My Favorite Movies


  1. Jungian
  2. Atlas

These films are the among the most important that i have viewed to date.

  Jungian's Rating My Rating
1
Mishima - A Life in Four Chapters 1985,  R)
Mishima - A Life in Four Chapters
Yukio Mishima, a famous Japanese author and poet obsessed with living in complete synchronicity with his writings and traditionalist philosophies. Told in four parts connecting his early life (in black and white), 3 of his novels (in enhanced color using stylized theatrical sets), and his last stand (in normal color).
Everything in his life and work is done in concern to his own libido. As a young boy he exploits his disability, a crippling stutter, to attract sympathy from the opposite sex. As young man he develops a desire for physical perfection and its destruction, through fetishized masochism. The former of which he uses to gain adoration from men, taken on in a more politically philosophical form in his own private army "to fight for the emperor", adorned in fetishistic Franco fascist attire. His army is more of a fantasy fulfillment, I believe, than a political cause. He relishes the thought of a group of young men who would die on his command. In the end, reality and art merge inextricably.
2
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena)
Considered one of the greatest Spanish language films of all time. A masterpiece about innocence and youth. One of my favorite films.
3
Sonatine 1993,  R)
Sonatine
Takeshi Kitano's best work. Minimalism at its finest. One of my favorites.
4
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Wong Kar-wai's best film. told with expertise and beauty only he could give us. A fantastic love story.
5
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
Jean Pierre Melville's crowning achievement. I love the music in this film.
6
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love)
I've seen this many, many times. One of my favorite films. a story about memory and how it affects our sense of identity.
7
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine)
Probably my favorite film of all time. Beautiful, ambitious, and enlightening.
8
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
9
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Still Scorsese's greatest film. A compelling character study with themes of loneliness and self-imposed alienation.
10
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
Tokyo Story (Tôkyô monogatari)
The film that started my Ozu obsession. Classic.
11
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
My favorite Coppola film. Best Vietnam film to date.
12
Paris, Texas 1983,  R)
13
Il conformista (The Conformist) 1970,  R)
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
The greatest western ever made.
15
Last Life in the Universe 2003,  R)
16
Baraka 1993,  Unrated)
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
No martial arts film to date has reached the beauty or complexity of this film.
18
L'Eclisse 1962,  Unrated)
19
The Proposition 2005,  R)
20
Early Spring (Soshun) 1956,  Unrated)
21
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô)
Personally this is my favorite Kurosawa movie. The Sanjuro character is so darn funny and so good at tearing people a new one he's hard not to like.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments