My Favorite Movies


  jscottcorley's Rating My Rating
1
The African Queen 1952,  Unrated)
2
High Noon 1952,  Unrated)
High Noon
GREATEST WESTERN EVER.
3
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
So many great actors. Film doesn't take it easy when it could pull punches. Sturges knows how to make a picture.
4
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
Chevy Chase when he was funny and Ted Knight in what I consider to be an Oscar turn. Michael O'Keefe is not attractive.
5
Casablanca 1942,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
Do you want to know what a real hero is like? Meet Jack Burton and the friggin' Pork Chop Express.
8
Strangers on a Train 1951,  PG)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
The epic finale of Leone's spaghetti trilogy. The final showdown redefined the genre. "Blondie!"
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
What? This is Sturges too? You're damn right. When I found out Brynner hated McQueen I loved it even more.
12
Psycho 1960,  R)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
14
Sergeant York 1941,  Unrated)
15
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
In my opinion, the greatest action film of all time. Chow Yun-Fat and Tony Leung are great and John Woo starts off insanely and ends with the greatest single-take action scene in cinematic history.
16
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
AWESOME!! You are a total idiot if you don't love this flick. Bruce Campbell is the man!
17
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This movie defined my childhood. I couldn't wait to find pirate treasure. Boy oh boy does real life suck it.
18
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Everything was cool until dickless here turned of the reactor. Is this true? Yes, this man has no dick.
19
Silverado 1985,  PG-13)
Silverado
Great cast. Great music. Awesome gunfights. And Jeff Fahey!!
20
Thunderball 1965,  PG)
21
Goldfinger 1964,  PG)
22
Ran 1985,  R)
Ran
Kurosawa is infallible. Great take on King Lear. Awesome use of color and scenery.
23
The Shining 1980,  R)
24
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
The quintessential hardboiled detective film. Too much for me to say. Not a single throw-away moment.
25
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Sheer brilliance. What a novel idea. The supporting roles are filled with SNL castoffs and nothing is a throwaway.
26
Wet Hot American Summer 2001,  R)
Wet Hot American Summer
There are chuckles in every scene and something to laugh out loud at every 2 minutes. Rudd steals the show.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments