My Favorite Movies


  jsantosv's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
2
Sin City 2005,  R)
3
Ultraviolet 2006,  PG-13)
4
X-Men 2000,  PG-13)
5
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
6
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
9
Aeon Flux 2005,  PG-13)
10
Resident Evil 2002,  R)
11
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Braveheart 1995,  R)
18
Kingdom of Heaven 2005,  R)
19
Troy 2004,  R)
20
King Arthur 2004,  PG-13)
21
Eragon 2006,  PG)
22
8 Mile 2002,  R)
23
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
24
Meet the Parents 2000,  PG-13)
25
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
26
Scary Movie 2000,  R)
27
Scary Movie 2 2001,  R)
28
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
29
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
30
There's Something About Mary 1998,  R)
31
The Girl Next Door 2004,  R)
32
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
33
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
34
Ghostbusters 1984,  PG)
35
Ghostbusters 2 1989,  PG)
36
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
37
Pretty Woman 1990,  R)
38
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
39
Romeo and Juliet 1968,  PG)
40
The Blue Lagoon 1980,  R)
41
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
42
A Cinderella Story 2004,  PG)
43
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
44
Legally Blonde 2001,  PG-13)
45
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
46
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
47
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
48
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
49
The Princess Diaries 2001,  G)
50
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
51
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
52
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
53
Cars 2006,  G)
54
The Incredibles 2004,  PG)
55
Shrek 2001,  PG)
56
Shrek 2 2004,  PG)
57
The Lion King 1994,  G)
58
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
59
Bambi 1942,  G)
60
Bambi II 2006,  G)
61
The Little Mermaid 1989,  G)
62
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
63
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
64
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
65
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
66
Spirited Away 2001,  PG)
67
Ghost in the Shell 1996,  R)
68
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005,  Unrated)
69
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
70
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
71
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
72
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998,  R)
73
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
74
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
75
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
76
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
77
Heavy Metal 1981,  R)
78
Heavy Metal 2000 2000,  R)
79
Rocky 1976,  PG)
80
Rocky II 1979,  PG)
81
Rocky III 1982,  PG)
82
Rocky IV 1985,  PG)
83
Rocky V 1990,  PG-13)
84
Rocky Balboa 2006,  PG)
85
The Matrix 1999,  R)
86
The Matrix Reloaded 2003,  R)
87
The Matrix Revolutions 2003,  R)
88
Blade 1998,  R)
89
Blade II 2002,  R)
90
Blade: Trinity 2004,  R)
91
Batman 1989,  PG-13)
92
Batman Returns 1992,  PG-13)
93
Batman Forever 1995,  PG-13)
94
Batman & Robin 1997,  PG-13)
95
Batman Begins 2005,  PG-13)
96
Spider-Man 2002,  PG-13)
97
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
98
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
99
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
100
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
101
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
102
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
103
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
104
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
105
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
106
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
107
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
108
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
109
Alien 1979,  R)
110
Aliens 1986,  R)
111
Alien3 1992,  R)
112
Alien Resurrection 1997,  R)
113
The Terminator 1984,  R)
114
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
115
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
116
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
117
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
118
Silent Hill 2006,  R)
119
The Ring 2002,  PG-13)
120
The Ring Two 2005,  PG-13)
121
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
122
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
123
The Grudge 2004,  PG-13)
124
The Grudge 2 2006,  PG-13)
125
Saw 2004,  R)
126
Saw II 2005,  R)
127
Saw III 2006,  R)
128
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
129
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
130
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
131
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
132
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
133
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
134
Interview with the Vampire 1994,  R)
135
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) 2000,  R)
136
Underworld 2003,  R)
137
Underworld: Evolution 2006,  R)
138
Pan's Labyrinth 2006,  R)
139
The Silence of the Lambs 1991,  R)
140
Hannibal 2001,  R)
141
Red Dragon 2002,  R)
142
The Aviator 2004,  PG-13)
143
Snake Eyes 1998,  R)
144
Face/Off 1997,  R)
145
The Fifth Element 1997,  PG-13)
146
Déjà Vu 2006,  PG-13)
147
Die Hard 1988,  R)
148
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
149
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
150
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
151
Lethal Weapon 1987,  R)
152
Lethal Weapon 2 1989,  R)
153
Lethal Weapon 3 1992,  R)
154
Lethal Weapon 4 1998,  R)
155
The Godfather 1972,  R)
156
The Godfather, Part II 1974,  R)
157
The Godfather, Part III 1990,  R)
158
Reservoir Dogs 1992,  R)
159
Full Metal Jacket 1987,  R)
160
Platoon 1986,  R)
161
Saving Private Ryan 1998,  R)
162
Schindler's List 1993,  R)
163
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
164
Apocalypto 2006,  R)
165
Hostel 2006,  R)
166
The Butterfly Effect 2004,  R)
167
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
168
The Omen 2006,  R)
169
The Omen 1976,  R)
170
Damien: Omen II 1978,  R)
171
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
172
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
173
The Omen Legacy 2001,  Unrated)
174
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
175
National Treasure 2004,  PG)
176
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
177
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
178
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
179
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
180
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments