My Favorite Movies


  juanchi119's Rating My Rating
1
Lady in a Cage 1964,  Unrated)
Lady in a Cage
Incredible! Very violent and way ahead of it's time. James Caan is great! love it. HIGHLY RECOMMENDED!
2
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
3
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973,  Unrated)
La Maman et la putain (The Mother and the Whore)
a French classic
4
Belle de Jour 1967,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
one of my favorite movies ever
6
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
one of the best sci fi movies ever!!!
7
Mad Max 1979,  R)
8
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
this film is so raw and cruel i think its one of the strongest films i have ever seen. but at the same time it is brilliant!!! thank you pasolini
9
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
haneke's mastepiece!!!
10
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
the perfect combination of comedy and horror. Classic! love it!!
11
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
one of my old time favorite movies
12
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
lynch masterpiece
13
Tape 2001,  R)
14
Dressed to Kill 1980,  R)
Dressed to Kill
Brian De Palma is a genius!!! Love this movie!! one of Palma's masterpiece
15
Body Double 1984,  R)
Body Double
Genius, Genius, Genius! I think this is de palmas masterpiece! definitely one of his best movies!! This movie is just a sick joke to erotic films, with a little touch of Hitchcock's rear window and vertigo. Great introduction, great story, great ending! LOVE IT!!!
16
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
Sukiyaki Western Django
Sukiyaki is a Japanese food. Django is a coffin-dragging gunslinger from the spaghetti westerns. this movie is a mix of Django, the spaghetti western and one of my favorite Kurosawa films "yojimbo". I have to say, this is one of my favorite Takashi miike films. It's great! Is a takashi miike classic and also a great western. The only bad thing about it is the English speaking. Maybe because is the first time we see a Sukiyaki Western. Awesome movie! Recommended!
17
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) 1972,  Unrated)
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru)
the best japanese samuraii series ever!!!! i just can't wait to see the new version
18
Boogie Nights 1997,  R)
19
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
better than the original serie
20
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
21
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
22
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
masterpiece!!!!
23
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968,  Unrated)
24
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
25
The Dreamers 2003,  NC-17)
26
Andy Warhol's Trash 1970,  Unrated)
Andy Warhol's Trash
this is the best movie in the thrilogy. love andy warhols movies especially this one. two thumbs up!!!! weird, but great!!!!
27
Flesh 1968,  R)
Flesh
love this movie
28
Heat 1972,  R)
Heat
hey i love this thrilogy, this is the not the best one, but its not bad
29
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
30
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
31
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I just love this series of movie. i don't think one is better than the other.
Ebert is right. "If "Crystal Skull" (or "Temple of Doom" from 1984 or "Last Crusade" from, 1989) had come first in the series, who knows how much fresher it might have seemed."
33
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
this is so refreshing!!! i am a big fan of 007, i have seen all james movies, and i have to say this is one of the best of the series!!!!
34
THX 1138 1971,  PG)
35
Kingpin 1996,  PG-13)
Kingpin
the best farrelly movie!!!!!
36
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
a brilliant and perfect movie!!!
37
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
a masterpiece!!! john cameron mitchell has become one of my all time favorite directors, and this movie is on my top favorite movies ever!!!
38
Le Procès (The Trial) 1963,  Unrated)
Le Procès (The Trial)
Genius!!
39
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
40
Oldboy 2004,  R)
41
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)
Il portiere di notte (The Night Porter)
i dont know why but a love this film!!!!! it leaves you thinking about the situation!!!! wow!!! incredible
42
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
Fong juk (Exiled)
GREAT GREAT GREAT!!!! One of the best movies of 2007!!! A MUST!!! HIGHLY HIGHLY RECOMMENDED!!!!
43
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
it should be a classic
44
Dog Day Afternoon 1975,  R)
45
Midnight Cowboy 1969,  R)
Midnight Cowboy
love it!!! great story, great acting
46
The Graduate 1967,  PG)
47
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
Excellent!! It's almost a Shakespearian tragedy. With great acting and great storyline!. Recommended!!
48
Midnight Express 1978,  R)
49
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
50
The Shawshank Redemption 1994,  R)
51
The 24th Day 2004,  R)
52
Paradise Now 2005,  PG-13)
53
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
"Everyone stare at the bulb... puff" this is the first time a movie makes me grab the seat and not let go until the end. Highly recommended!!!!
54
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
a modern classic!!
55
Sisters 1973,  R)
Sisters
Pure de Palma! Great movie! love it.
56
Rope 1948,  PG)
Rope
one of my favorite hithcock movies!!!!!
57
Vertigo 1958,  PG)
58
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
This movie is awesome. I can watch it again and again!!! LOVE IT!!!!
59
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
wow! i wont say it is a horror flick, because is more than that. This has to be one of the best movies of this year by far. simple, very human , entertaining and unique. HIGHLY RECOMMENDED!!
60
Mister Lonely 2007,  Unrated)
Mister Lonely
One of my favorite movies of this year. Weird but genius! Brilliant movie, very original, refreshing and well made! LOVE this movie. Korine is a great director and Werner Herzog is brilliant too. HIGHLY RECOMMENDED!!
61
Man on Wire 2008,  PG-13)
Man on Wire
excellent documentary! great cinematography, very entertaining! it should be nominated for best documentary 2008. HIGHLY RECOMMENDED!
62
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
One of the best or maybe the best movie of the year! HIGHLY RECOMMENDED!
63
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Excellent movie! Real and Raw! definitely one of the best movie of this year! Mickey Rourke BEST ACTOR!!!!
64
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Excellent film! It has the excitement of Sergio Leone and dirty Harry films and the passion of Clint Eastwood filmmaking!
Gran Torino is a Knockout! One of the year's best films! HIGHLY RECOMMENDED!
65
The Aerial (La Antena) 2007,  Unrated)
The Aerial (La Antena)
GENIUS! visually stunning! one of the best films of the year! incredible! HIGHLY RECOMMENDED!
66
Shogun Assassin 1980,  R)
Shogun Assassin
great movie but is better to watch the whole lone wolf and cub serie
67
Shallow Grave 1994,  R)
Shallow Grave
before trainspotting, danny boyle first 1995 movie shallow grave is a KNOCKOUT! the movie delivers, great acting, story, humor and danny Boyle unique direction! Very entertaining! HIGHLY RECOMMENDED!
68
Synecdoche, New York 2008,  R)
Synecdoche, New York
Incredible!! Charlie kaufman directorial debut and is a MASTERPICE!!! Is a movie way ahead of it's time! HIGHLY RECOMMENDED!!
69
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
This movie has alot to say... and it does! snyder really master it. it's one of the best superheroe movies i've ever seen and so far one of the best picture of the year. HIGHLY RECOMMENDED!!!!
70
Hunger 2008,  R)
Hunger
Great movie! hunger with a purpose! RECOMMENDED!!!
71
Martyrs 2008,  R)
Martyrs
I really like this movie. disturbing! It's what a true horror film should be! Recommended... but not for everybody.
72
Cecil B. Demented 2000,  R)
Cecil B. Demented
JAJAJA!!! FUN !!!! very entertaining and highly recommended to all those movie geeks!
73
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
GREAT DOCUMENTARY!! fun and entertaining! HIGHLY RECOMMENDED!!!
74
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
Crank 2: High Voltage
A hilarious modern B-movie. Full of non sense plot, Sex and ultra violence. I enjoy it... but please, don't take it seriously.
75
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
JUST GREAT! Sam Raimi is a master in horror/comedy flicks! If your a big fan of evil dead and Sam raimi's movies, You will love "Drag me to hell". HIGHLY RECOMMENDED to all fans!
76
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)
The Brothers Bloom
I really like this movie. "the sting" meets the New wave cinema!! RECOMMENDED!
77
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
I really enjoy this movie!!! Very funny!! Highly recommended!
78
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
"War is a drug" From the director of Point break and Strange days. Great movie.
79
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Incredible, Tarantino can make great dialogues in any language! HIGHLY HIGHLY RECOMMENDED!
80
Antichrist 2009,  Unrated)
Antichrist
a modern realm of senses. Highly Recommended!!
81
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
Where the Wild Things Are
One of the best films of the year! HIGHLY RECOMMENDED!!!!
82
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
Fantastic Mr. Fox
Maybe the best film of the year, by far!!! HIGHLY RECOMMENDED!!!!
83
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
James Cameron has done it again! Avatar has what a Michael Bay movie lacks... a story. a Fun Adventure!! Hooray for Avatar and it's special effects!! RECOMMENDED!!!
84
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009,  R)
The White Ribbon (Das weisse Band)
Haneke has made another masterpiece. beautiful!! Highly recommended!
85
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009,  R)
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans
one of the best films of the year. highly recommended!
86
The Road 2009,  R)
The Road
one of the best films of the year!! Highly recommended!!!
87
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
HIghly recommended!
88
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
Refreshing and very entertaining! Highly Recommended
89
Bug 2006,  R)
Bug
wow!!!! great acting, great story, entertaining!!! its one of the best movies of this year
90
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
This should be a series of movies! Love it! Highly Recommended
91
Enter the Void (Soudain le vide) 2009,  Unrated)
Enter the Void (Soudain le vide)
The 2001: a space odyssey of our generation. Highly Recommended!
92
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
Tropa de Elite (The Elite Squad)
HIGHLY RECOMMENDED!!!!
93
Elite Squad: The Enemy Within 2010,  Unrated)
Elite Squad: The Enemy Within
HIGHLY RECOMMENDED!!
94
The Last Circus 2011,  R)
The Last Circus
Highly Recommended!!!
95
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
Phantom of the Paradise
HIGHLY RECOMMENDED!!
96
Angst (Fear) 1983,  Unrated)
Angst (Fear)
HIGHLY RECOMMENDED!!!!
97
Hobo With a Shotgun 2011,  Unrated)
Hobo With a Shotgun
A Grindhouse Classic!! Highly recommended!!!!
98
In a Glass Cage (Tras el cristal) 1985,  Unrated)
In a Glass Cage (Tras el cristal)
!!!!!! <3 HIGHLY RECOMMENDED!!!
99
Senna 2010,  PG-13)
Senna
HIGHLY RECOMMENDED!!!!!
100
Attack the Block 2011,  R)
Attack the Block
Highly Recommended!!!
101
Norwegian Ninja (Kommandør Treholt & Ninjatroppen) 2010,  Unrated)
Norwegian Ninja (Kommandør Treholt & Ninjatroppen)
!!! Unique and Bizarre! Recommended!
102
Drive 2011,  R)
Drive
HIGHLY RECOMMENDED!
103
Melancholia 2011,  R)
Melancholia
!!!! RECOMMENDED!
104
Living in Oblivion 1995,  R)
Living in Oblivion
HIGHLY RECOMMENDED!
105
Vampire's Kiss 1989,  R)
Vampire's Kiss
HIGHLY RECOMMENDED!!
106
Pina 2011,  PG)
Pina
RECOMMENDED!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments