My Favorite Movies


  Julie's Rating My Rating
1
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
It makes me laugh. It makes me cry. It is way better than Cats.
2
The Sting 1973,  PG)
The Sting
One of the best buddy movies/crime capers ever made. Just make sure you understand how to bet on the ponies before you watch it.
3
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
"I love you Flash, but we only have 14 hours to save the earth!" may be the best B-movie line uttered. Ever.
4
Lone Star 1996,  R)
Lone Star
John Sayles is a master, and this is one of his finest pieces. Love it.
5
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
This movie is like a lazy afternoon. Wonderful old-fashioned story telling.
6
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Breaks my heart every time. The characters are fabulous.
7
The Station Agent 2003,  R)
The Station Agent
Beautiful and moving.
8
Tremors 1990,  R)
9
Fargo 1996,  R)
10
Brother From Another Planet 1984,  R)
11
Short Cuts 1993,  R)
12
The Princess Bride 1987,  PG)
13
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
14
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
Sixteen Candles 1984,  PG)
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
Point Break 1991,  R)
19
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
20
Goldfinger 1964,  PG)
21
Office Space 1999,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. mrdaveshaw
    mrdaveshaw posted 3 years ago

    You have excellent taste in movies. And you're right- the line from Flash Gordon is certainly one of the best non-Bruce Campbell B-movie lines ever uttered.