My Favorite Movies


  1. june606
  2. Colton

Give list a short description

  june606's Rating My Rating
1
I'm Not There 2007,  R)
I'm Not There
The Best Film I Have Ever Scene In My Life! Bob Dylan Beats ALL!
2
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
It had a lot to say
3
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
I cried.
4
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
I LOVE it so much. It is INDESCRIBABLY AMAZING!
5
Juno 2007,  PG-13)
Juno
A wonderful movie.
6
Munich 2005,  R)
Munich
i love how it is based on facts
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
a very good movie
8
Atonement 2007,  R)
Atonement
Indescribable.
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
it was a very interesting movie
10
The Hole 2001,  R)
The Hole
very well done thriller
11
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
Absoloutly, stunningly, fantastic!
12
Sin City 2005,  R)
Sin City
Amazing incorperation of symbolism, foreshadowing, and reoccuring themes. A wonderfully made film.
13
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
Extremely intelligent movie, I love it.
14
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
very good movie!
15
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
the only movie orlando bloom actually had good acting
16
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Amazing martial arts, and amazing story.
17
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Holy goodness, this film is so freaky! It was absoloutly brilliant, I can't believe how well put together this whole film is.
18
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Amazing story, acting, singing, dancing, and movie!
19
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Rocks your socks off!!!!!
20
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
very odd movie
21
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
What a phenomenal Movie. I love Crazy people. This movie is beyond fantabulastic!
22
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
a sweet! movie
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Hilarious Blood
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
A lot better than i thought.
25
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Incredible movie! So funny and well done.
26
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Fantasticly original. kurt Russel makes a great villain and also a really good pussy.
27
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
AMAZING FILM. Couldn't believe the acting great way to aproach the story!
28
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
this movie has great singing!
29
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
very good horror movie
30
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This is a grand film.
31
Misery 1990,  R)
Misery
Best horror i have ever seen!
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
This movie is first of all based in the best time period ever, it is an awesome story and I love it.
33
The Shining 1980,  R)
The Shining
A very creepy, and haunting film.
34
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
An amazing fairy tale
35
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Marvelous movie, Extremely great idea for film making!
36
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
a great thriller. The best movie i have seen all year!
37
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
I like how it shows all of this stuff that happens in one night. it is a cool way to make a movie. It's a Classic!
38
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Was, very interesting. I need to watch it again, so, that I can get a better understanding of it.
39
Shattered Glass 2003,  PG-13)
Shattered Glass
Man oh, man that guy should be shot!
40
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
This movie does a wonderful job of making you feel hatred for some characters.
41
Carrie 1976,  R)
Carrie
Awsome, movie!
42
1408 2007,  PG-13)
1408
Two amazing actors, made a great movie.
43
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
very uplifting
44
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
this is a good movie to think about
45
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
I love wilson.
46
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
I love how it shows almost the japanese point of view on the second world war.
47
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember, Remember this movie, For it is Groovy!
48
Desperado 1995,  R)
Desperado
great cool movie.
49
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
Awesome.
50
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Cool movie.
51
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
after watching this movie i went and washed my hands
52
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
it is cool how he comes up with a formula to get a girl
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Great acting, directing, writing, and it is an over all amazing film.
54
The Four Feathers 2002,  PG-13)
The Four Feathers
the battle tactics in this movie are awesome.
55
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Russel Crowe is great
56
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
I like how it is a little more realistic than all of the other King Arthur movies. I seem to be obsesed with epics right now.
57
Troy 2004,  R)
Troy
the trojan war is the best war story i have ever heard
58
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Kurt Russel is a very good actor
59
Con Air 1997,  R)
Con Air
on anyother day this would seem wierd.
60
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Very good love story. Very original idea.
61
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
very cool move. It made me feel like i was being filmed.
62
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
a very imaganitive movie
63
The Last Castle 2001,  R)
The Last Castle
this movie is so cool
64
The Upside of Anger 2001,  R)
The Upside of Anger
haha, this movie was great
65
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
makes me feel like i am on drugs.
66
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
watch this movie!
67
O Jerusalem 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments