My Favorite Movies
| juniperQuinn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 4 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 5 |
Carrie 1976, R) |
|
| 6 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 7 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 8 |
True Romance 1993, R) |
|
| 9 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 10 |
The Wrestler 2008, R)
Mickey Rourkes performance is extremely powerful. The film reveals two people who are alike - Cassidy and Randy the Ram, who both sell their bodies for the entertainment of others and have quite hard and lonely existences really, who struggle through life to make ends meet. |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 13 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 14 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 15 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 16 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 17 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 19 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 20 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 21 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 22 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 23 |
Sin City 2005, R) |
|
| 24 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 25 |
The Matrix 1999, R) |

























