Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. jtan189
  2. Josh

I could watch these movies endlessly.

  jtan189's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The meaning I get out of this movie has changed as time has passed. Yet I still love it. This movie will never cease to be a favorite of mine. And the story it follows will always hold a special place within me.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
Magnolia 1999,  R)
5
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
A deep and touching story. It shows some of the really ugly sides to the war. I think the thing I love best about this movie is the way it incorporates music into it. A lot of times music alone can say more than words. Every time I get done watching this movie, I have the urge to start up playing the piano again.
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
My favorite war movie. It has all the special effects and battle sequences I could want. But more importantly, it shows the side of war that I think a lot of people don't understand. I always see things differently after seeing this movie. It helps me to focus on the aspects of life that really matter.
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Amazing movie. Tragic story. Some serious acting. And the soundtrack is one of my favorite soundtracks.
8
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Will always be a favorite of mine. The story is incredible - and it never ceases to bring out emotions a guy like me isn't supposed to have.
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I love how this movie makes me think. Simply amazing.
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments