Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  julleanuh's Rating My Rating
1
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Hilarious. The effects aren't too bad.
2
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I really, really like this movie, even though there is some violence and blood. The idea is awesome and definitely worth watching.
3
Spirited Away 2001,  PG)
4
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
A very well done movie that should be seen. I love Miyazaki's works.
5
Castle in the Sky 1989,  PG)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I was amazed at how good this movie actually was. People talked about how awesome it was and they were right! Jack is a brilliant and witty character!
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
A sequel that didn't kill the movie. Wow.
8
The Man 2005,  PG-13)
9
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
10
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Good movie. I love the whole idea and how the story went along.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments