My Favorite Movies


  jszymanski's Rating My Rating
1
Head Over Heels 2001,  PG-13)
2
Halloween 2007,  R)
3
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
4
Halloween H2O 1998,  R)
5
Halloween - Resurrection 2002,  R)
6
Halloween II 1981,  R)
7
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
8
The Halloween Tree 1993,  Unrated)
9
Tango & Cash 1989,  R)
10
The Great Escape 1963,  Unrated)
11
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
12
Unforgiven 1992,  R)
13
Space Cowboys 2000,  PG-13)
14
Blood Work 2002,  R)
15
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
16
Dirty Harry 1971,  R)
17
A Perfect World 1993,  PG-13)
18
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
19
Sudden Impact 1983,  R)
20
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
21
High Plains Drifter 1973,  R)
22
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
23
In the Line of Fire 1993,  R)
24
Heartbreak Ridge 1986,  R)
25
The Gauntlet 1977,  R)
26
Hang 'em High 1968,  PG-13)
27
The Rookie 1990,  R)
28
Firefox 1982,  PG)
29
Where Eagles Dare 1969,  PG)
30
The Eiger Sanction 1975,  R)
31
Magnum Force 1973,  R)
32
Any Which Way You Can 1980,  PG)
33
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
34
The Enforcer 1976,  R)
35
The Dead Pool 1988,  R)
36
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
37
Tightrope 1984,  R)
38
Chill Factor 1999,  R)
39
Snow Dogs 2002,  PG)
40
Jason X 2001,  R)
41
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
42
Planet of the Apes 1968,  G)
43
Behind the Planet of the Apes 1998,  Unrated)
44
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
45
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
46
Jaws 1975,  PG)
47
Jaws 2 1978,  PG)
48
Jaws 3 1983,  PG)
49
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
50
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
51
S.W.A.T.: L.A., Las Vegas, and Detroit 2001,  Unrated)
52
Dracula 1931,  Unrated)
53
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
54
Dracula Has Risen from the Grave 1969,  G)
55
House of Dracula 1945,  Unrated)
56
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
57
Son of Dracula 1943,  Unrated)
58
Taste the Blood of Dracula 1970,  PG)
59
Delta Force 2: The Colombian Connection 1990,  R)
60
Top Dog 1995,  PG-13)
61
The Delta Force 1986,  R)
62
Braddock: Missing in Action III 1988,  R)
63
Hellbound 1994,  R)
64
Missing in Action 1984,  R)
65
The Hitman 1991,  R)
66
An Eye for an Eye 1981,  R)
67
Missing in Action 2 - The Beginning 1985,  R)
68
Invasion U.S.A. 1985,  R)
69
Firewalker 1986,  PG)
70
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
71
The Octagon 1980,  R)
72
Code of Silence 1985,  R)
73
Breaker, Breaker 1977,  PG)
74
America Home of the Brave 2005,  Unrated)
75
Forced Vengeance 1982,  R)
76
A Force of One 1979,  Unrated)
77
School of Rock 2003,  PG-13)
78
Fast & Furious 2009,  PG-13)
79
XXX 2002,  PG-13)
80
Saving Private Ryan 1998,  R)
81
The Pacifier 2005,  PG)
82
Pitch Black 2000,  R)
83
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
84
The Scorpion King 2002,  PG-13)
85
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
86
The Polar Express 2004,  G)
87
Toy Story 2 1999,  G)
88
Toy Story 1995,  G)
89
Cast Away 2000,  PG-13)
90
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
91
The Money Pit 1986,  PG)
92
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
93
Dragnet 1987,  PG-13)
94
Bachelor Party 1984,  R)
95
Radio Flyer 1992,  PG-13)
96
Batman Begins 2005,  PG-13)
97
Batman 1989,  PG-13)
98
Batman Returns 1992,  PG-13)
99
Batman & Robin 1997,  PG-13)
100
Batman: The Movie 1966,  PG)
101
Batman and Robin 1949,  Unrated)
102
Captain America 1944,  Unrated)
103
Captain America 1979,  Unrated)
104
Captain America: The First Avenger 2011,  PG-13)
105
Captain America II: Death Too Soon 1979,  Unrated)
106
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
107
Spider-Man 2002,  PG-13)
108
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
109
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
110
Spider-Man: The Dragon's Challenge (The Chinese Web) 1978,  Unrated)
111
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
112
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
113
Rush Hour 1998,  PG-13)
114
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
115
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
116
The Tuxedo 2002,  PG-13)
117
The Medallion 2003,  PG-13)
118
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
119
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
120
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
121
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
122
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
123
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
124
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
125
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
126
Caddyshack 1980,  R)
127
Caddyshack II 1988,  PG)
128
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
129
Bad Boys II 2003,  R)
130
Bad Boys 1995,  R)
131
The Goonies 1985,  PG)
132
Lethal Weapon 1987,  R)
133
Lethal Weapon 2 1989,  R)
134
Lethal Weapon 4 1998,  R)
135
Lethal Weapon 3 1992,  R)
136
50 First Dates 2004,  PG-13)
137
The Longest Yard 2005,  PG-13)
138
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
139
Big Daddy 1999,  PG-13)
140
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
141
The Waterboy 1998,  PG-13)
142
Billy Madison 1995,  PG-13)
143
Little Nicky 2000,  PG-13)
144
Top Gun 1986,  PG)
145
Batman Forever 1995,  PG-13)
146
Willow 1988,  PG)
147
Tombstone 1993,  R)
148
The Saint 1997,  PG-13)
149
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
150
Red Planet 2000,  PG-13)
151
At First Sight 1999,  PG-13)
152
Thunderheart 1992,  R)
153
An Evening with Robin Williams 1982,  Unrated)
154
Flubber 1997,  PG)
155
Bicentennial Man 1999,  PG)
156
One Hour Photo 2002,  R)
157
Jack 1996,  PG-13)
158
Toys 1992,  PG-13)
159
Popeye 1980,  PG)
160
The Fisher King 1991,  R)
161
Moscow On The Hudson 1984,  R)
162
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
163
Ghost Rider 2007,  PG-13)
164
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
165
Fire Birds 1990,  PG-13)
166
8MM 1999,  R)
167
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
168
Windtalkers 2002,  R)
169
Hellraiser 1987,  R)
170
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
171
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
172
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
173
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
174
Beetlejuice 1988,  PG)
175
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
176
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
177
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
178
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
179
The Deer Hunter 1978,  R)
180
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
181
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
182
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments