My Favorite Movies


  jsigurd's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
My all time favorite movie. This film has more memorable quotes than any film in history. I tested my HD TV with this DVD.
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Best Batman movie ever. I've already watched the DVD repeatedly.
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
A Favorite
4
Clerks 1994,  R)
5
Garden State 2004,  R)
6
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Didn't watch the series, but loved this movie enough to buy the DVD set. Watch both the movie and series repeatedly.
7
Constantine 2005,  R)
Constantine
Being a fan of the comic, I didn't expect to like the move from England, or Reeves as John Constantine, who's appearance was based on 80's Sting, but he actually nailed the character's attitude. I watch the DVD all of the time.
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A Favorite
9
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Still one of the best horror movies. Watch the DVD every Halloween.
10
The Evil Dead 1981,  R)
11
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
One of the best movies of 2005 and one of the best psychotic killer movies ever! I repeatedly watch the DVD.
12
An American Werewolf in London 1981,  R)
13
Innocent Blood 1992,  R)
14
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Best Zombie movie ever. Period. Just watched the DVD again.
15
Dogma 1999,  R)
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
17
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
18
Just Married 2003,  PG-13)
19
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
I laugh out loud in many places during this movie. With tears during his vampire song. Will definitely get the DVD.
20
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
Great movie, funnier than hell. Tim Roth is almost a cartoon in his portrayal of the bellhop. Just watched the DVD again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments