Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jsphbrownjr's Rating My Rating
1
It Happened One Night 1934,  Unrated)
2
Gone With the Wind 1939,  G)
3
The Misfits 1961,  Unrated)
4
Teacher's Pet 1958,  Unrated)
5
Wife vs. Secretary 1936,  Unrated)
6
San Francisco 1936,  Unrated)
7
Mogambo 1953,  Unrated)
8
Red Dust 1932,  Unrated)
9
Night Nurse 1931,  Unrated)
10
The Divorcée 1930,  Unrated)
11
Manhattan Melodrama 1934,  Unrated)
12
Dancing Lady 1933,  Unrated)
13
It Started in Naples 1960,  Unrated)
14
Boom Town 1940,  Unrated)
15
China Seas 1935,  Unrated)
16
Idiot's Delight 1939,  Unrated)
17
A Free Soul 1931,  Unrated)
18
No Man of Her Own 1932,  Unrated)
19
The Hucksters 1947,  Unrated)
20
Saratoga 1937,  Unrated)
21
The Tall Men 1955,  Unrated)
22
Test Pilot 1938,  Unrated)
23
Comrade X 1940,  Unrated)
24
Too Hot to Handle 1938,  Unrated)
25
Strange Cargo 1940,  PG)
26
Soldier of Fortune 1955,  Unrated)
27
Hold Your Man 1933,  Unrated)
28
Love on the Run 1936,  Unrated)
29
Lone Star 1951,  Unrated)
30
The King and Four Queens 1956,  PG)
31
Pillow Talk 1959,  Unrated)
32
Calamity Jane 1953,  G)
33
My Dream Is Yours 1949,  Unrated)
34
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
35
Lover Come Back 1961,  Unrated)
36
Young at Heart 1954,  PG)
37
Move Over Darling 1963,  Unrated)
38
Love Me Or Leave Me 1955,  Unrated)
39
By the Light of the Silvery Moon 1953,  Unrated)
40
Lullaby of Broadway 1951,  Unrated)
41
On Moonlight Bay 1951,  Unrated)
42
It Happened to Jane 1959,  Unrated)
43
Tea for Two 1989,  Unrated)
44
The West Point Story (Fine and Dandy) 1950,  Unrated)
45
Romance on the High Seas (It's Magic) 1948,  Unrated)
46
I'll See You in My Dreams 1951,  Unrated)
47
Lucky Me 1954,  Unrated)
48
Ivanhoe 1952,  Unrated)
49
Bataan 1943,  Unrated)
50
Quo Vadis 1951,  Unrated)
51
Knights of the Round Table 1953,  Unrated)
52
Waterloo Bridge 1940,  Unrated)
53
Camille 1936,  Unrated)
54
Johnny Eager 1942,  Unrated)
55
The Law and Jake Wade 1958,  Unrated)
56
Saddle the Wind 1958,  Unrated)
57
Westward the Women 1951,  Unrated)
58
A Yank at Oxford 1938,  Unrated)
59
Many Rivers to Cross 1955,  Unrated)
60
Billy the Kid 1941,  Unrated)
61
Heaven Can Wait 1943,  Unrated)
62
Alexander's Ragtime Band 1938,  Unrated)
63
In Old Chicago 1938,  Unrated)
64
Moon Over Miami 1941,  Unrated)
65
The Three Musketeers 1939,  Unrated)
66
Down Argentine Way 1940,  Unrated)
67
That Night in Rio 1941,  Unrated)
68
Greenwich Village 1944,  Unrated)
69
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
70
The Prince and the Pauper 1937,  Unrated)
71
Captain Blood 1935,  Unrated)
72
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
73
They Died with Their Boots On 1941,  Unrated)
74
The Private Lives of Elizabeth and Essex 1939,  Unrated)
75
Dodge City 1939,  Unrated)
76
Objective, Burma! 1945,  Unrated)
77
The Dawn Patrol 1938,  Unrated)
78
Charge of the Light Brigade 1936,  Unrated)
79
Santa Fe Trail 1940,  Unrated)
80
Kim 1951,  G)
81
Adventures of Don Juan 1949,  Unrated)
82
Gentleman Jim 1942,  Unrated)
83
The Master of Ballantrae 1953,  Unrated)
84
Virginia City 1940,  Unrated)
85
That Forsyte Woman 1949,  Unrated)
86
Against All Flags 1952,  Unrated)
87
San Antonio 1945,  R)
88
Thank Your Lucky Stars 1943,  Unrated)
89
Montana 1950,  Unrated)
90
The Sisters 1938,  Unrated)
91
Dive Bomber 1941,  Unrated)
92
The Sun Also Rises 1957,  Unrated)
93
The Naked Prey 1966,  R)
94
The Sword of Lancelot 1963,  G)
95
Leave Her to Heaven 1946,  Unrated)
96
At Sword's Point 1951,  Unrated)
97
Forever Amber 1947,  Unrated)
98
The 5th Musketeer 2004,  Unrated)
99
Constantine and the Cross 1962,  Unrated)
100
Flirtation Walk 1934,  Unrated)
101
College Coach (Football Coach ) 1933,  Unrated)
102
Thanks a Million 1935,  G)
103
The Thin Man 1934,  Unrated)
104
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
105
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
106
The Great Ziegfeld 1936,  Unrated)
107
After the Thin Man 1936,  Unrated)
108
Another Thin Man (Return of the Thin Man) 1939,  Unrated)
109
Shadow of the Thin Man 1941,  Unrated)
110
The Kennel Murder Case 1933,  Unrated)
111
The Thin Man Goes Home 1944,  Unrated)
112
Song of the Thin Man 1947,  Unrated)
113
Libeled Lady 1936,  Unrated)
114
Mr. Peabody and the Mermaid 1948,  Unrated)
115
Cape Fear 1991,  R)
116
River of No Return 1954,  Unrated)
117
El Dorado 1967,  Unrated)
118
Thunder Road 1958,  PG)
119
Out of the Past 1947,  Unrated)
120
Pursued 1947,  Unrated)
121
Nevada 1944,  Unrated)
122
The Big Steal 1949,  Unrated)
123
Macao 1952,  Unrated)
124
Holiday Affair 1949,  G)
125
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
126
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
127
White Heat 1949,  Unrated)
128
The Public Enemy 1931,  Unrated)
129
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
130
Seven Little Foys 1955,  Unrated)
131
The Bride Came C.O.D. 1941,  Unrated)
132
The Strawberry Blonde 1941,  Unrated)
133
The Fighting 69th 1940,  Unrated)
134
The Oklahoma Kid 1939,  Unrated)
135
Torrid Zone 1940,  PG)
136
Blonde Crazy,(Larceny Lane) 1931,  Unrated)
137
Tribute to a Bad Man 1956,  Unrated)
138
Something to Sing About 1936,  Unrated)
139
He Was Her Man 1934,  Unrated)
140
One Touch of Venus 1948,  Unrated)
141
Brigadoon 1954,  G)
142
West Side Story 1961,  PG)
143
Carmen Jones 1954,  Unrated)
144
Funny Face 1957,  Unrated)
145
Second Chorus 1940,  G)
146
Holiday Inn 1942,  Unrated)
147
Top Hat 1935,  Unrated)
148
Shall We Dance 1937,  Unrated)
149
Daddy Long Legs 1955,  G)
150
Swing Time 1936,  Unrated)
151
Royal Wedding 1951,  PG)
152
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
153
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
154
Silk Stockings 1957,  Unrated)
155
The Barkleys of Broadway 1949,  Unrated)
156
You Were Never Lovelier 1942,  Unrated)
157
Flying Down to Rio 1933,  Unrated)
158
You'll Never Get Rich 1941,  Unrated)
159
Broadway Melody of 1940 1940,  Unrated)
160
Roberta 1935,  Unrated)
161
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
162
Three Little Words 1950,  Unrated)
163
Let's Dance 1950,  Unrated)
164
Yolanda and the Thief 1945,  Unrated)
165
Lawman 1971,  PG)
166
The Naked Spur 1953,  Unrated)
167
The Boy With Green Hair 1948,  Unrated)
168
Day of the Outlaw 1956,  Unrated)
169
Entrapment 1999,  PG-13)
170
Goldfinger 1964,  PG)
171
Dr. No 1962,  PG)
172
Finding Forrester 2000,  PG-13)
173
From Russia With Love 1963,  PG)
174
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
175
Thunderball 1965,  PG)
176
You Only Live Twice 1967,  PG)
177
Never Say Never Again 1983,  PG)
178
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
179
Marnie 1964,  PG)
180
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
181
Zardoz 1974,  R)
182
The Russia House 1990,  R)
183
The Hill 1965,  Unrated)
184
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
185
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
186
On the Town 1949,  Unrated)
187
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
188
High Society 2002,  G)
189
None But the Brave 1965,  Unrated)
190
The Kissing Bandit 1948,  Unrated)
191
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
192
Von Ryan's Express 1965,  PG)
193
A Hole in the Head 1959,  Unrated)
194
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
195
Pal Joey 1957,  Unrated)
196
4 for Texas 1963,  Unrated)
197
Never So Few 1959,  Unrated)
198
Some Came Running 1958,  Unrated)
199
The Tender Trap 1955,  Unrated)
200
The Devil at 4 O'clock 1961,  Unrated)
201
Kings Go Forth 1958,  Unrated)
202
The Joker Is Wild (All The Way) 1957,  Unrated)
203
The Miracle of the Bells 1948,  Unrated)
204
Coming to America 1988,  R)
205
Trading Places 1983,  R)
206
Sleep, My Love 1948,  Unrated)
207
Lillian Russell 1940,  Unrated)
208
In the Good Old Summertime 1949,  Unrated)
209
Christmas in Connecticut 1945,  G)
210
The Dolly Sisters 1945,  Unrated)
211
Spring Parade 1940,  Unrated)
212
Sun Valley Serenade 1941,  Unrated)
213
Thin Ice (Lovely to Look at) 1937,  Unrated)
214
Second Fiddle 1939,  Unrated)
215
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
216
The Razor's Edge 1946,  Unrated)
217
Dodsworth 1936,  Unrated)
218
Silver Lode 1954,  Unrated)
219
Tin Pan Alley 1940,  Unrated)
220
Hello, Frisco, Hello 1943,  Unrated)
221
Kansas City Confidential (The Secret Four) 1952,  Unrated)
222
Tennessee's Partner 1954,  Unrated)
223
Springtime in the Rockies 1942,  G)
224
Week-End in Havana 1941,  Unrated)
225
To the Shores of Tripoli 1942,  Unrated)
226
The Yankee Clipper 1927,  Unrated)
227
The Old Man and the Sea 1990,  Unrated)
228
Viva Zapata! 1952,  Unrated)
229
Warlock 1959,  Unrated)
230
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
231
The Black Swan 1942,  Unrated)
232
Ulysses 1954,  Unrated)
233
Last Train From Gun Hill 1959,  Unrated)
234
Notre Dame de Paris (The Hunchback of Notre Dame) 1957,  PG)
235
The Shoes of the Fisherman 1968,  G)
236
Requiem for a Heavyweight 1962,  Unrated)
237
The Buccaneer 1958,  Unrated)
238
Guadalcanal Diary 1943,  Unrated)
239
The King and I 1956,  G)
240
The Magnificent Seven 1960,  R)
241
Solomon and Sheba 1959,  PG)
242
Anastasia 1956,  Unrated)
243
Taras Bulba 1962,  Unrated)
244
The Brothers Karamazov 1958,  Unrated)
245
Invitation to a Gunfighter 1964,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments