Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Julz0817's Rating My Rating
1
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
2
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
3
Shall We Dance 2004,  PG-13)
4
The Phantom of the Opera 1989,  R)
5
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
I loved this movie. Its based on a female character (Played by Piper Perabo) with a dream of being a songwriter and she will do almost anything to accomplish her dream. Great dance scences that guys and girls will like almost equally.
6
Elektra 2005,  PG-13)
7
Daredevil 2003,  PG-13)
8
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
10
Van Helsing 2004,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
This is a Great movie. Ben Affleck, Josh Harnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr and Jennifer Garner all give great performances.
13
King Arthur 2004,  PG-13)
14
Raise Your Voice 2004,  PG)
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
16
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
You've Got Mail 1998,  PG)
19
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
20
Erin Brockovich 2000,  R)
21
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
22
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
23
On the Line 2001,  PG)
24
Eragon 2006,  PG)
25
Step Up 2006,  PG-13)
26
Underworld 2003,  R)
27
Underworld: Evolution 2006,  R)
28
I, Robot 2004,  PG-13)
29
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
30
Kingdom of Heaven 2005,  R)
31
The Notebook 2004,  PG-13)
32
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
This movie is really good. It shows the differences in culture and is a joy to watch the growing friendship of the two female characters.
33
The Matrix 1999,  R)
34
The Matrix Reloaded 2003,  R)
35
The Matrix Revolutions 2003,  R)
36
The Terminal 2004,  PG-13)
37
Ella Enchanted 2004,  PG)
38
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
39
There's Something About Mary 1998,  R)
40
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
This is a good movie. Funny yet touching love story.
41
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
42
The Prince and Me 2004,  PG)
43
Center Stage 2000,  PG-13)
44
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
45
Dreamgirls 2006,  PG-13)
46
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie was really good. Four different character mixed to make a great feel good love story
47
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Im a kid at heart so I loved this movie
48
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
I loved this movie. Cute animated characters. it gives a childish view into a penguins lfe in Antartica.
49
Braveheart 1995,  R)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
51
Gladiator 2000,  R)
52
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
This is a good movie. It's essentially a really good love story. It's also a very funny movie based on the different experiences teenagers can have during high school.
53
Vanity Fair 2004,  PG-13)
54
300 2007,  R)
55
Troy 2004,  R)
56
Practical Magic 1998,  PG-13)
57
Night at the Museum 2006,  PG)
58
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
Great funny yet emotionally driven movie
59
The Lake House 2006,  PG)
60
The Aviator 2004,  PG-13)
61
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
62
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
63
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
64
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I really liked this movie it is funny and with the use of fictional flashbacks it gives one an insight into the past
65
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
66
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
67
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
68
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
69
What a Girl Wants 2003,  PG)
70
Serendipity 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments