My Favorite Movies


  JustFORG3Tme's Rating My Rating
1
Iron Man 2008,  PG-13)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
One of my favorite Tim Burton films.
3
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
4
The Crow 1994,  R)
The Crow
THIS WAS SO SWEET! Brandon Lee put on a perfect performance
5
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Romantic lust, beautiful kissing of the vampires, Gary Oldman was so seductive in this movie
6
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Stuart Townsend as Lestat made my world rock! Awesome music!
7
Interview with the Vampire 1994,  R)
8
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen)
This movie had very good and plotline, and of course i cried.
9
300 2007,  R)
300
this movie was pretty sweet. all the blood and detail!
10
Rurôni Kenshin: Seisô hen (Samurai X: Reflection) 2001,  Unrated)
11
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
great detail, very interesting. keeps ya goin
12
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
good plot. beautiful and extrodinary detail
13
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
this was the very first anime i ever watched and got me hooked!! I LOVE IT! absolutely marvolous detail
14
Little Nicky 2000,  PG-13)
15
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
SHWEET!!!! very enjoyable and entertaining
16
V for Vendetta 2006,  R)
17
Blade: Trinity 2004,  R)
18
Blade 1998,  R)
19
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
FAST CARS AND HOT GUYS!!!!!!!!!!!!!! a dream come true
20
XXX 2002,  PG-13)
21
The Last Samurai 2003,  R)
22
Underworld 2003,  R)
Underworld
HELLO!!!!!!!!! VAMPIRES AND HOT GUYZ!!!!!!!
23
Underworld: Evolution 2006,  R)
24
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
... I cried
25
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
funny, sad, deppressing.... life
26
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i wish good things like that would happen to me!
27
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
Magic and hot guys.....hmmmn *drool*
28
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
29
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
30
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
31
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
32
Akira 1988,  R)
Akira
totally awesome show!
33
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
..... WOW! it wasn't what i expected, but it was soo cute/depressing
34
Big Daddy 1999,  PG-13)
35
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Because I went with my aunt to see this I laughed the whole freakin time!!! But it was pretty wicked better than the freakin Grudge.
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
HOOOOOOOOTTTTTTT BIKE!!!!!!!! Not to mention the bad guy!!!
37
50 First Dates 2004,  PG-13)
38
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
It was soooo funny!
39
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
40
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
40 Days and 40 Nights
Hilarious! Josh Hartnett is sooo freakin fine!!
41
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Jackass rox my world!
42
The Little Vampire 2000,  PG)
The Little Vampire
cute show. loved it. love vampires so there we go!
43
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
44
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
45
Hero 2002,  PG-13)
Hero
i dont like the end, but it was sweet!
46
The Craft 1996,  R)
The Craft
HELLO! ITS WITCH CRAFT!!!! what more can i say?
47
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
Gerard Butler is soo damn hott in this movie!!!!!11
48
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
rude, cute
49
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
pretty sad and cool
50
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
so romantic in a weird way
51
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
pretty cute, love Johnny Depp

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments