Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JULIEeTOD's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
I like this movie, because is touching and wonderful! The screeneplay is soooo "true" and amazing! The cast is superb!
2
Candy 2005,  R)
3
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Great and amazing film!!
4
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
5
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
My favourite movie EVER!
6
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
Wonderful cast 4 a wonderful movie!
7
Permanent Record 1988,  PG-13)
Permanent Record
I want to see this sooo badly!
8
Parenthood 1989,  PG-13)
Parenthood
I love this amazing film! Funny and touching!! The whola cast was great!!! Keanu and Martha are sooo cute!!
9
200 Cigarettes 1999,  R)
10
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Wonderful film! I love everything about it! The music is amazing, I listen it every time I can!
11
The Goonies 1985,  PG)
12
Shy People 1987,  R)
13
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Touching!
14
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Very important 2 me!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments