My Favorite Movies


  1. juicylimes22
  2. ♥ b...

Give list a short description

  juicylimes22's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I was 3 the first time I saw this and I have loved it since!!!
Leo and Kate are my favorite all time on-screen couple!
2
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
Brokedown Palace
This was really great, I loved it, it is sad that is how the prisoners are treated in Thailand and a lot of other third world countries, a really great performance by Claire Danes and Kate Beckinsale.
3
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
this was by far the best of the bourne movies, it was compelling, you just couldn't stop watching
4
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
5
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
6
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
this was really great so much better than the second one
7
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
8
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
This is one of the best movies I've ever seen.
9
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
I love this movie!!
10
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
it was great, really well done, well casted, Claire Danes was the best her best performance since Brokedown Palace, it was a little off from the book but still good!
11
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
oh, one of my very favorites, I thought everything was great: the plot, the acting the Visual effects. It should have been another titanic sweeping the board at the Oscars
12
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
This was a truly great movie!I loved it so much! It was one of Baz Luhrmann's best the other best is Moulin Rouge
13
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I think that this is one of the best movies I have seen in awhile, it was very touching
14
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
leonardo dicaprio is soooooo HOT!!!!
15
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
This was a really sad, good movie , and I didn't know things were so bad in Africa. This was Leonardo DiCaprio's most recent oscar Nomination, he was nominated for this in 2007!
16
American Pie 1999,  R)
American Pie
its funny
17
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
this was so hilarious!!!
Owen Wilson and Kate Hudson are great shame they had to work with Matt Dillon or this movie would have a better rating
18
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
this was hilarious the best comedy I've seen in a while
19
Say It Isn't So 2001,  R)
20
Skinwalkers 2002,  Unrated)
Skinwalkers
This was such an intriguing movie I really enjoyed it
21
Stick It 2006,  PG)
Stick It
really cool movie
22
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
Why did the Academy screw up? He deserved his Oscar for this more than anyone I can think of! This was Leonardo DiCaprio's second Oscar nomination, he was nominated in 2004!
23
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
this is one of the saddest movies I've ever seen, Jadensmith did a really good job considering his age, he was also downright adorable. Will Smith also did a remerkable job
24
The Magical Legend of the Leprechauns 1999,  Unrated)
The Magical Legend of the Leprechauns
Reminds me a lot of the story of Romeo and Juliet
25
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
my all time favorite animated movie
26
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
pretty good i love any movie that has kate winslet in it
27
Enough 2002,  PG-13)
Enough
J-lo was so good in this movie, this was a movie about survival that kept you on the edge of your seat!
28
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leonardo DiCaprio never ceases to amaze me, he did an incredible job and should have gotten his Oscar for this film, this was Leo's first Oscar nomination, nominated for Best Supporting actor at the age of 19!
29
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
incredible
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
amazing!!!!!!!!!!!!!!!!!, like definitely my second favorite movie EVER it's so great
31
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
it was very, very funny
32
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
33
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
This was a great movie, Definitely Anne Hathaway's best role yet
34
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
my favorite version of cinderella
35
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
I loved this movie it was so AWESOME!
36
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
pretty good
37
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
a really good, sad movie
38
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
j-lo was great
39
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
this was pretty funny, I personally liked the second one a little better.
40
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Loved it! Best movie ever!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments