordon 1980,  PG)
17
Bloodsport 1986,  R)
18
Kickboxer 1989,  R)
19
Hostel 2006,  R)
20
Near Dark 1987,  R)
21
Slither 2006,  R)
22
Valley Girl 1983,  R)
23
Reform School Girls 1986,  R)
24
A Little Romance 1979,  PG)
25
An Innocent Man 1989,  R)
26
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
27
Outrageous Fortune 1987,  R)
28
Ruthless People 1986,  R)
29
Halloween II 1981,  R)
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
31
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
32
Footloose 1984,  PG)
33
Flashdance 1983,  R)
34
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
35
Heathers 1988,  R)
36
The Silence of the Lambs 1991,  R)
37
Mindwarp 1992,  R)
38
Waxwork II: Lost in Time 1991,  R)
39
Waxwork 1988,  R)
40
Big Girls Don't Cry... They Get Even 1992,  PG)
41
The Howling 1981,  R)
42
An American Werewolf in London 1981,  R)
43
The Lost Boys 1987,  R)
44
Endless Love 1981,  R)
Endless Love
One of the best love stories I have seen. My all time favourite.
45
Weird Science 1985,  PG-13)
46
Class of 1999 1990,  R)
47
Fright Night Part 2 1988,  R)
48
He Knows You're Alone (Blood Wedding) 1980,  R)
49
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
50
Big Shots 1987,  PG-13)
51
Voices 1979,  PG)
52
Femme Fatale 2002,  R)
53
Blow Out 1981,  R)
54
Body Double 1984,  R)
55
Scarface 1983,  R)
56
Halloween 2007,  R)
57
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Twisted
58
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Twisted and distrubing, but good. I love Zombies cast!
59
The Dark Crystal 1982,  PG)
60
Foxy Brown 1974,  R)
61
Coffy 1973,  R)
62
King Of The Ants 1999,  R)
63
Dagon 2001,  R)
64
From Beyond 1986,  R)
65
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Classic horro, you'll shit yourself.
66
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Classic, black comedy horror. Check Ash out
67
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I love this
68
Black Christmas 1974,  R)
69
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
Classic action film
70
Cry-Baby 1990,  PG-13)
71
A Dirty Shame 2004,  R)
72
Aliens 1986,  R)
73
Empire Records 1995,  PG-13)
74
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
75
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
76
The Principal 1987,  R)
77
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Classic
78
Streets of Fire 1984,  PG)
79
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
80
Fire With Fire 1986,  PG-13)
81
The Fifth Element 1997,  PG-13)
82
The Guardian 1990,  R)
83
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
84
27 Dresses 2008,  PG-13)
85
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
86
Halloween 1978,  R)
87
Waitress 2007,  PG-13)
88
The Perfect Score 2004,  PG-13)
89
Priest 1994,  R)
90
Dazed and Confused 1993,  R)
91
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
92
Vice Versa 1988,  PG)
93
Return To Two Moon Junction 1994,  R)
94
Taken 2008,  PG-13)
95
Rocky II 1979,  PG)
96
Rocky IV 1985,  PG)
97
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
98
Rocky III 1982,  PG)
99
Rocky V 1990,  PG-13)
100
Class of 1984 1981,  R)
101
Imagine Me & You 2005,  R)
102
Leaving Las Vegas 1995,  R)
103
Rocky 1976,  PG)
104
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
105
Suspiria 1977,  R)
106
Grease 2 1982,  PG)
107
Wild Orchid 2: Two Shades of Blue 1992,  R)
108
Night Of Abandon 1997,  Unrated)
109
Pump up the Volume 1990,  R)
110
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
111
Two Moon Junction 1988,  R)
112
Strange Days 1995,  R)
Strange Days
One of Bigalo's best after Near Dark.
113
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
114
Garfield As Himself 2004,  Unrated)
115
Garfield Holiday Celebrations 1985,  Unrated)
116
Fright Night 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments