My Favorite Movies


  juniorlaroche's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
2
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
3
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
4
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
5
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
6
Chungking Express 1994,  PG-13)
7
So Close 2003,  R)
8
A Better Tomorrow 2010,  R)
9
A Better Tomorrow II 1988,  Unrated)
10
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
11
The Duel (Kuet chin chi gam ji din) 2000,  Unrated)
12
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
13
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
14
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
15
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
16
Irreversible 2002,  Unrated)
17
The Thing 1982,  R)
18
Prince of Darkness 1987,  R)
19
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
20
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
21
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
22
Zombi 2 1979,  R)
23
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
24
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
25
Suspiria 1977,  R)
26
Trauma (Dario Argento's Trauma) 1993,  R)
27
Non ho sonno (Sleepless) 2001,  R)
28
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
29
Phantasm II 1988,  R)
30
Night of the Creeps 1986,  R)
31
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
32
Day of the Dead 1985,  Unrated)
33
Red Dragon 2002,  R)
34
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
35
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
36
The Return of the Living Dead 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments